23., neděle 7. 11. 2021
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Klimeš – Ďaloga, Holland, Kučeřík, Roth, Gulaši (A), Mikyska, Bartejs – Kollár, Krištof, Mueller (A) – Zaťovič (C), Holík, Horký – Haščák, Ostřížek, Pavlík – Mallet, Rákos, Vincour.
Sparta: Salák – Matuškin, Moravčík, Pavelka, Polášek (A), Dvořák, Jeřábek – Konečný, Horák, Řepík (C) – Thorell, Chlapík, Prymula – T. Jandus, Kaše, Forman – Doležal, Vitouch, Šmerha – Hašek.
Branky a nahrávky: 17. Krištof (Mueller), 33. Zaťovič (Mueller, Kučeřík) – 5. Matuškin (Thorell, Horák), 7. Chlapík, 34. Hašek (Moravčík), 47. Horák (Matuškin, Thorell), 60. Thorell. Rozhodčí: Kika, Obadal – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 187. Střely na branku: 25:26. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Peter Mueller - Erik Thorell.
Vítězství je naše! Sparťané i se staronovým trenérem na střídačce Miloslavem Hořavou a čerstvou posilou v obraně Maximem Matuškinem zvítězili v Brně 5:2. Švédský obránce nejprve otevřel skóre v přesilové hře a sparťané v dalších minutách navýšili svůj náskok. Lví podíl na cenné výhře měl útočník Erik Thorell, který v utkání zaznamenal tři asistence a jeden gól, když pojistil vítězství trefou do prázdné branky.

Sparťanští trenéři nasadili do branky v utkání na ledě Komety Brno zkušeného Alexandera Saláka, který se vrátil zpět do sestavy po zranění stejně jako útočník David Vitouch. V obraně Pražanů naskočila rovněž čerstvá posila Maxim Matuškin. A právě švédský obránce se zapsal na střeleckou listinu jako první, když prudkou dělovkou od modré čáry rozvlnil síť domácích. Sparťané byli v úvodních minutách aktivnější a Filip Chlapík se štěstím dopravil kotouč do brněnské branky.

Sparťanský forvard vyšťoural puk zpod betonu brankáře Klimeše. Druhý gól Sparty musel ještě potvrdit rozhodčí u videa. Brněnští hokejisté se i přes dvě inkasované branky snažili útočit a odměnou byl první vstřelený gól. Muellerovu vyraženou střelu dorazil za bezmocného Saláka připravený Michal Krištof. Náš tým držel po úvodních dvaceti minutách těsné vedení 2:1.

Brněnští hokejisté se dostali v úvodních minutách druhé třetiny do velkého tlaku a brankář Salák měl ve svém pracovišti o zákroky postaráno. Velkou šanci měl na své hokejce zkušený tahoun Mueller, jehož slibná střela od modré čáry byla zablokována. V další velké příležitosti se ocitl Holík, ale jeho ránu brankář Salák zastavil svými betony. A když sparťanský brankář zlikvidoval ramenem střelu Hollanda, čelil náš maskovaný muž samostatnému nájezdu ze strany domácích.

Holík zůstal nepokrytý na útočné modré čáře a tváří v tvář Salákovi neuspěl! Sparťanský brankář si počkal na střelu brněnského útočníka, kterou posléze vyrazil do bezpečí. Domácí hokejisté tlačili do plných a těsně za polovinou utkání se dočkali vyrovnání. Martin Zaťovič obalamutil obránce Jeřábka a vymetl svou střelou horní růžek sparťanské branky. Náš tým ztratil dvoubrankové vedení, ale ještě před koncem druhé části si hosté vzali vedení zpět. Střelu Moravčíka od modré čáry tečoval mimo dosah Klimeše před brankou mladý útočník Petr Hašek.

Oba týmy vstoupily do třetí části opatrně, ani jeden ze soupeřů nechtěl udělat chybu v obranném pásmu. Domácí hráči mohli vyrovnat zásluhou Horkého, který nabral rychlost v obranném pásmu a své sólo brněnský útočník zakončil svižnou střelou do tyčky sparťanské branky. Sparťané na opačné straně hráli v přesilové hře, kterou byť přes velký tlak nevyužili, ale vteřinu po jejím skončení se už prosadili. Po Matuškinově prudké ráně od modré čáry se zorientoval Roman Horák, který na brankovišti dorazil kotouč do sítě.

V dalších minutách třetí třetiny si domácí hokejisté vyzkoušeli další přesilovou hru, kterou však sparťané ubránili a nedovolili svému soupeři snížení. Velkou šanci měl poté útočník Horký, který osamocen před sparťanskou brankou střílel nepřesně. Sparťané si své vedení v závěrečných minutách už pohlídali a zvítězili 5:2. Trefou do prázdné branky soupeře se ještě prosadil Erik Thorell. Náš tým výhrou na brněnském ledě zároveň ukončil dlouhou sérii osmi porážek v řadě.

Jiří Kalous (HC Kometa Brno): "Zápas se zlomil v náš neprospěch ve druhé třetině, kdy jsme tlačili a měli jsme hodně šancí. Byť jsme dotáhli na 2:2, tak hned jsme dostali takovou haluz - nešťastný gól. To jsou momenty, které tým sráží. Ve třetí třetině, byť tam snaha byla, tak to byla spíš křeč z naší strany. Nebyli jsme schopní zápas otočit a utkání jsme prohráli."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Pro nás je tato výhra velmi cenná. Povedlo se nám to urvat, pomohl nám návrat Saši Saláka, který byl riskantní. Nastoupil v podstatě bez tréninku. Podržel nás hlavně ve druhé třetině. Dali jsme góly v přesilovce, to jsme potřebovali. Pořád jsme ve stravu, kdy musíme pracovat, konsolidovat sestavu a dát dohromady marody. Určitě se nám bude dýchat trochu lépe, než kdybychom šli do pauzy s další prohrou. Ještě bych se chtěl omluvit domácím trenérům, že jsme si po zápase nepodali ruce. Ne že bychom nechtěli, byli jsme v euforii jako kdybychom vyhráli mistrovství světa. Tímto se omlouváme."