15. 2. 2009 | Karel Psohlavec, Tomáš Kubánek, Karel Psohlavec

KVA - SPA 2:4 - Rozhodla druhá třetina

50., neděle 15. 2. 2009
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Mensator - Řezníček, Dobroň, Němec, Duben, Prošek, Mudroch, Čutta, K. Černý - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hluchý, Dej, Sailer - Melenovský, Pech, Skladaný - Zaťovič, Milan Procházka, Zucker
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Hudec - Látal, Broš, Kratěna - Ton, Výborný, Netík - Hromas, Langhammer, Koreis - Hrdel, Mrňa, Kafka
Branky a nahrávky: 38. Košťál (Kumstát), 46. Hluchý (Sailer) - 18. Pilař (Kratěna, Broš), 27. Langhammer (Broš, Jan Hanzlík), 27. Langhammer (Vykoukal, Kratěna), 60. Broš. Rozhodčí: Šindler, Stricker (Švýc.) - Barvíř, Kis. Vyloučení: 3:10, navíc Dobroň (Karlovy Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4090.
P r a h a - Velká bitva o třetí místo skončila lépe pro holešovický klub. Pozornou defenzivou a efektivní střelbou si sparťané vybudovali už do poloviny utkání třígólový náskok. Ten málem domácí v dalším průběhu smazali, avšak ubráněná power-play Energie a pojišťovací gól z hole Broše rozhodly o třech bodech pro Pražany.

Komentář

Utkání třetího celku extraligového pořadí se čtvrtým nabízelo už dlouho dopředu nevšední zážitek. A plný karlovarský stadion rozhodně nemohl být předvedenou hrou zklamán. Domácí celek začal utkání velkým náporem, který ovšem dokázala dobře zformovaná obrana Sparty eliminovat jen na spršku střel ze střední vzdálenosti. V brance bojovníků v rudých dresech stál navíc v pohodě chytající Přikryl.

Nadějné pokusy si domácí připsali po individuální akci střílejícího Procházky, Pech s Melenovským své přečíslení pokazili nepřesnou přihrávkou, Kumstát se Skuhravým svou neuvěřitelnou zarputilostí vyprodukovali zajímavou pozici pro obránce Němce a neuspěl ani s další dělovkou od modré Dobroň. Sparta tak přežila to nejhorší a dříve než se stačila v útočném pásmu pořádně rozkoukat, už vedla. Zmatku v domácí obraně využil přesnou a razantní ranou pod víko dvě minuty před pauzou Pilař.

Opařená Energie nechala v úvodu druhé části trochu vychladnout hlavně svých zbraní a toho málem využil ke zvýšení náskoku Hromas. Mladému útočníkovi zabránila ve skórování brusle jednoho z domácích beků. Radost sparťanského kotle na sebe ale dlouho čekat nenechala. Po diskutabilním zákroku mimo hlavní dění byl na pět minut vyloučen karlovarský Dobroň. Energetici dvě minuty nepustili soupeře do pásma, pak ale chvilkového zámku využil k jemné teči Brošovy střely Langhammer. A aby karlovarská trudomyslnost dosáhla svého vrcholu, byl po chvíli vyloučen Mudroch, což značilo dvouminutovou dvojnásobnou přesilovku pro Pražany. Ti svou ofenzivní sílu bleskově využili snadno dorážejícím Langhammerem, to vše ještě před polovinou duelu.

Druhá půlka utkání byla zcela ve znamení karlovarské snahy po korekci a urputné bojovnosti srdnatě bránících hostí. Pražany dlouho držel fantastický Přikryl, od kterého se dnes neodrazil snad jediný puk. Přesto Vary ještě před druhou přestávkou snížily. Mezi kruhy napřáhnul Košťál a brankář Sparty se jen ohlédl.

Domácí ochozy vycítily šanci a dál tlačily svůj tým do útoku. Přemíru ofenzivy málem potrestal ujíždějící Kratěna, jehož ovšem nenechal zakončit „čechmánkovským štírem“ pohotový Mensator.

Svou aktivitou si energetici vypracovávali stále dostatek šancí a hosté museli častěji faulovat. Neutuchající snaha nakonec ve 46. minutě vedla ke snížení. Při dvojnásobné početní výhodě vyskočila z hromady těl za Přikryla nečekaná střela, která ještě změnila směr po zásahu od Hluchého.

V dalších minutách měl dvakrát na holi vyrovnání Jan Košťál. Nejprve se jeho rána z kruhů odrazila od brankářovy výstroje jen těsně vedle, posléze jej Přikryl vychytal v samostatném úniku povedeným skluzem.

Karlovarské sevření si i nadále říkalo o třetí branku v hostující síti, jenže hokejový bůh a především odhodlaná družina kouče Výborného v čele s Přikrylem byli proti. Když v závěrečné power play nezaregistroval odražený puk Kumstát a Němec v obranné fázi smolně zlomil hůl, mohl si Broš vychutnat snadné rozhodnutí pohledného utkání.

Ohlasy trenérů

Josef Paleček (Karlovy Vary): "Myslím si, že to byl velmi kvalitní zápas, který měl náboj a nasazení. Nezvládli jsme druhou třetinu. Rozhodující byly dva obdržené góly při pětiminutové přesilové hře Sparty. V koncovce nám poté chybělo sportovní štěstí, za výkon bychom si bod zasloužili. Zaráží mě, že během zápasu jsme zlomili osm hokejek."

František Výborný (Sparta): "V utkání šlo o hodně a oba týmy si to uvědomovaly. Nám se podařilo jít do vedení. Věděli jsme však, že to nebude lehké. Měli jsme Karlovým Varům co oplácet a dnes jsme jim porážku z Prahy vrátili."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Němeček: Vyprodaná O2 arena nám pomůže

Boj o všechno! Série vyvrcholí v Praze

Zajistěte si vstupenky na 7. semifinále

Najman: Věřím, že to v sobotu urveme!