LIB - SPA 1:2pp - Konečně výhra na libereckém ledě!

29., úterý 6. 12. 2011
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Pinc - Čakajík, Výtisk, Trončinský, Holub, Derner, Štich, Pavlů, Ulrych - Bulíř, P. Nedvěd, Bartovič - Kudrna, Vak, Špaček - Bárta, T. Urban, Vantuch - L. Krejčík, Bortňák, Kica. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Philipp, D. Kočí, Jan Hanzlík, Krstev, Kasík, Kučný - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Žálčík, Pacovský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Branky a nahrávky: 52. P. Nedvěd (L. Krejčík) - 5. Ton, 65. Y. Treille (Foster, Sersen). Rozhodčí: Hribik, Smitka - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4646. Střely na branku: 42:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
L i b e r e c - Sparťanům se v přímém souboji o první místo v tabulce konečně podařilo vyhrát na zakletém libereckém ledě. Už v 5. minutě otevřel skóre v přesilové hře Petr Ton, Liberečtí ovšem dokázali osm a půl minuty před koncem základní hrací doby vyrovnat. V prodloužení rozhodl o zisku druhého bodu pro Spartu Yorick Treille.

Bílým Tygrům se na domácím ledě proti Spartě mimořádně daří, pražského protivníka skolili v Tipsport aréně devětkrát za sebou a do třetího vzájemného měření sil této sezóny navíc vstoupili s uzdraveným kapitánem Nedvědem.

Ovšem hosté nepřicestovali pod Ještěd nadarmo, již v páté minutě měla Sparta výhodu jednoho muže v poli, kterou dokázala bleskově zužitkovat. Petr Ton se zmocnil kotouče na pravém kruhu a svižnou ránu umístil pod břevno – 0:1.

Vzápětí mohl po přečíslení libereckých řad prostřelil Pince také Ivan Rachůnek, ale po spoluhráčově pasu nezamířil přesně. S přibývajícími minutami však převzali aktivitu na své hole především Severočeši.

Sparťané se dvakrát v krátkém časovém sledu provinili proti pravidlům, ale ani jednu z početních výhod nedokázal modrobílý výběr zužitkovat. Štichova tvrdá rána od modré čáry škrtla o boční síť a o chvilku později neslavil úspěch ani Bulířův průnik po levém křídle.

V úvodu druhého dějství mohli Holešovičtí navýšit svůj hubený náskok. Z průniku agilního Ivana Rachůnka se snažil vytěžit Broš, narazil ale na připravenou Pincovu lapačku. Duel posléze nabízel vyrovnanou podívanou. Před hostující klecí několikrát nebezpečně zatápěla první útočná letka domácích, ale jistý Pöpperle držel svůj tým nad vodou.

Na druhé straně zúročil své brankářské zkušenosti také Pinc, na něhož si nepřišel po individuální akci útočník Tenkrát. Když nevedla do zdárného konce ani dorážka Bartoviče v závěru třetiny, odcházeli do kabin po čtyřiceti minutách hry spokojenější Pražané.

První minuty závěrečného dějství usiloval Liberec o vyrovnání, ale defenziva Sparty pracovala na výbornou. V šanci se objevil Krejčík, ovšem z hranice brankoviště kotouč za hostujícího muže s maskou neprotlačil. Po Štichově zaváhání mohl naopak uspět Broš, ale svůj únik zakončil tvrdým příklepem pouze do domácího gólmana.

Deset minut před koncem základní hrací doby zazvonila za libereckým gólmanem branková konstrukce, po dělovce Yoricka Treilleho zachránila Bílé Tygry levá tyč. Domácí se nakonec vyrovnávací trefy dočkali hned posléze, když Petr Nedvěd vybruslil z rohu kluziště až před soupeřovu klec a bekhendem zakončil k tyči – 1:1.

Paradoxně po inkasované brance však hostující výběr ožil. Pinc měl plné ruce s pokusem francouzského forvarda Treilleho a následně jej prověřila také střela Bližňáka, po které se málem k dorážce dostala dvojice jeho spoluhráčů. Plný počet bodů ale mohli brát také Liberečtí, jenže Bartovič neusměrnil v devětapadesáté minutě svoji šanci do sítě.

V prodloužení mohl rozhodnout Krejčík, ale poskakující kotouč v mezikruží směrem na branku nepostrčil. Zato Yorick Treille mířil z protiútoku přesněji, ranou zprava zajistil svému celku bod navíc - 1:2.

Filip Pešán (Liberec): Obě mužstva hrála s plným nasazením, ale my jsme tahali celý zápas za ten trošku kratší konec. I když jsme měli docela hodně šancí, tak jsme je neproměnili, Pöpperle v bráně Sparty byl skoro nepřekonatelný, to byl velký činitel. Z naší strany jsme hlavně rádi, že Petr Nedvěd přežil utkání a že jsme uhráli alespoň bod. Bojovali jsme až do konce a škoda toho gólu v prodloužení, ale myslím, že výhra Sparty v prodloužení je dnes zasloužená.

Patrik Martinec (Sparta): Viděli jsme kvalitní utkání. Liberec hraje doma velmi dobře a i proto my si dvou bodů odsud velice vážíme, i když je pravda, že jsme sahali po třech. Bohužel se nám nepodařilo odskočit na vedení 2:0, trefili jsme tam i spojnici a Liberec z protiútoku díky Petru Nedvědovi vyrovnal.