25. 3. 2022 | Jakub Houžvička

LIB - SPA 1:2 - Vítězství také ve třetím zápase!

ČF3, pátek 25. 3. 2022
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Šmíd (A), Ivan, Rosandić, Štibingr, Kolmann, Melancon, Aubrecht – Faško-Rudáš, Filippi, Klepiš – Vlach, Jelínek (C), Klapka – Dlouhý, Gríger, Zachar – Rychlovský, Šír, Najman.
Sparta: Machovský – Matuškin, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Chlapík, Vitouch, Tomášek – Thorell, Horák, Šmerha – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 20. Najman (Gríger, Klepiš) – 12. Pavelka (Tomášek, Chlapík), 60. Horák (Tomášek, Matuškin). Rozhodčí: Hradil, Hynek – Veselý, Rampír. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 070. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Hráči utkání: Adam Najman - David Tomášek. Stav série: 3:0.
Sparta poráží Liberec na jeho ledě 2:1 a v sérii se tak ujímá vedení již 3:0 na zápasy! Bojovné utkání rozhodl Roman Horák gólem v poslední minutě, k vítězství zásadně pomohli také hráč zápasu David Tomášek a brankář Matěj Machovský, který předvedl hned 34 úspěšných zákroků. Už v sobotním utkání tak můžeme rozhodnout o postupu do semifinále.

Úvodní velkou šanci zápasu obstarala Sparta, Michal Řepík se dostal do samostatného úniku, jeho bekhendový blafák následně dokázal zlikvidovat brankář Kváča. Na reakci Liberce se dlouho nečekalo, Tomáš Filippi se dokázal prosmýknout kolem hned dvou sparťanských hráčů, sám před Machovským ale neuspěl i díky pohotovému Pavelkovi, který odklidil kotouč mířící do vlastní branky. Právě Tomáš Pavelka zařídil ve dvanácté minutě Spartě vedení, Filip Chlapík vyhrál vhazování, poslal kotouč na Davida Tomáška a ten křižnou nahrávkou nalezl soupeřem nepokrytého sparťanského obránce, který střelou z první překonal Kváču.

Náš tým mohl své vedení i navýšit, po vyloučeních Klepiše a Rosandiče disponoval hned půlminutovou přesilovkou v poměru pět na tři. Na konci trestu druhého jmenovaného se do velké šance dostal Forman, nebezpečnou dorážku však Kráča dokázal po rychlém přesunu vyrazit. A tak naopak trestal Liberec, po vyloučení Thorella předvedli Tygři chvíli před koncem první části efektivní kombinaci, na jejímž konci vyrovnal z prostoru mezi kruhy ranou z první Adam Najman.

Do druhé části lépe vstoupila Sparta, po hezké přihrávce Vitoucha se tváří v tvář Kváčovi zjevil Thorell, z bezprostřední blízkosti však na Kváču nevyzrál. Zahrozili také Liberečtí, v přesilovce po vyloučení Němečka pálili nejprve Najman a poté také Filippi, v obou případech narazili na připraveného Machovského. V téže sparťanském oslabení ještě libereckým obráncům ujel Forman, svou střelou ovšem branku zcela minul.

Hned dvě velké příležitosti si sparťané vytvořili v polovině zápasu, po chybě domácí obrany vychytal Kváča zakončujícího Vitoucha, v následné situaci 3 na 2 si liberecký brankář počíhal také na střílejícího Sobotku. V závěru druhé části převzali otěže utkání Liberečtí, díky skvělému Machovskému se však skóre neměnilo ani po střelách Kolmanna s Najmanem. I po druhé třetině tak oba týmy šly do kabin za vyrovnaného stavu.

První polovina třetí třetiny se nesla k dosavadnímu průběhu zápasu v až netypickém klidu, ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit gólovou příležitost. Na obou mužstvech bylo znát, že jakákoliv další chyba by mohla znamenat také ztrátu celého utkání. K obecné nervozitě dopomáhala také četná vyloučení na obou stranách, za společnou potyčku na trestnou lavici zamířili Šír s Dvořákem, obě mužstva také dostala příležitost přesilové hry, ani v těch však nikdo herní mizérii nedokázal protrhnout.

První nadějnější příležitost třetí části si vytvořil po následném Dvořákově vyloučení Gríger, z bezprostřední blízkosti si ale na Machovského nepřišel. V úplném závěru Spartě šanci ještě nabídl po svém vyloučení Klepiš, tentokrát však náš tým nezaváhal. David Tomášek podruhé v zápase prokázal mistrnost svých přihrávek, když křižným pasem přes celé pásmo nalezl Romana Horáka, který kotouč již zasunul do odkryté liberecké branky. Závěrečnou hru soupeře v šesti sparťané dokázali přečkat bez úhony a v sérii tak získali i třetí odehrané utkání na svou stranu.

Ohlasy trenérů

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Myslím, že jsme viděli skvělé utkání play off a fantastický výkon našeho týmu i Sparty. Bylo tady hodně diváků, mělo to vše, co má utkání play off mít. Jsem akorát hrozně smutný z toho, jak to nedůstojně skončilo. A je mi líto těch dvaceti borců, kteří tam padají po hubě a hrají se zlomeninami, s teplotami a s čímkoliv, když to pak rozhodne, co to dneska rozhodlo. Bylo to jednoznačně špatné vyloučení, kde ten faul prostě nebyl. Je to smutné pro hokej, pro diváky a hlavně pro nás."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Bylo vidět, že Liberec dnes ještě přidal, což jsme ale čekali. Nebyli jsme dnes až tak v zápase, jak bychom si představovali, nicméně jsme to furt drželi. A držel nás samozřejmě brankář Machovský. Hlavně ve druhé třetině si Liberec vytvořil dost šancí po našich ztrátách puku a byli jsme i dnes dost nedisciplinovaní. V závěru jsme ale využili přesilovku a tím jsme to utkání zvládli. Pro nás to je hrozně důležité vítězství hned v prvním venkovním utkání, ale každopádně dobře víme, že Liberec nic nezabalí, je to silné mužstvo."