Junioři: SPA - PLZ 3:4p - První bitva pro Plzeň

SF1, pátek 1. 4. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Krbeček – Tomov, Šindelek, Tůma, David, Tomek, Červenka, Ducháč (C) – Senčák, Mácha, Hauser, Krupička, O. Hrabík, Konečný, Bareš, Ton (A), M. Vitouch, Zembol (A).
Plzeň: Vondraš – Houdek, Dolhý, Hamšík, Pánek, Vajner, Malák (C) – Kvasnička, Eremiáš, Kopic (A), Adamec, Korčák, D. Soukup, Slanina (A), Malát, Ženíšek, Kuchárik, Dáňa.
Branky a nahrávky: 8. M. Vitouch (Ton, Zembol), 52. Hauser (Konečný, Tomov), 56. Tomek (O. Hrabík, Hauser) – 3. Korčák (Eremiáš, Dolhý), 11. Malát (Hamšík), 34. Kopic (Malák, Vajner), 62. Slanina. Rozhodčí: Hribik, Bernat – Kajínek, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 176. Střely na branku: 31:41. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4.
Sparťanští junioři odstartovali neúspěšně semifinálovou sérii proti Plzni. Svěřenci Richarda Žemličky smazali ve třetí třetině tříbrankové manko, ale obrat už nedokonali. O vítězi utkání rozhodlo prodloužení, ve kterém byli úspěšnější hosté. Sparťané prohráli s Plzní v úvodním semifinálovém střetnutí 3:4 v prodloužení a druhý zápas je na programu v sobotu 2. dubna od 12:45 hodin.

Úvodní semifinálové utkání proti Plzni začalo velmi zostra a v prvních minutách se dařilo indiánům. Ti odskočili po necelých třech odehraných minutách do jednobrankového vedení, když se prosadil před brankou Matěj Korčák. Krbeček na střelu plzeňského útočníka nestačil včas zareagovat. Sparta mohla vzápětí vyrovnat skóre, když se do samostatného úniku probil Konečný. Domácí útočník však nezakončil přesně, když narazil na připravené betony brankáře Vondraše.

Sparťané se snažili v dalších minutách hry znovu zahrozit, když Zembol servíroval kotouč v prostoru před brankou. Nikdo v bílém dresu však přihrávku sparťanského útočníka nezachytil. Hosté poté hráli přibližně v polovině první třetiny svou úvodní přesilovou hru v utkání, jelikož na trestnou lavici rozhodčí poslali obránce Tomka napadení. Největší šanci měl paradoxně domácí útočník Mácha, který se dostal ve vlastním oslabení až před branku, ale plzeňského brankáře neprostřelil.

Domácí tým mohla nevyužitá šance hodně mrzet. Plzeňští hokejisté vzápětí zavítali do útočného pásma a z následného protiútoku skórovali podruhé v utkání. Sebastian Malát stál na správném místě a talentovaný útočník poslal kotouč do branky. Hosté si svou situaci následně mírně zkomplikovali, když na trestnou lavici obránce Pánek. V úvodní sparťanské početní výhodě Hauser střílel z nebezpečného prostoru na levém kruhu, ale Vondraš zasáhl a podržel svůj tým ve hře. Navzdory několika dalším šancím na obou stranách se skóre do konce první třetiny už nepohnulo a sparťané prohrávali 0:2.

Plzeňští hokejisté vstoupili podobně aktivně také do druhé třetiny. Hned zkraje prostředního dějství si najížděl před branku útočník Kvasnička, který prudkou přihrávku od svého spoluhráče poslal pouze mimo branku. Sparťané se dostávali do šancí v útočném pásmu minimálně, avšak v průběhu 26. minuty měl Vondraš štěstí. Mácha spolu se svými spoluhráči vybojovali kotouč a Tůmova rána orazítkovala jen tyčku hostující branky. V dalším průběhu utkání dostali naši hokejisté zahrát si v přesilové hře, kterou ovšem nevyužili, byť plzeňský brankář musel předvést několik pohotových zákroků.

