KOM - SPA 1:4 - Konečně výhra! Sparta smetla nováčka

3., neděle 13. 9. 2009
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Mojžíš, Křetínský, Houdek, Kántor, Ovčačík, Kempný - Erat, Dopita, Selingr - Vondráček, Pucher, R. Dlouhý - Brabenec, Šindel, Klimt - Korhoň, Meidl, Vorel.
Sparta: Chábera - Vykoukal, Jan Hanzlík, Macholda, Gulaši, Černošek, S. Hudec, Mrázek - D. Výborný, J. Hlinka, Ručinský - Kratěna, Broš, Látal - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Podlešák, Hrdel - od 21. navíc Koreis.
Branky a nahrávky: 60. Dopita (Selingr) - 6. Gulaši (Kratěna), 9. Netík (Gulaši), 53. Ton, 58. Kratěna (Vykoukal). Rozhodčí: Hribik, Polák - Prchal, Kis. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7.026.
Až ve třetím zápase dokázala Sparta získat tři body. Porazila nováčka z Komety, když o svém vítězství rozhodla už v první třetině dvěmi brankami v přesilovce. Ve třetí části pak přidali své premiérové góly v sezóně Kratěna s Tonem a bylo rozhodnuto definitivně. Chábera přišel o první čistý zápas až patnáct vteřin před koncem.

Ve třetím kole extraligy zavítala do Brna pražská Sparta, která ač každoročně pasována na favorita ligy, dosud ani jednou nevyhrála. Kometa oproti dvoubodové Spartě měla před zápasem ještě horší bilanci a otázkou tedy bylo, který z týmů prolomí nepříznivou bilanci.

Zápas začal vyloučením sparťanského útočníka, Martina Podlešáka, a Kometa se v přesilovce rychle dostala do zápasu. V dobré šanci se ocitl Pavel Selingr, ale individuální zakončení mu překazil dobrým zákrokem Jan Chábera.

Poté přišla přesilová hra Sparty a hosté stejně jako domácí využili početní výhody k několika šancím. Nejprve Netík z bezprostřední blízkosti neprotlačil puk za Trvaje. Druhý pokus hostů už byl o mnoho úspěšnější. Od modré si sjel před branku Michal Gulaši a milimetrový pas Ondřeje Kratěny bez váhání zametl do brněnské branky – 0:1.

O pár minut později byl vyloučen druhý brněnský hráč a i tuto přesilovku hosté využili bezezbytku. Paradoxem bylo, že po celé dvě minuty se Sparta nedokázala přes dobře bránící čtveřici Brna dostat ani za útočnou modrou čáru, když v poslední sekundě nahodil před branku kotouč Tomáš Netík a ten se odrazil od noh Pavla Mojžíše za Trvajova záda – 0:2.

První dva góly Spartu uklidnily, řada byla na Kometě. Domácí se dál nebojácně drali dopředu a málem se jim povedlo snížit díky střelám Vondráčka či Klimta, který překvapil Cháberu střelou od modré čáry. V závěru první části korunoval kvalitní hokej plný šancí Jaroslav Koma, který si sjel na přihrávku Jiřího Dopity a jedovatou střelou jen těsně minul branku.

Druhá část začala dvojnásobnou početní výhodou Komety po faulech Tomáše Netíka a Marka Černoška. Brněnští však tuto možnost prováhali a do větší šance se nedostali. S postupem času přibývalo na holích domácího týmu více a více nepřesností, která rostla s nervozitou. Sparta naopak kontrolovala výsledek, nekomplikovala hru a jednoduše rozehrávala. Oproti první třetině, plné šancí a hokeje nahoru, dolů, byla ta druhá pro diváka méně pohledná. Nic na tom nezměnilo ani po jednom vyloučení na obou stranách.

Závěrečná dvacetiminutovka tedy měla přinést finální rozuzlení zápasu, což se také stalo. Kometa, která již neměla co ztratit, hnala svoje síly do útoku. Sparta však pozorně bránila a svého soupeře nepouštěla do šancí zadarmo. Výjimkou byla možnost pro Pavla Mojžíše, který mohl odčinit vlastní gól z 9. minuty. Brněnský obránce dostal puk na modrou a hostující hráči v domnění, že bude nahrávat, obsadili všechny brněnské hráče. Pro Mojžíše se tak naskytl velký prostor až do branky. Ten však, stejně jako většina brněnských střelců, ve vyložené šanci minul Cháberovu branku.

V 53. minutě pak nešťastník zápasu, Pavel Mojžíš, podtrhl nevydařený zápas hrubkou, při které namazal přímo na hůl Petra Tona, který v podobných samostatných únicích málokdy míjí – 0:3. Po této brance se Kometa dostala do ještě větší křeče, kterou o pět minut později využil střelou zápěstím Ondřej Kratěna, jenž prostřelil obránce mezi nohy, stejně jako Jiřího Trvaje 0:4.

Závěr zápasu se pak nesl v klidném tempu, o výsledku bylo v 58. minutě rozhodnuto. V samotném závěru se sice povedlo Jiřímu Dopitovi usměrnit přihrávku Pavla Selingra napříč třetinou za Cháberova záda, ale to na konečném verdiktu nic nezměnilo. Sparta si poprvé v sezóně připsala výhru za tři body, Kometa ani ve svém třetím extraligovém zápase svého soupeře nepotrápila natolik, aby to stačilo na bodový zisk.

Václav Baďouček (HC Kometa Brno) : Přestože je Sparta velice kvalitní soupeř, dnes jsme věřili, že můžeme nějaké body získat. Zápas pro nás ale nezačal dobře, když soupeř využil dvě přesilovky po sobě. Chybou bylo, že jsme nevyužili přesilovku 5 na 3. Na dva góly ve dvou domácích utkáních, můžeme těžko vyhrávat.

Pavel Hynek (HC Sparta Praha) : Vyšel nám začátek zápasu, dali jsme dva rychlé góly. První třetina nám vyšla, v té druhé jsme hráli poměrně pasivně. Důležité bylo především ustát přesilovku soupeře 5 na 3. V závěrečné třetině se Kometa musela tlačit do útoku, toho jsme využili k úniku a gól na 0:3 rozhodl zápas.