KLA – SPA 3:1 – Sparta opět venku neuspěla

15., neděle 24. 10. 2010
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Falter - Kameš, Drtina, J. Mrázek, Toman, L. Procházka, Šmach - S. Treille, Patera, Kotrla - Valský, Kalla, Bělohlav - Látal, Melka, Kuchler - Hovorka, Stieler, Eberle
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, O´Brien, Salcido, od 21. navíc Zacpálek - Ton, Broš, Bartánus - Kůrka, D. Výborný, Hromas - Kafka, Koreis, Smoleňák - D. Tůma, Karpov, Luňák
Branky a nahrávky: 10. Kalla (Valský, Bělohlav), 19. Eberle (Stieler, Hovorka), 54. J. Mrázek (Patera, Toman) - 6. Smoleňák (Vykoukal, Gulaši). Rozhodčí: Turčan, Souček - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 3 565. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Sparta porazila Vagnerplast v devíti předchozích vzájemných duelech v řadě. Dlouhá šňůra se nyní přetrhla, Kladno zabralo a zaslouženě stáhlo manko na předposlední místo Pražanů na pouhé tři body. Holešovičtí sice šli do vedení jako první, ale ještě během první třetiny o náskok přišli a nepomohly jí ani tradičně nadějné třetí třetiny. Jediný gól Sparty vstřelil Radek Smoleňák.

Začátek zápasu se nesl v duchu tvrdého hokeje, který vyústil prvním vyloučeným z domácích řad hned ve 4. minutě. Ač to tak nevypadalo, tak Sparta nabídnutou přesilovou hru v jejích posledních sekundách využila. Vykoukal našel dobře postaveného Radka Smoleňáka, pro kterého již nebyl problém zblízka překonat Faltera v brance Kladna. Pražané povzbuzení vstřelenou branou se nadále hrnuli do útoku. Žádný z nich se již neujal. Vyrovnání přišlo v polovině první třetiny, když se Jaroslav Kalla rychle obtočil kolem branky a překvapil Pöpperleho.

Poté se hra již odvíjela ve středním pásmu anebo v rozích kluziště. Vše ukazovalo na fakt, že do šaten se půjde za nerozhodného stavu. Jenže to by Kladno nesmělo přijít s pohlednou kombinací v 19. minutě. Na jejímž konci bylo přesná Stielerova přihrávka na volného Jana Eberleho, který se trefil přesně k tyči a otočil skóre.

První vážnější šanci Sparty viděli diváci až při přesilové hře v polovině utkání. Po O’Brienově střele se puk odrazil od těl před brankou a projel brankovištěm těsně mimo. O tři minuty později se před Falterem zjevil osamocený Hanzlík, ale z dobré pozice poslal puk nad branku Kladna. Pražané se do svého soupeře zakousli a hnali se za vyrovnáním. Když Faltera nepřekonal ani Koreis a dorážející Smoleňák, tak na druhé straně zahrozil tečující Kuchler.

Velkou šanci na zvýšení domácího náskoku měl v závěru druhé dvacetiminutovky ex-sparťan Látal, který byl v samostatném úniku faulován, a rozhodčí nařídili trestné střílení. Mladý útočník na svého bývalého spoluhráče v brance Sparty nevyzrál a střelou k tyči neuspěl.

Ve 43. minutě byli sparťané jen krůček od vyrovnání, ale ani při obrovském tlaku a střelbě ze všech míst nedokázali dostat puk za Falterova záda. Vše vyvrcholilo netrefením prázdné branky. Poté se hra zklidnila a domácí Vagnerplast se začal soustředit na bránění náskoku a čekal na svou příležitost. Té se dočkal v 53. minutě při dvojnásobné početní výhodě. Při ní se k dobré ráně dostal další bývalý hráč Sparty Jaroslav Mrázek a poslal navštívenku přímo do šibenice Pöpperleho branky.

Spartu obdržený gól poslal do kolen. Hosté si do konce zápasu nevypracovali vážnější šanci. Za to domácí Kladno mělo několik příležitosti pražany dorazit, v tom jim zabránil buď Pöpperle nebo některý z obránců holešovického celku. Kladno se tak dotáhlo na předposlední Spartu na rozdíl tří bodů.

Petr Kasík (Kladno): "Chtěl bych poděkovat mužstvu za velmi bojovný výkon, který asi zápas rozhodl. Když jsme v první čtvrtině soutěže prohrávali, dostávali jsme takové laciné góly. Řekli jsme hráčům, že nesmí podlehnout nějakém tlaku, jít zápas od zápasu a bojovat. Jít na maximum v tréninku a přenášet to do zápasu."

Miloš Holaň (Sparta): "Zápas rozhodly tři faktory - obětavost, vůle a touha po vítězství. Tu měli domácí větší, proto vyhráli. Když hráči nebudou mít vnitřní motivaci, tak se nikam nehneme."