KLA - SPA 1:3 - Konec kladenského komplexu?

20., pátek 31. 10. 2008
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Pavlas, D. Růžička, Kameš, Srdínko, Šmach, Hořava - Diviš, Patera, Martin Procházka - Z. Nedvěd, Frolík, Tomajko - Horna, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Čurilla, Kuchler.
Sparta: Pöpperle - Černošek, Gulaši, Ptáček, Jerofejevs, L. Procházka, Jan Hanzlík - D. Výborný, Broš, Kratěna - Melichárek, Langhammer, Látal - Mrňa, Podlešák, Hromas - Hrdel, Mikulík, Krätzer.
Branky a nahrávky: 25. Bělohlav (Martin Procházka) - 37. Ptáček (Langhammer), 39. Kratěna (D. Výborný), 59. Broš (Melichárek). Rozhodčí: Minář - Guth, Křivský. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 3916.
K l a d n o - V rozmezí pěti týdnů sehráli hokejisté Sparty v Kladně dva zápasy. Tedy v městě, kde se Pražanům v posledních letech tradičně nedařilo. Holešovičtí však letos oba duely zvládli. V tom druhém sice po gólu Bělohlava prohrávali 0:1, ale Ptáček a Kratěna obrátili vývoj zápasu. Krátce před koncem utkání pak stanovil konečné skóre na 3:1 pro Spartu Broš. Pražané po výhře poskočili na sedmé místo tabulky.

Do sparťanské brány se podle očekávání postavil opět Tomáš Pöpperle. Na druhé straně to byl Miroslav Kopřiva, čerstvě nominovaný do reprezentačního týmu na Euro hockey tour. Ve sparťanské sestavě překvapivě chyběli zkušení Ton s Ručinským kvůli zraněním. Iniciativy po úvodním hvizdu se mohlo ujmout Kladno, když si Langhammer v druhé minutě šel odpykat trest za hákování. Domácí si v přesilovce vypracovali jednu pořádnou šanci, když z dálky pálil Pavlas. Tečovaný puk se kutálel brankovištěm, za čáru ale neproklouzal. O pár minut později, v sedmé minutě, se ocitl před Pöpperlem Procházka. Nepodařilo se mu ovšem zpracovat Paterovu přihrávku a s jeho zakončením si hostující gólman poradil bez problémů. Na druhé straně měl první dobrou možnost až v osmé minutě dosavadní sparťanských střelců Kratěna, Kopřivovy betony však byly neprostupné.

Pokud bychom měli určit tým, který byl v první třetině nebezpečnější, byl to nejspíš domácí GEUS OKNA KLADNO. Svojí převahu mohlo gólově vyjádřit při vyloučení Melichárka v čase 16:59. Patera číhal na přihrávku parťaka Procházky, do jejich kombinace se ale, naštěstí pro Spartu, vložil obránce Černošek. Další nebezpečí pro hosty přišlo v 19. minutě, když Hájek napřáhl od modré a tečovaná střela se odrazila od levé tyčky Pöpperleho svatyně. Do konce první dvacetiminutovky už žádná nebezpečná střela nepřišla, což znamená, že Hájkovu dělovku můžeme ocenit titulem „největší šance“ jinak poněkud nemastné-neslané třetiny.

Sparta se rozhodla nastoupit do druhé části s větším nasazením. Snahu o ofezivu ilustrovali Melichárek a Látal, pokusy překvapit Kopřivu byly ovšem marné. Platonický nátlak přerušil ve 24. minutě Černošek, když zbytečně vyhodil z pásma do hlediště. Sparťanská obrana si v oslabení vyloženě koledovala o trest. Nejdřív z dálky pálil nebezpečně Nádašdi, ten samý hráč chvíli nato dokonce trefil tyčku. V nastálém zmatku se pak Kladno konečně dočkalo. Ve 25. Minutě Radek Bělohlav po asistenci Martina Procházky vstřelil úvodní gól utkání, když mířil přímo „pod víko“ a mířil přesně.