Ve druhé polovině prostřední části hosté znovu zvýšili obrátky a sparťané se nemohli na delší dobu vymanit ze svého obranného pásma. Jednu velkou šanci sparťanský brankář Krbeček zneškodnil, další už nikoliv. Malákovu střelu od modré čáry maskovaný muž v bílém dresu vyrazil před sebe a Marek Kopic svou úspěšnou dorážkou poslal Plzeň do tříbrankového trháku. Sparťané zahrozili pouze o pár vteřin později, když Michal Vitouch číhal na případnou dorážku v soupeřově brankoviště, ale domácí forvard se puku nedočkal. V závěrečných minutách ještě střílel od modré čáry Tomov, který svou ranou narazil na připraveného Vondraše. Sparťané prohrávali po dvou odehraných třetinách 0:3.

Indiáni dohrávali na startu třetí třetiny svou přesilovou hru, kterou ovšem nevyužili. Domácí hráči se v klidu ubránili a mohli pomýšlet na zvrat. Konečný se dostal s kotoučem do útočného pásma a jeho následnou střelu z pravého kruhu zastavil Vondraš, který se úspěšně přemístil ke své druhé tyčce. Náš tým nastoupil do třetí třetiny velmi aktivně a nepouštěl Plzeň do větších šancí. Červenkovu svižnou ránu zastavil plzeňský brankář a vyrazil puk do ochranné sítě. V následném průběhu třetí třetiny se už však domácí hokejisté dočkali! Útočník Michal Vitouch se zorientoval v brankovišti soupeře nejrychleji a doklepl kotouč do branky.

Pražané byli rázem na koni a prohrávali v utkání znovu o dvě branky. Hauser obdržel přesný pas od obránce Tomka, ale sparťané se v přečíslení k vážnějšímu ohrožení plzeňské branky již nedostali. Hosté šli za pár okamžiků znovu do oslabení, když Eremiáš sekl jednoho ze svých protihráčů. Sparťané najeli do útočného pásma a Petr Hauser svou střelou v prostoru před brankou propálil plzeňského brankáře na bližší tyčku. A z domácí strany to rozhodně nebylo vše. Sparťané ustáli další oslabení a následně v přečíslení dva na jednoho vyrovnal po přihrávce Hrabíka Tomáš Tomek. Ve zbylém průběhu třetí třetiny se už ani jeden z týmů neprosadil a třaskavá úvodní bitva našla nakonec svého vítěze v prodloužení.

V desetiminutovém prodloužení diváci v mrazivé holešovické hale viděli gól po minutě a pěti vteřinách hry. Jan Slanina ujel sparťanské obraně a plzeňský útočník v samostatném úniku překonal Krbečka svou střelou na bližší tyčku. Sparťané po velké bitvě podlehli Plzni 3:4 v prodloužení a už v sobotu 2. dubna budou usilovat o vyrovnání semifinálové série.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Dvě třetiny to byl z naší strany ustrašený výkon. Soupeř byl jednoznačně lepší a my byli pod neustálým tlakem. Nějaké šance jsme si sice vytvořili, ale chyběl nám klid na hokejkách, trestuhodně jsme všechny své šance zahodili. Ve třetí třetině nás nakopl první gól, začali jsme si konečně věřit a odměnou bylo vyrovnání. Mohli jsme skóre i kompletně otočit, což se nám bohužel nepovedlo. Prodloužení snad asi nemá cenu komentovat. Prostě jsme ho zadarmo odevzdali, nic jiného k němu radši nebudu říkat."

Petr Vojan (HC Škoda Plzeň): "Skvěle rozehraný zápas jsme si ve třetí třetině trošku pokazili. Dělali jsme věci, kdy jsme úplně přestali hrát. Nehráli jsme dobře na puku, svými chybami a faulem jsme dostali soupeře zpátky do zápasu. Ve druhé třetině jsme měli odskočit na rozdíl více branek, měli jsme spoustu šancí i v přesilovce, ale bohužel jsme se neprosadili. Na druhou stranu jsme mohli gól inkasovat, za vedení 3:0 jsme byli moc rádi. Třetí třetina se nám vůbec nepovedla, musíme se z ní poučit. Jsem rád, že jsme ukázali svou sílu a charakter mužstva. V prodloužení jsme rychle rozhodli o vítězství. Nebudeme se zpětně koukat, jestli jsme vyhráli 3:0 nebo v prodloužení. Máme první bod v sérii, za který jsme moc rádi. Věřím, že v dalším utkání navážeme na svůj výkon. Musíme dobře zregenerovat a hrát podobně jako v prvních dvou třetinách."