JOK – SPA 0:2 - Další body už Sparta v Helsinkách nenechala

EUT3, sobota 14. 8. 2010
Jokerit Helsinki - Sparta JOK - SPA
Jokerit Helsinki: Järvinen - Kivistö, Manelius, Eronen, Ölander, Niemi, Jeremy Dehner, Ossi Väänänen, Marko Kauppinen - Vauhkonen, Juutilainen, Pallassalo - Koivisto, Helenius, Ben-Amor - Lahti, Kerälä, Gallagher
Sparta: Novotný – Bolf, Zacpálek, Philipp, Gulaši, Hanzlík, Macholda, O’Brien, Vykoukal – Tůma, Karpov, Luňák – Pacovský, Podlešák, Kafka – Kratěna, Výborný, Smoleňák – Kůrka, Broš, Bartánus
Branky a nahrávky: 10. Výborný, 39. Kůrka (Vykoukal, O’Brien). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 0:2.
Po nevydařeném pátečním utkání proti IFK se Sparta hned následující den přemístila o několik bloků dál, kde na ni čekalo další helsinské mužstvo Jokerit. Vyrovnaný zápas rozhodly dva góly, oba z hokejek holešovických hráčů. Nevýrazný Jokerit nedokázal vyzrát na Filipa Novotného, který vychytal nulu!

Helsinský Jokerit zatím kráčel turnajem bez jediného zaváhání, se šesti body vedl svou divizi. Proti sparťanům plánoval upevnit své postavení na špici tabulky. Holešovičtí vystřídali strážce brankoviště, prostor mezi třemi tyčemi hájil místo Pöpperleho náhradník Novotný.

Debutant na turnaji European Trophy se zapotil hned po čtyřech minutách hry, kdy se Holešovičtí bránili v početní nevýhodě. Tvrdou zkouškou z úvodu zápasu ale prošli a hned se drali do útoku. Jejich snažení přetavil v gól David Výborný, který zhruba v polovině třetiny prostřelil brankáře Järvinena. Sparťané se ujali důležitého vedení a do konce třetiny jej uhlídali. Svůj díl na tom nesl i desítkou úspěšných zákroků gólman Novotný.

Nástup do druhého dějství se o něco lépe vydařil domácímu celku, který po pár minutách dostal příležitost přesilové hry. Z výhody jednoho muže však Jokerit gól nevytěžil. Holešovičtí po zbytek prostřední části zaměstnávali Järvinena spoustou jedovatých pokusů, z nichž jeden si nakonec našel cestu za jeho záda. Domácí gólman jej lovil ze své sítě po střele Tomáše Kůrky z 39 minuty. Holešovičtí využili početní převahy a zvýšili svůj náskok gólem do jokeritské šatny.

V posledním dějství hry už jediný český zástupce na turnaji jen kontroloval skóre. Finy nepouštěl do výraznějších šancí. Domácí se ale přesto ještě zmohli k závěrečnému tlaku, který ještě umocnil dvouminutový trest pro gólmana Novotného minutu před koncem. Järvinen opustil brankoviště a Jokerit dobýval sparťanskou tvrz v šesti. Ale výsledek už zvrátit nestihl.

Sparťané se vrací z mini-turné po severní Evropě se šesti body v kapse. Výhra je posunula na druhé místo v divizi, o které se ale dělí s dalšími čtyřmi kluby. Pětadvaceti úspěšnými zásahy se blýskl mladý brankář Filip Novotný. V příštím utkání turnaje se Sparta pod střechou holešovické TESLA ARENY potká se švédským Färjestadem.

9. Linköpings HC        2  0 0 2  1-7    0

Miloš Holaň (Sparta): "Včerejší zápas nám ukázal velké chyby, z kterých se naši hráči dokonale ponaučili a dnešní zápas jsme začali v úplně jiném stylu než včera. Byla to týmová práce podpořená dobrým výkonem Filipa Novotného. Musím říct, že druhou a třetí třetinu jsme byli lepším týmem. Mile mě překvapilo, že jsme soupeře konečně přehrávali a že jsme zvládli třetí zápas ve čtyřech dnech."