Ačkoli kostka nad ledem ukazovala rozdíl ve skóre, ani jedno z mužstev taktiku hry opticky příliš nezměnilo. Domácím napomohlo k optické převaze rozhodčím potrestané podražení Hromase. Jejich přesilovka byla efektní, ale nikoli efektivní. To se mohlo změnit hned nato, když k Hromasovi přisednul v 32. minutě na trestnou lavici i Mikulík. Kladenským se dařilo přehrát defenzivu Sparty, jijich snažení stála v cestě buď přesná koncovka, nebo jistý Pöpperle.

Početní výhodu dostala po ubráněném oslabení i hostující Sparta. V ní zkoušel napravit svoje potrestané vyloučení Marek Černošek. Jeho střelu vyrazil Kopřiva před sebe a dorážet se snažil nikým nehlídaný Kratěna. Ve slibné příležitosti trefil pouze tyčku. Proti čtyřem se tedy Sparta neprosadila, vyšlo jí to až ve hře 5 na 5. Vyrovnání zařídil František Ptáček svým premiérovým gólem v letošní sezoně. Zpoza brány mu nahrál Langhammer a přesně v čase 36:08 připravil obránce s číslem 2 na zádech Kopřivu o věneček. To ale nebylo všechno! V 39. minutě ujel Výborný s Kratěnou obráncům Kladna a po krásné kombinaci nedali reprezentačnímu gólmanovi šanci. Byl to právě Ondřej Kratěna , kterému se nabízela odkrytá branka. Elitní střelec Holešovických možností otočit vývoj utkání nepohrdl.

Po atraktivní druhé třetině přišlo zklidnění, poslední dějství se obešlo bez větších zvratů. Ve 45. minutě si šel už podruhé v utkání posedět na trestnou lavici Hromas, svým vyloučením vybídl Středočechy k pokusu o vyrovnání. Pavlas by byl možná dostal Pöpperleho do nesnází, jeho dělovku ale zkrotil Podlešák obětavým skokem do střely. V čase 48:20 chtěli napodobit Kratěnu s Výborným duo PP. Podařilo se jim přebruslit defenzivu hostů, k nebezpečnému zakončení se přes mohutnou podporu publika nedostali.

Jak se blížil konec zápasu, stoupalo napětí a emoce jak v hledišti, tak na hřišti. Šance ale dlouho nepřicházely. Přesto se kladenský Zimní stadion nakonec přece jen dočkal další branky. K nevoli většiny obecenstva to byla klec Miroslava Kopřivy. Michal Broš v dobrém postavení zasunul vyraženou střelu Melichárka za záda kladenského gólmana a bylo rozhodnuto. Sparta podruhé v sezoně na kladenském ledě zvítězila a po dlouhé době veze domů všechny tři body.

Zdeněk Müller (Kladno): "Bylo to utkání velmi dobré úrovně s velkým nasazením. Rozhodla druhá třetina, kdy jsme za stavu 1:0 měli několik šancí, i krátkou přesilovku pět na tři, ale bohužel jsme to nevyužili. V závěru této třetiny jsme po chybách inkasovali a to bylo rozhodující. Sparta už si v závěru vítězství zkušeně nenechala ujít."

Marian Jelínek (Sparta): "Naše mužstvo podalo velice kompaktní a bojovný výkon. Přijeli jsme s určitými obavami, protože máme pět zraněných hráčů. Odvést si šest bodů z Kladna v jedné sezoně, to nevím, v jaké sezoně se to povedlo. Jsme nadmíru spokojení. Změnili jsme systém hry, měli jsme negativní sérii, snažili jsme se zjednodušit hru. Martin Ručinský v sobotu odlétá do Londýna, kam přijede doktor, který mu operoval už jednu kyčel. Uvidí podle toho, jak se to bude vyvíjet, bohužel ta situace nevypadá moc dobře. Petr Ton má natržený úpon svalu na boku."