53., pátek 18. 2. 2022
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak – Bartejs, Roth, Kučeřík, Doudera, Gulaši (A), Tansey, Fajmon – Zaťovič (C), Holík, Mueller (A) – Kollár, Zbořil, Horký – Šik, Malý, Šalé – Dočekal, Rákos, Vincour.
Sparta: Machovský – Matuškin, Dvořák, Polášek (C), Pavelka, Jurčina, Moravčík, Mikliš – Thorell, Horák, Kaše – Forman (A), Chlapík (A), Doležal – Prymula, Vitouch, Šmerha – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 17. Horký (Zbořil, Kollár), 55. Horký (Kollár, Zbořil) – 59. Forman (Šmerha, Horák). Rozhodčí: Hradil, Kika – Pešek, Malý. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 24:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Luboš Horký - Adam Polášek.
Našlapaný extraligový program pokračoval pátečním utkáním na ledě Komety Brno, kde jsme po první třetině doháněli manko. Ačkoliv jsme zlepšeným výkonem dostali soupeře do úzkých, šance jsme neproměnili. Ve třetím dějství navíc domácí odskočili, a přestože při závěrečné hře bez brankáře snížil svou 100. extraligovou brankou Miroslav Forman, v závěrečném tlaku už jsme orazítkovali pouze tyčku.

Ve sparťanské brance dostal tentokrát přednost Matěj Machovský, který musel už v úvodu zápasu likvidovat nepříjemnou střelu Petera Muellera do masky. K zajímavé šanci se na druhé straně dostal pro změnu Maxim Matuškin, kterého Marek Čiliak vychytal betonem, náš brankář si v dalších desítkách vteřin připsal tři těžké zákroky v krátkém sledu.

V polovině třetiny mohl domácí chybu potrestat Tomáš Šmerha, ale tváří v tvář slovenskému brankáři neuspěl. Ačkoliv sparťané poté ustáli oslabení, krátce po návratu Michala Moravčíka dostal Adam Zbořil puk do jízdy a jeho pobídku zužitkoval Luboš Horký. V závěru třetiny ještě Matěj Machovský vyrazil svým betonem Tanseyho střelu od modré.

Na začátku prostředního dějství dobře vypálil Tomáš Pavelka, ale neuspěl. Vzápětí se neprosadil z dorážky ani Miroslav Forman, tudíž se stav neměnil. Mírnou převahu Komety posílilo vyloučení Tomáše Šmerhy, které však zůstalo nepotrestáno. Největší šanci měl na sparťanské straně Patrik Prymula, jehož střela z kruhu Marka Čiliaka nezaskočila.

Úvodní vhazování třetí třetiny skončilo podrážením Tomáše Vincoura, jenže obětavě bránící Kometa nepustila naše střelce do šancí. Už v plném počtu naopak zahrozil Martin Zaťovič, leč po Muellerově přihrávce pálil jen nad. Na druhé straně slovenský brankář pokryl nebezpečnou střelu z mezikruží v podání Tomáše Pavelky.

V dalších minutách ztratilo utkání tempo. Kometa trpělivě bránila svou polovinu, nedělala chyby a navíc sama udeřila. Luboš Horký usměrnil Kollárovu přihrávku zpoza branky, po které zapsal druhý gól. Sparta v závěru otevřela defenzivu, navíc tři a půl minuty před koncem odvolala brankáře, načež přišel brněnský faul.

Obětavost domácích pokračovala, přesto se dokázal prosadit Miroslav Forman a proměněnou přesilovkou vrátil náš tým do hry. Enormní tlak kolem branky pokračoval, jenže Filip Chlapík trefil pouze tyčku a naše vítězná série skončila po čtyřech zápasech.

Jiří Kalous (HC Kometa Brno): "Byl to boj o každý metr ledu s výborným soupeřem. Dostali jsme se do vedení, v závěru zápasu jsme se až moc stáhli, Sparta si vytvořila velký tlak, při nás stálo štěstí a jsme rádi za tři body. Kromě nich mě těší vyprazdňující se marodka, vrátili se Mueller, Horký i Vincour, jsou v plné zátěži. Je už na čase po celé sezoně být kompletní. Překvapilo mě navýšení trestu pro Rhetta Hollanda o jeden zápas. Nepočítali jsme s tím, nechápu toto rozhodnutí."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Nám trochu trvalo, než jsme se rozjezdili, byli jsme v úvodu takoví zpomalení, ale popravdě jsme to po čtvrtečním zápase čekali. Chtěli jsme ustát první třetinu bez branky, ale to se po naší chybě nepovedlo, tato branka byla klíčová, rozhodla duel. Po polovině zápasu jsme se zvedli, v závěru jsme měli tlak, nastřelili jsme nějaké tyčky, bod by byl pro nás zlatý. Mužstvo to odmakalo a oddřelo, body bere Kometa a my jí k tomu gratulujeme. Olympioniky jsem ještě neviděl, ve hře byl start Davida Tomáška, ale řekl, že se musí připravit. Příkazem jsme mu to nedali."