30., neděle 14. 12. 2014
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Habal – Sičák, Harant, Bičánek, Šmach, Redlihs, Tomeček J., Šidlík, Deyl – Duda, Balán, Hruška D. – Micka, Hruška R., Flek – Vachovec, Skuhravý, Tomeček V. – Pšurný, Kverka, Koblasa. Trenér: Karel Mlejnek.
Sparta: Novotný (41. Lukáš) – Piskáček, Polášek, Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Svrček, Pilař – Rolinek, Hlinka, Forman – Klimek, Cingel, Kumstát – Buchtele, Pech, Sabolič – Procházka, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 3. Balán (Harant, Sičák), 33. Hruška (Vachovec), 37. Balán (TS), 39. Sičák (Balán, Duda), 58. Redlihs (Sičák, Duda) – 19. Buchtele (Eminger, Mikuš), 31. Pilař (Hlinka, Polášek), 32. Barinka (Mikuš, Cingel). Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:10. Využití: 3:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 3912. Střely na branku: 27:43. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Balán - Kumstát.
Na ledě Karlových Varů se sparťanům v této sezoně nedaří. Ani podruhé z něj totiž nevezou ani jediný bod. Díky brankám Jana Buchteleho, Karla Pilaře a Michala Barinky přitom vedli už 3:1, ale vedení neudrželi a inkasovali další čtyři branky, z toho dvě v přesilové hře, jednu v oslabení a další z trestného střílení. Premiéru v brance Sparty prožil Jan Lukáš, který nastoupil do třetí třetiny a inkasoval jednou.

V prvním vzájemném utkání této sezony na ledě Karlových Varů sparťané prohráli a ani do druhého duelu v KV aréně nevstoupili pravou nohou. V úvodu si sice připsal dvě nadějné šance Pech, ale poté přišla přesilovka Energie a domácí ji dokázali využít po pouhých sedmi sekundách. Stanislav Balán zakončoval kombinaci doklepnutím kotouče do odkryté části branky u levé tyčky Novotného svatyně. To sparťané si s první početní výhodou moc dobře neporadili, až po jejím skončení zahrozili Hlinka s Formanem, který na křídle první formace nahradil reprezentanta Réwaye.

Celkem si energetici v první třetině zahráli čtyři přesilovky, 12 vteřin dokonce hráli v pěti proti třem. V klasické početní výhodě byl blízko druhému gólu Balán, ale trefil jen tyčku. Dvě minuty před první přestávkou se sparťané dočkali vyrovnání, a to také v přesilové hře. Šmachův faul potrestali tři vteřiny před jeho návratem na led hráči třetího útoku. Kumstát dostal kotouč na kruh, přiklepl si jej bruslí a prodloužil na Jana Buchteleho, který z mezikruží zavěsil pod břevno Habalovy branky. Sparťanský tlak pokračoval až do konce první třetiny, ale skóre už se neměnilo.

Do druhé části vstoupili lépe sparťané, Mikuš v přesilovce trefil tyčku. Po dorážce Hlinky se strhla za brankou Varů potyčka, do které se zapojili všichni hráči na ledě kromě gólmanů. Diváci se ani dál nenudili. Nejprve byl kotouč centimetry od brankové čáry po průniku Ďalogy, hned z protiútoku se podobná situace zrodila i na druhé straně. Ani tam však nebyl nikdo, kdo by puk dorazil. Po zásahu vysokou holí v podání Dudy, který dostal trest na 2+2 minuty, měli sparťané bez čtyř vteřin plné dvě minuty přesilovky pět na tři. A prohřešek domácího kapitána sparťané potrestali hned dvakrát!

Nejprve se prosadil Karel Pilař, který napálil puk z levého kruhu pod břevno, poté v klasické přesilovce přidal třetí branku Michal Barinka, jenž našel mezírku mezi Habalovým tělem a pravou tyčkou. Domácí zvládli ještě během pokračujícího Dudova trestu v oslabení snížit, samostatný únik zakončil kličkou David Hruška. Po vyjetí z trestné lavice se málem dostal do úniku i Duda, ale Polášek mu stihl v pádu puk vyseknout. Srovnání se Energie dočkala po faulu Piskáčka a proměněném trestném střílení v podání Stanislava Balána. Ten zakončoval kličkou do forhandu po ledě. A aby nebylo toho neštěstí pro Spartu málo, minutu před koncem třetiny poslal Vary do vedení dělovkou od modré čáry v přesilové hry Vladimír Sičák.

Do třetí třetiny nastoupili sparťané s Janem Lukášem v brance. Pro jednadvacetiletého gólmana šlo o debut v brance Sparty a začal pořádně zostra. Po třech minutách dotlačil kotouč i sparťanského gólmana do branky Vojtěch Tomeček. Rozhodčí sice nejdříve signalizovali gól, ale poté po poradě rozpažili. Dalšího vzrušení se necelé čtyři tisíce diváků v KV areně dočkali během karlovarské přesilovky čtyři na tři. Sparťané se dokázali ubránit a poté se opět vrhli do útoku s touhou vyrovnat. Blízko byl Ďaloga, jehož střela jen těsně minula tyčku.

Naděje na body udržel čtyři minuty před koncem gólman Lukáš, který vychytal při trestném střílení za Poláškův faul Vojtěcha Tomečka. Domácího útočníka rozhodil hokejkou, takže nedokázal pořádně zakončit. O další minutu a půl později v oslabení už ale inkasoval. Pátou branku Karlových Varů vstřelil Jekabs Redlihs, který se prosadil střelou mezi betony. Sparťané mohli díky dvěma faulům domácích hrát v samém závěru power play v šesti hráčích proti třem, stav už se jim ale zkorigovat nepodařilo. Ani napodruhé se jim tak v této sezoně nepovedlo odvézt z Karlových Varů jediný bod.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Jsme rádi, že po pátečním smolném konci zápasu v Plzni jsme k tomu dnes přistoupili velice zodpovědně. Měli jsme obavy z první třetiny, které se nevyplnily. Pro nás je vždy svátek, když hrajeme proti Spartě. Neustále slyším, že se stále oháníme, že mužstvo má charakter, ale body neděláme. Musím však říci, že mužstvo má charakter a konečně jsme udělali i ty body. Chtěl bych i za mužstvo poslat tři cenné dnešní body, za které jsme moc rádi, divákům jako vánoční dárek.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Musím konstatovat, že na Vary se nám letos nedaří. Mám pocit, že dnes všechny góly padly v početních výhodách, či těsně poté, co skončily. My jsme si nechali zvrátit zápas za stavu 3:1, kdy jsme ještě mohli tento stav navýšit, nebo alespoň ubránit. Naopak jsme nechali domácí vrátit do zápasu a otočit utkání. V poslední třetině jsme měli místy drtivý tlak, ale nedokázali skórovat. Naopak domácí odskočili na dvoubrankové vedení. Gratuluji jim, protože předvedli výbornou hru.