SF3, neděle 6. 4. 2014
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak - Miller, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, od 21. navíc Dlapa - J. Svoboda, Čermák, Hruška - T. Svoboda, Němec, Káňa - Zohorna, Raška, Pivko - Vondráček, Koreis, Burian. Trenér: Vladimír Kýhos.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Krejčík, Philipp, Polášek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, Buchtele - Klimek, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 26. Němec, 27. J. Svoboda (Hruška, Čermák), 75. Káňa (Němec, Hanzlík) – 6. Buchtele (Forman, Krejčík), 23. Piskáček (Ton, Rolinek). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Charvát, Pouzar. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 48:26. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: J. Svoboda - Pöpperle. Stav série: 2:1.
Vstup do třetího semifinále se sparťanům povedl, Buchteleho, který se trefil v úvodu zápasu, napodobil na začátku druhé třetiny v přesilovce Piskáček. Poté ale přišla černá dvouminutovka, během které Kometa dvěma slepenými góly vyrovnala. O tom, že půjde Brno v sérii do vedení 2:1, rozhodl v 15. minutě prodloužení Káňa.

Úvodní minuty třetího semifinálového duelu patřily domácí Kometě. Velkou šanci měl útočník Vondráček, vyražený puk však nedokázal vrátit do brány sparťanského Pöpperleho. Po pěti minutách hry se probrali i hosté a po trefené tyčce od Kumstáta rozjásali sparťanské příznivce. Jan Buchtele obkroužil brněnskou bránu a následně kolem bližší tyče procedil puk do Čiliakovy brány.

Inkasovaná branka domácí celek nezlomila. Ten byl i nadále v první části střelecky aktivnější, recept na brankáře Pöpperleho však ne a ne najít. Obrovskou příležitost měl Němec, vyražený puk po střele od Tomáše Svobody však nedostal do branky díky hokejce Pöpperleho, která na poslední chvíli máchla do střely. Na druhé straně mohli ale ještě v první třetině odpovědět gólově hosté, osamocený Přibyl však napálil puk jen do výstroje brněnského brankáře Čiliaka.

48
tolik střel mířilo ve třetím semifinále na Tomáše Pöpperleho

Druhé dějství začali lépe sparťané. Jan Piskáček napřáhl v přesilové hře na pravém křídle a následně propálil vše, co mu stálo v cestě. Dvoubranková ztráta však modrobílou družinu nezlomila a ta se o tři minuty později nadechla k velké stíhací jízdě.Nejprve využil první přesilovou hru i brněnský Vojtěch Němec, který pro něj netypickou ránou příklepem nedal Pöpperlemu nejmenší šanci.

Kontaktní branka Kometu nabudila a ta již po necelé minutě a půl přidala další trefu. Na levém křídle se ke střele dostal Jakub Svoboda a střelou k bližší tyči srovnal. Stáhnutí dvoubrankové ztráty brněnský celek ještě více nabudilo a ten se následně tlačil do jedné šance za druhou. Velké příležitosti měli Burian, Vondráček i Kempný, Pöpperle však odolal. Na druhé straně mohl Spartě vedení vrátit Pech, sám před Čiliakem byl ale takticky zahákován Hruškou.

Třetí třetina pak již byla z dosavadního průběhu zápasu nejvyrovnanější. Dobrou možnost měl Forman, Čiliak však s ním stačil bruslit, až mu zmenšil střelecký úhel na minimum. Další dobrou příležitost měl Pech, svůj samostatný únik ale nedovedl do úspěšného konce. Podobnou možnost měl po dvou minutách na druhé straně domácí Pivko, ani on však proti brankáři soupeře neuspěl. Když brněnský Pivko nepotrestal ani zmatky v obraně Sparty, vrhly se oba týmy do prodloužení.

V úvodu nastaveného času mohl rozhodnout brněnský Hruška, po šestnácti vteřinách hry ho však zastavila lapačka Pöpperleho. Poslední slovo si mohli vzít v 69. minutě sparťané, dorážku Buchteleho ale zastavil pohotovým skokem na brankové čáře Čiliak. Pražany od vstřelené branky dělily jen milimetry. Když už oba týmy začaly pozvolna přemýšlet nad samostatnými nájezdy, vzal si slovo brněnský mladík Jan Káňa. Ten využil špatného střídání pražské obrany, natlačil se mezi kruhy a střelou k tyči nedal sparťanskému brankáři šanci.

Martin Pešout (HC Kometa Brno): Pro nás to bylo docela těžké. Řekli jsme si, že nebudeme faulovat. Ale zase jsme během pětadvaceti minut měli čtyři vyloučené. To nás drželo dole, v oslabení jsme dostali branku. Potom jsme se disciplinovaností a poctivým výkonem začali zvedat. Pomohl nám první gól, po něm jsme se nastartovali. Od té doby jsme byli lepší. V prodloužení se k nám přiklonilo štěstí. Dostal jsem deset SMS zpráv, že to byla nejlepší reklama na hokej, kterou diváci v této sezoně viděli.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Dobře jsme začali a brzy jsme získali jednobrankový náskok. I když byl zápas vyrovnaný, tak se nám celkem dařilo. Ve druhé třetině jsme náš náskok zvýšili na rozdíl dvou branek. Bohužel během jedné minuty jsme vedení ztratili. V dalším průběhu byl zápas vyrovnaný s množstvím šancí na obou stranách. Pro nás se bohužel v prodloužení štěstí překlopilo na domácí stranu. Navzdory zklamání z porážky musím říci, že zápas byl svou úrovní důstojný pro play off.