KOM - SPA 1:2sn - Počtvté v řadě vítězně

39., pátek 11. 1. 2013
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Trvaj - Bičánek, Švrček, Kováčik, Žižka, Valach, Dujsík - Dočekal, Koreis, Burian - T. Svoboda, Divíšek, J. Svoboda - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - Dlouhý, Petrovický, Erat. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Sekáč - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Branky a nahrávky: 58. H. Zohorna (Čermák) - 20. Pilař (Tenkrát, Ton), rozhodující samostatný nájezd Hlinka. Rozhodčí: Konc, Kubuš (oba SVK) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 35:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
B r n o - I na půdě Komety bere nakonec Sparta vítězství, i když jen dvoubodové. Holešovičtí po trefě Karla Pilaře dlouho vedli, Brno vyrovnalo až dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny. O druhém bodu tak rozhodovala dovednostní soutěž, ve které byl jediným úspěšným exekutorem Jaroslav Hlinka, gólman Marcel Melicherčík dokázal pokrýt všechny tři pokusy domácích.

První třetina se hrála ve velmi svižném tempu. Kometa načala zápas aktivně a tlačila se před Melicherčíka. Spartě nějaký čas trvalo, než i ona přidělala nějaké problémy domácímu týmu. Převaha se ale poté postupně začala přiklánět na stranu Sparty, jenž měla v úvodní části čtyři přesilové hry. V jedné z ní se také urodila první velká možnost utkání. Jiří Sekáč mohl u pravé tyče dorazit puk do prázdné brány, ovšem zamířil pouze do boční konstrukce brněnské brány.

Sekáčova šance však nebyla pro Spartu v této dvacetiminutovce možností jedinou. Jak jinak než v přesilovce napálil Gřegořek od modré čáry brankovou konstrukci. Pražané se však svého střeleckého úspěchu dočkali, a to už v době, kdy se možná oba týmy viděly v kabině. Karel Pilař prostřelil od modré vše, co mu stálo v cestě a proměnil čtvrtou přesilovku Sparty ve vedení.

Druhá třetina začala tam, kde skončila ta předchozí, tedy aktivním nástupem Sparty. Postupem času však začínala přebírat moc v utkání domácí Kometa. Největší tlak Brna nastal v přesilové hře a ve 28. minutě se vyloupla i jeho největší dosavadní šance, kdy Divíšek našel před bránou Tomáše Svobodu, jenže Melicherčík předvedl skvělý zákrok.

Tlak Brna pokračoval i ve hře pět na pět. Do úniku se dostal Leoš Čermák, ale neměl dostatečnou rychlost, a i proto jeho bekhendové zakončení nemělo úspěch. Ve stejné situaci se ocitl v přesilové hře Hynek Zohorna, ani on však s taktéž bekhendovým nahozením neuspěl. Jednoznačným hrdinou druhé třetiny tak byl brankář Melicherčík, který pochytal i další brněnské šance a držel Spartě nadějný náskok.

Ve třetí části se hrál hlavně urputný hokej a byla to přetahovaná o každý puk. Sparta si vývoj utkání hlídala a Kometa se jen stěží dostávala do nějakého většího tlaku. Naopak domácí tým se také několikrát dostal do úzkých. Ve 44. minutě se ocitl v mezikruží Hlinka, a kdyby puk trefil dobře, což se nestalo, bylo s Brnem zle. Dále se však hrálo za stavu 0:1, a naděje Jihomoravanů tak žila dál.

Kometa se nakonec dočkala až v 58. minutě. Melicherčík ještě vychytal Čermáka, ovšem na dorážku Hynka Zohorny nestačil. Jen málo tak chybělo sparťanskému brankáři, aby dotáhl skvělý výkon k čistému kontu.

V prodloužení byli o něco málo aktivnější brněnští hráči a díky váhavosti Sparty v rozehrávce měl v závěru pětiminutovky velkou šanci Dlouhý, svojí střelou však branku minul. Rozhodovat tak musely samostatné nájezdy. Většina hráčů zkoušela blafáky, ale nakonec se uchytila pouze střela Jaroslava Hlinky. Ten rozhodl, že druhý bod poputuje do Holešovic.

Zdeněk Venera (Kometa Brno): Zápas měl dobrou úroveň a vysoké tempo. V první třetině jsem nabídli Spartě čtyři přesilovky, a to byl důvod, proč měl soupeř více ze hry. Ve druhé třetině už jsem hráli lépe, měli převahu a dost šancí. Branku jsme ale nedali a vyrovnali až v závěru. Mrzelo by nás, kdybychom neměli z tohoto utkání ani bod. Myslím, že výsledek po 60. minutách byl spravedlivý.

Josef Jandač (Sparta Praha): První třetinu jsme hráli aktivně, měli jsme více střeleckých příležitostí, dali jsme gól do šatny, takže se povedla. Ve druhé třetině už byl aktivnější soupeř. V třetí části jsme si vývoj utkání hlídali, bohužel jsem ale v závěru inkasovali a ztratili bod.