24. 9. 2023 | Alžběta Žižková

KLA - SPA 1:7 - Emoce, první góly a výhra

4., neděle 24. 9. 2023
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Brízgala (35. Bow) – Dotchin (A), Hejda, Martenet, Ticháček, Veber, Slováček, Klikorka – Sideroff, Plekanec (C), Tralmaks – Beran, Klepiš, Jarůšek – Bláha, Pytlík, Frolík (A) – M. Procházka, Babka, Melka.
Sparta: J. Kovář – Němeček, Mozík, Kempný, Irving, Krejčík, Moravčík, Mikliš – P. Kousal (A), Horák, Kestner – Chlapík, O. Najman, Řepík (C) – Buchtele, Lajunen, Hauser – Forman (A), Vitouch, Konečný.
Branky a nahrávky: 45. Ticháček – 1. Kempný (Řepík), 9. Buchtele (Mozík, Lajunen), 32. Řepík (Krejčík, O. Najman), 34. Buchtele (Kempný, Forman), 35. O. Najman (Chlapík, Mozík), 43. Irving (Kestner), 59. Horák (Kousal, Kestner). Rozhodčí: Hribik, Veselý - Frodl, Lhotský. Vyloučení: 13:13, navíc Dotchin, Jarůšek (oba KLA) - Irving, Chlapík (oba SPA) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Nejlepší hráči utkání: Roman Horák - Jan Knotek. Diváci: 4 391. Střely na branku: 24:28. Průběh utkání: 0:6, 1:6, 1:7. Nejlepší hráči utkání: Michael Frolík - Michal Kempný.
Sparťané zvládli i čtvrtý letošní zápas a do Prahy si z Kladna zaslouženě odváží všechny tři body. Na ledě Rytířů jsme vedli už od první minuty a zásluhou dvougólového Buchteleho či premiérových střelců Najmana a Irvinga nás ani vyhrocený závěr nemohl o výhru připravit.

Komentář

Zápas 4. kola začal pro náš tým velmi dobře. Už na konci první minuty nás poslal do vedení po nahození Michala Kempného šťastný odraz od jednoho z domácích hráčů. V tlaku jsme pokračovali i nadále a ještě víc k němu přispělo vyloučení Plekance. V přesilovce zkoušeli štěstí Řepík nebo Kestner, Brízgala si ale s jejich pokusy poradil. To už ovšem neplatilo o další akci, když Jan Buchtele po skvělé práci před brankou přesně zamířil pod horní tyčku.

Domácí tým si první větší šanci vytvořil až po polovině první třetiny, Frolík ale v dobré pozici branku minul. Následovala další akce sparťanů, když Hauser ve středním pásmu využil zaváhání Rytířů, v přečíslení poté adresoval přihrávku přes osu na svého spoluhráče, přes kladenského obránce ale puk neprošel. Na konci třetiny se Rytíři dostali do další velké šance, Frolík ale natřikrát puk za Kováře nedostal. Následně si sparťanský brankář úspěšně poradil i s pokusem Pytlíka po objetí branky. Tato akce měla dohrávku v podobě bitky a po rozdání trestů následovala naše přesilovka. V té ale žádná větší šance nepřišla. Naopak Rytíři měli v závěru třetiny po faulu Krejčíka velkou šanci na vyrovnání, Plekancovu střelu v přečíslení si ale Kovář pohlídal.


Kladno si do začátku druhé třetiny ještě přeneslo kus přesilovky, obě střely Frolíka ale Kovář pokryl. Po skončení kladenské přesilovky měl Frolík ještě jednu velkou příležitost, v samostatném úniku ale Kovářovu branku tentokráte minul. Po chvilkové pasáži bez větších šancí se v polovině druhé třetiny rozjel do útočného pásma Michal Řepík, který z levé strany trefil krásnou šibenici.

Rytíři vzápětí po faulu Mikliše dostali dobrou šanci skóre snížit, ve vlastním oslabení ale do útoku vyrazili sparťané. Kempného střelu z levého kruhu Brízgala ještě vyrazil, s dorážkou Jana Buchteleho už si ale neporadil. A ve sparťanském táboře bylo ještě veseleji, když Ondřej Najman svou nenápadnou střelou přesně trefil levý horní roh Brízgalovy branky. Pro jednu z letních posil se jednalo o první gól ve sparťanském dresu. Do konce druhé třetiny jsme ještě dostali možnost dokonce dvojnásobné přesilovky, střídající Bow ale žádnou ze střel za svá záda nepustil.


Hned na začátku třetí třetiny Kladenští vyfasovali další trest a skóre se tak měnilo znovu. Po střele Kestnera se Bow ocitl zcela mimo pozici a Aaron Irving tak mohl doklepávat do poloodkryté branky. Velmi zády následovalo další kladenské vyloučení, přesilovka ale po bitce u Bowovy branky skončila předčasně. A po návratu Dotchina zpět na led se poprvé v zápase mohli radovat domácí. Jiří Ticháček projel ze středního pásma až na levý kruh, odkud neomylně zakončil pod horní tyčku.

Postupem času na ledě čím dál více vyvstávaly emoce, když se po nedovoleném zákroku Němečka strhla další rvačka. Se střelou Ticháčka od modré ale Kovář neměl větší problémy. Vzápětí si Kovář musel poradit i se střelou Jarůška, jehož pokusy o dorážku ale vedly k další šarvátce. Na ledě to mezi celky dále vřelo, což vyvrcholilo dalším vzájemným vyloučením nejprve Buchteleho a Berana a vzápětí Pytlíka a znovu Buchteleho. To ale ještě nebyl všem bitkám konec. Po střele Jarůška se strhla za Kovářovou brankou další potyčka, po které zamířili domácí Dotchin s Jarůškem rovnou do kabin. Minutu před koncem zápasu se ještě po krásné přesilovkové souhře prosadil Roman Horák a definitivně tak potvrdil naši výhru v zápase.


Ohlasy trenérů

Pavel Skrbek (Rytíři Kladno): "Sparta měla velice dobrý vstup do utkání, z prvních střídání jsme dostali gól, brzy nato další. Byla to studená sprcha, byli jsme opaření. Pak jsme se dostávali do hry, vstup do druhé třetině jsme měli dobrý. Bohužel vždycky, když jsme se nadechli k malému náporu, jsme dostali gól. Spartě to tam napadalo. Třetí třetina byla rozkouskovaná, zavládly emoce."

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Jsme rádi, že jsme v Kladně vyhráli, protože tady to je velké derby. Začali jsme dobře, hráli jsme jednoduše, vůbec ne v naší zóně. Hru jsme otáčeli. Pak jsme si ji zkomplikovali a pokračovalo to i ve druhé třetině. V prvních deseti minutách jsme měli jen jednu střelu na bránu, tam nás podržel brankář Kovář. Po třetím gólu bylo po zápase, měl pak už jiný náboj, než do té doby. Oba týmy hrály velmi dobře v oslabení."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší