30. 11. 2010 | Tereza Janovská, Tereza Velikovská, Tereza Janovská

KVA - SPA 3:4sn - Konečně výhra, Sparta veze z Varů dva body

26., úterý 30. 11. 2010
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Mensator (na nájezdy Sáblík) - Mucha, Čutta, Gřegořek, Kokko, Dobroň, Havíř, Sloboda, M. Rohan - Kumstát, Skuhravý, Dej - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Skladaný, Melenovský, M. Procházka - Hřebejk, T. Klíma, Sailer. Trenéři: Stavjaňa, Baďouček a Kněžický.
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Philipp, Gulaši, Macholda, O´Brien - Kůrka, D. Výborný, Kafka - Ton, Koreis, Hromas - Y. Treille, Karpov, Smoleňák - D. Tůma, Broš, Bartánus. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Branky a nahrávky: 11. Melenovský (M. Procházka), 11. T. Klíma (Sailer), 52. Mucha (T. Klíma) - 19. Broš (Bartánus), 28. Smoleňák (Vykoukal), 29. Smoleňák (O´Brien, Treille), rozhodující sam. nájezd Výborný. Rozhodčí: Trombík, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:7. Využití: 0:1. Diváci: 3113. Třetiny: 2:1, 0:2, 1:0 - 0:0.
Sparta dokázala na ledě Karlových Varů otočit z 0:2 na 3:2 zásluhou Broše a Smoleňáka. Domácí sice dokázali ve třetí třetině vyrovnat, ale druhý bod brali po nájezdech Pražané, kteří tak bodovali poprvé od reprezentační pauzy. Jediným úspěšným exekutorem byl kapitán David Výborný.

V dnešním utkání přivítala domácí Energie trápící se Spartu. A hned toho využila. Již ve druhé minutě připravil gólovou příležitost Hruška, který zpoza branky přihrál volnému Melenovskému, ale ten trefil pouze stojícího Pöpperleho. O pět minut později to byla znovu Energie, kdo zahrozil. V přesilové hře vystřelil Čutta, jehož střela se otřela o tyč sparťanského gólmana.

Jenže pak přišlo varské vyloučení a Sparta ožila. Ale jen na chvíli. V desáté minutě se před Mensatorem objevil nikým nehlídaný Gulaši, ale jeho teč směřovala pouze do hrudi karlovarského brankáře. Další šancí přispěl Výborný, který se projel kolem brány a zvedl střelu do prostředka brány, jenže ani tím na Mensatora nevyzrál.

A Karlovarští se pomstili. Skladaný si najel z úhlu a vystřelil. Odražený kotouč se dostal na hůl Procházkovi, který ho poslal najíždějícímu Markovi Melenovskému a ten již byl svou střelou bezchybný - 1:0.

Vary jely dál. Po vhazování ve středním pásmu se do útoku dostal Sailer s Klímou. Prvně jmenovaný se probojoval až před bránu, ale raději přihrál volnému Tomáši Klímovi, který svou premiérovou brankou v zeleném dresu zvedl vedení karlovarského týmu na 2:0.

Třetí branku mohli energetici přidat ve čtrnácté minutě. Pech si zajel za branku, odkud přihrál Gřegořkovi mezi kruhy, ale jeho střela z první skončila ve výstroji Pöpperleho. Tato akce se reprezentačnímu obránci vůbec nevyplatila. Po obraném zákroku na jeho osobu musel předčasně odejít do kabiny.

Dvě minuty před koncem první třetiny se Pražané probrali. Bartánus si najel do pravého kruhu, odkud se rozhodl pro střelu. Kotouč se od Mensatora odrazil přímo na hůl Michala Broše, který ho zpětně poslal do brány.

Spartě se po vstřeleném gólu vlila krev do žil, ale na Mensatora ne a ne přijít. Jenže díky své nedisciplinovanosti se dostali dvakrát po sobě na trestnou lavici a dali tak energetikům příležitost k tlaku. Skórovat mohl Čutta svou střelou od modré, kterou mířil do horního rohu branky, kam však Pöpperleho lapačka včas vyrazila. O minutu později se blýskly karlovarské věže. Skuhravého střela z úhlu se odrazila od tyče ke Kumstátovi, který však díky zablokované holi nedosáhl na dorážku.

Po nevyužitých šancí opět zaúřadovala Sparta. Ve vlastním oslabení ujel Bartánus, ale rozhodl se pro střelu z úhlu, kterou Mensator vyrazil. Po několika nevyužitých karlovarských přesilovkách dostala šanci i Sparta. A ta ji na rozdíl od svého dnešního soka využila. Krásnou střelou od modré se blýskl Radek Smoleňák, který tím vyrovnal na 2:2.

Sparta však nehodlala skončit. Po vyhranému buly se dostal kotouč na modrou čáru k O’Brienovi, který nahodil kotouč na bránu, jenž ještě při letu tečoval Radek Smoleňák a zvedl tím stav zápasu na 2:3.

Do posledního dějství nastoupili aktivněji domácí a chtěli zvrátit nelichotivé utkání na svou stranu. To mohl Pech, který se probojoval až před brankáře, ale střelou bekhendem ho nepřekonal.

Na druhé straně využil Ton chybu Rohana s Muchou a dostal se do samostatného nájezdu, kde se ale skvělým zákrokem blýskl Mensator a stejně jako v semifinále play off ze sezony 2008/2009 ho vychytal. Ján Mucha a ten střelou od modré překonal zaskočeného Pöpperleho.

Do konce třetiny se již žádnému z týmu nepodařilo zvrátit výsledek na svou stranu, a tak se hra přesunula do prodloužení. Jenže ani v těch se žádnému týmu nepodařilo brankáře svého soka ohrozit. Hrálo se spíše ve středním pásmu, až to vypadalo, že týmy spíš čekají na samostatné nájezdy. V nich se karlovarští neprosadili ani jednou. Ze strany Sparty se jako jediný trefil David Výborný.

Dnešní výhrou ukončila pražská Sparta své trápení v podobě šesti prohraných zápasů v řadě a k venkovním výhrám si připsala teprve druhou čárku.

Antonín Stavjaňa (Karlovy Vary): Šli jsme dvěma slepenými góly do vedení, potom zvonily tyčky a naším problémem je dát branku i z vyložených šancí. Z dvaceti šesti zápasů máme devátý zápas v prodloužení, z toho osm na nájezdy, je to pro hráče hodně náročné. Jsme tým, který v extralize asi odehrál nejvíce zápasů v prodloužení. Je to možná tím, že v závěrech zápasů se zaměřujeme spíše na obranu, že nemáme ten správný šmrnc, abychom zápas ještě v tom řádném čase zvrátili ve svůj prospěch.

Radim Rulík (Sparta): Bylo klíčové, že jsme se vrátili do zápasu. To se nám v předchozích zápasech nedařilo. Místy byl karlovarský tlak silný a bylo důležité, že jsme ho ustáli. Remíza po šedesáti minutách byla asi spravedlivá, i když mohla vyhrát obě mužstva.