LIB - SPA 2:3p - Prodlužujeme semifinále!

SF6, úterý 13. 4. 2021
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, Hanousek, Havlín – Birner (A), Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – Vlach, Jelínek (C), Špaček – Rychlovský, Šír, Dlouhý.
Sparta: Machovský – Němeček, Košťálek, Polášek, Jandus, Dvořák, Němec, Jurčina (A) – Rousek, Horák, Řepík (C) – Tomášek, Sobotka, Forman – Buchtele, Pech (A), Dvořáček – Kudrna, Sukeľ, Zikmund.
Branky a nahrávky: 48. Gríger (Lenc, Birner), 50. Gríger - 28. Rousek (Řepík), 35. Horák (Řepík), 78. Košťálek (Řepík). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Lederer, Hynek. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 40:24. Průběh utkání: 0:2, 2:2 3:2. Stav série: 3:3.
Šesté semifinálové utkání nabídlo neskutečně dramatickou bitvu. Náš tým si ve druhé třetině vybudoval dvoubrankový náskok, o který však ve třetí části přišel. Ve třetím utkání v sérii muselo rozhodnout prodloužení, které nabídlo několik nervydrásajících momentů, načež se ujala dělovka Jana Košťálka. Ve čtvrtek se tak na ledě O2 areny odehraje sedmý rozhodující duel.

První třetina zápasu odstartovala mírným náporem Bílých Tygrů. Ti chtěli hodit za hlavu poslední dvě utkání a pořádně na Spartu zatlačit. Z herní převahy si domácí vybojovali také přesilovou hru, nicméně Pražané spolu s Machovským v bráně neinkasovali. Největší šanci Liberce měl v osmé minutě Radan Lenc, jenž neproměnil přihrávku Birnera. Postupně se slova ujímali i hosté z hlavního města, Kváča se musel mít na pozoru zejména ve 14. minutě, kdy největší šanci Sparty měl Lukáš Pech. Úvodní dějství však skončilo bezbrankově.

Tygři ostře vstoupili i do další části hry. Hlavní úlohu zde sehrál jistý Matěj Machovský, který si kotouče maximálně pohlídal a vychytal i nebezpečný pokus Michala Bulíře. 28. minuta se pak nesla v duchu rčení "nedáš, dostaneš". Zprvu museli sparťané odolávat velkému tlaku Severočechů na branku, Knot byl kousek od překonání hostujícího gólmana. K puku se po buly dostal Michal Řepík, který obloukem poslal kotouč na ujíždějícího Lukáše Rouska a mladý útočník překonal Kváču.

Vzápětí mohli Liberečtí srovnat díky početní výhodě, ale bez úspěchu. Naopak podruhé udeřili Pražané. Znovu pod taktovkou kapitána Řepíka, ten dlouho držel puk za libereckou svatyní a hledal, komu přihrát. Nakonec se uvolnil Roman Horák, dostlal přihrávku před branku, kterou z první trefil do šibenice. Do sirény byla na Liberci vidět nervozita a nejistota.

Liberec se nechtěl vzdát a odkládat boj o postup na sedmý zápas. Díky svému tlaku si podobně jako v první třetině vybojoval další faul sparťanů a tentokrát se mu zadařilo. Řepík nešťastně vyhazoval puk středem kluziště, jenže kotouče se ujali domácí, Birner přihrál Lencovi a ten našel volného Dávida Grígera, jenž trefil odkrytou klec.

Netrvalo dlouho a Pražany čekala ještě studenější sprcha. Tygři nabuzení snížením využili zaváhání hostů před brankou a podruhé v zápase Matěje Machovského překonal Dávid Gríger. Záhy přišla pro sparťanyšance oklepat se z vyrovnání. Během Vlachova vyloučení byl v dobré šanci Tomášek, ale Kváča zakročil. Další branka do základní hrací doby nepadla, a tak šlo utkání potřetí v sérii do prodloužení.

Výborný vstup do prodloužení měl domácí Liberec. Neskutečný tlak na hostující branku vyšperkovali svými pokusy Musil a Bulíř, Machovský horké chvilky ustál. S mobilizací všech zbylých sil se podařilo vymanit sparťanům z tlaku Bílých Tygrů a začali se také dostávat do šancí. Vrásky nadělal Kváčovi zejména David Tomášek svými několika neúspěšnými pokusy.

V 75. minutě pak přišla další skrumáž před hostujícím maskovaným mužem, který s pomocí Janduse udržel puk před brankovou čárou. Klíčový moment přišel o tři minuty později, kdy Vitásek fauloval Rouska u liberecké branky. Kotouč získal ve výhodě Řepík a přihrál Janu Košťálkovi do mezikruží, který poslal semifinálovou sérii do sedmého zápasu.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Viděli jsme další velkou bitvu se smutným koncem pro nás. Samozřejmě je těžké prohrát takhle podruhé za sebou prodloužení, ale já věřím, že naše mužstvo je silné a charakter hráčů je velký. Jsme dobře trénovaní a nachystáme se na čtvrtek na sedmé utkání. Myslím, že to není o tom, že byl stav 3:0 v sérii. Nejdříve jsem prostě vyhráli tři zápasy po sobě my, pak uspěla třikrát v řadě Sparta a ve čtvrtek si to rozdáme o všechno."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Byl to neskutečný boj. Musím říct, že ten hokej se mi strašně moc líbil, jaké v tom byly emoce a vůbec všechno. Opravdu neskutečný boj. Hráčům nelze vytknout vůbec nic. Oba týmy hrozně chtějí a rozhodne, ke komu se to odrazí nebo komu tam padne nějaká šťastná střela. Nám se to teď povedlo dvakrát za sebou, za což jsme strašně rádi. Ale nemyslím si, že jde o nějakou vzpruhu, když jsme vyrovnali sérii z 0:3 na 3:3, jen jsme prostě pořád ve hře."