48., neděle 19. 2. 2023
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Balinskis, Nedomlel, Derner, Melancon, Ivan, Kolmann, Štibingr – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Frolík, Flynn – Ordoš, Jelínek (C), Rychlovský – Vlach, Šír (A), Dlouhý.
Sparta: Kovář – Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Krejčík, Moravčík, Polášek (A) – Řepík (C), Sobotka (A), M. Forman – Tomášek, Horák, Konečný – P. Kousal, D. Vitouch, Buchtele – Vauhkonen, Kaše, E. Thorell.
Branky a nahrávky: 8. Birner (Filippi), 59. Ordoš (Melancon, Balinskis) - 17. Forman (Tomášek). Rozhodčí: Mrkva, Úlehla – Ondráček, Kajínek. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500 (vyprodáno). Střely na branku: 34:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Jan Ordoš - David Tomášek.
Všechno jednou končí. Bílí Tygři na severu Čech přerušili naši sériii třinácti zápasů s bodovým ziskem, která odstartovala právě po prorážce se Severočechy na začátku ledna. K zisku bodu, který by nám zajistil nejlepší čtyřku, nepomohl ani fantastický výkon Jakuba Kováře a gólová trefa Miroslava Formana z první třetiny.

Tradiční divoký nástup Bílých Tygrů nechyběl ani tentokrát, nebýt Jakuba Kováře a několika pohotových zákroků, mohli jsme velmi rychle nabrat vyšší manko. Odpovědí byla alespoň prudká střela Davida Němečka od modré čáry, kterou Petr Kváča přizvedl hřbetem své lapačky. Vzápětí Jakub Kovář pokryl Melanconovu střelu i Birnerovu dorážku, načež jsme po faulu Michala Kempného šli do prvního oslabení.

Naše mužstvo potvrdilo, proč je v oslabení špičkou ligy a domácí téměř k ničemu nepustilo. Krátce po Kempného návratu si však nabruslil před branku Michal Birner, přizvedl Filippiho nastřelený puk a poslal domácí do vedení. Převaha Severočechů pokračovala, leč bez gólových šancí, zatímco Jan Buchtele orazítkoval z levého kruhu tyčku! Na druhé straně zastavilo pokus Oscara Flynna rameno našeho brankáře a stav se neměnil.

Do hry nás vrátila první přesilovka, ve které elitní formace krásnou sehranou akcí vymazala obranu Tygrů, ale u odkryté zadní tyčky číhajícímu Michalu Řepíkovi stihl obránce zablokovat hůl včas. V sedmnácté minutě David Tomášek dobře napadal na útočné modré čáře, získal kotouč a vyslal do pásma volného Miroslava Formana, jehož prudká střela z kruhu proletěla pod Kváčovou lapačkou. V závěru si oba týmy vyzkoušely hru ve čtyřech, ale gólmani si žádný těžký zákrok připsat nemuseli.

Začátek druhého dějství nám vyšel o poznání lépe, jelikož nám situaci usnadnily dvě rychlé přesilovky v krátkém sledu. Početní výhody nám ovšem nevyšly podle představ, výraznější šance nepřicházely a Petr Kváča nepříjemnou pasáž ustál. Karty se obrátily po faulu Jana Buchteleho, ale kromě šance Jaroslava Vlacha domácí slibný tlak nevyužili. Z úniku mohl zahrozit Jakub Konečný, jenž převzal puk v těžké pozici a jeho střelu na přední tyčku pokryl Petr Kváča svým pravým betonem.

Rozkouskovaná hra však pokračovala, jelikož šli domácí opět do čtyř. Naše speciální formace si tentokrát vedly výrazně lépe, domácí obranu několikrát rozhodily, ale přestože střely létaly ze všech stran, mířily mimo branku, případně do výstroje pohotového Petra Kváči. Liberec následně zamkl naše mužstvo na obranné polovině, leč bez výrazného prověření pozorného Jakuba Kováře.

Nebezpečí však přišlo záhy po brejku domácích. Jan Ordoš se zleva šikovně protáhl až před naši branku, položil si sparťanského brankáře, ale ten proti jeho zasunutí puku vystřelil špičku levého betonu! Na druhé straně odpověděli střelami z kruhů Miroslav Forman s Olavim Vauhkonenem, jejichž pokusy byly lahůdku pro Kváčovu lapačku. Častá přerušení tempu třetiny nepomáhala, v jejím závěru už způsobily rozruch jen dorážky Vladimíra Sobotky s Miroslavem Formanem, kteří před brankovištěm prázdnou branku netrefili.

Třetí dějství dalo zapomenout na roztrhaný průběh prostřední části, jelikož se přerušovalo až ve třetí minutě. Ani jeden z pokusů na obou stranách se však za gólový považovat nedal. Rozruch způsobil sparťanský brejk, na jehož konci pálil z pravého kruhu Michal Řepík a jeho nepříjemnou střelu vyrazil Petr Kváča svým pravým ramenem nad branku. V dalších minutách přebral iniciativu Liberec, ale ze svého tlaku vytěžil jen prudkou střelu od modré, která zaplula do Kovářovy lapačky.

Do dění na ledě následně promluvilo Balinskisovo vyloučení, při němž jsme drželi Bílé Tygry pod zámkem, ale tlaku chyběly střely. Krizová chvíle nastala po vyloučení Jakuba Konečného, které jsme zvládli skvěle, ale 38 vteřin před jeho návratem fauloval Ondřej Mikliš a šli jsme do tří. Obětavý tým s jistým Jakubem Kovářem těžký moment ustál, přestože Jaroslav Vlach byl velmi blízko gólu, když se k němu odrazil kotouč přímo před brankou a domácí hráč pálil jen do našeho brankáře.

V závěrečných minutách zasloužila uznání dělovka T. J. Melancona, kterou Jakub Kovář dobře našel. Na druhé straně jsme po malém tlaku dvakrát pálili mimo Kváčovu branku. Když hlasatel oznámil poslední dvě minuty třetí třetiny, Liberec vlétl do pásma a před brankou nedůrazně hlídaný Jan Ordoš doklepl puk mezi betony sparťanského gólmana. K vyrovnání už nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře, po které Severočeši ukončili naši sérii třinácti zápasů s bodovým ziskem.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "K vidění byl parádní zápas s perfektní kulisou. Navíc se Spartou, která vždy táhne. Jsem rád, jak hráči k zápasu přistoupili a posílám jim pochvalu do kabiny. Vítězství si velmi ceníme."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Byl to výborný zápas z obou stran. Domácí měli skvělý nástup do zápasu, zatlačili nás a my jsme je nestíhali. Pak se ale hra postupně vyrovnala a hrál se opravdu vynikající hokej. Domácí byli malinko lepší a dokázal potrestat dvě naše chyby. Prohráli jsme, ale to je prostě sport a neděláme z toho žádnou vědu."