LIB - SPA 4:1 - Sparta prohrála i podruhé

předkolo 2, středa 7. 3. 2018
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Will – Pyrochta, Ševc (C), Maier, Šmíd (A), Jánošík, Derner – Jašek, Jelínek, Krenželok – Bakoš, Redenbach, Ordoš – Bulíř, Filippi, Kvapil – Lakatoš, Vlach, Dlouhý.
Sparta: Aittokallio (48. Honzík) – Pavelka, Michálek, Kulda, Ďaloga, Mikuš, Voráček, Piskáček – Řepík (A), Vrána (C), Hlinka – Kudrna (A), Pech, Buchtele – Jarůšek, Klimek, Říčka – Uher, Černoch, Pšenička.
Branky a nahrávky: 19. Bakoš (Pyrochta, Vlach), 33. Bulíř (Pyrochta, Filippi), 34. Šmíd (Ševc, Krenželok), 46. Kvapil (Bulíř) - 59. Pech (TS). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:10, navíc Lakatoš a Maier (oba LIB) 10 minut – Uher (SPA) 10 minut, Jarůšek (SPA) 10 minut a do konce utkání, Ďaloga (SPA) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 334. Střely na branku: 25:20. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Filip Pyrochta – Arturs Kulda. Stav série: 2:0.
Druhé utkání předkola Generali play off Tipsport extraligy mělo jednoznačný průběh. Domácí Bílí Tygři nedovolili v první třetině Spartě ani jednu střelu na branku a po čtyřiceti minutách vedli už 3:0. A v dramatické třetí třetině, ve které nechyběly ani pěstní souboje, přidali ještě čtvrtou trefu. Sparťané se nakonec minutu a půl před koncem utkání dočkali čestného úspěchu, když Lukáš Pech proměnil trestné střílení. Severočeši tedy vedou před stěhováním série do Prahy 2:0.

Druhé utkání předkola na liberecké půdě začalo poměrně vlažně. Emoce se rozhodli v šesté minutě rozdmýchat domácí Lakatoš a hostující Jarůšek, kteří svedli pěstní souboj. Sparťanský borec byl do rvačky nabuzenější, shodil rukavice a rozdal soupeři více ran. Na rozdíl od svého soka – který rukavice nesundal – však inkasoval navíc jeden dvouminutový a desetiminutový trest jako bonus. Liberečtí si nicméně v přesilové hře žádné vážnější šance nevytvořili.

Sparťané se ani po vypršení trestu do šancí moc nedostávali a jejich soupeř na tom nebyl o moc lépe. Ke konci třetiny začali mít domácí navrch. Šance Jaška a Dlouhého ještě v síti neskončily, ale poté se Liberec mohl radovat z první trefy. Bekhendový pokus Pyrochty zvládl gólman Aittokallio vyrazit, na dorážku Martina Bakoše, který byl trestuhodně volný v brankovišti, už ale stačit nemohl. Bílí Tygři byli aktivnějším týmem a Sparta v první dvacetiminutovce dokonce ani jednou nevystřelila.

Druhá třetina se odehrála v podobném duchu, v jakém skončila ta první. Liberec byl více na puku a už v 25. minutě měl slušnou šanci Ordoš, jenž jel sám na Aittokallia, ale neuspěl. Spartě trvalo téměř 26 minut, než poprvé v zápase vystřelila na branku – pokus Černocha se ale neujal. Pěknou šanci měl poté Buchtele, ale Will pokryl jeho střelu z levého křídla. Následně se hosté načekali na další ohrožení branky a mezitím se o gól pokoušeli Liberečtí, kteří utkání definitivně ovládli.

Potvrdila to přesilová hra Tygrů těsně po polovině základní hrací doby, kterou domácí využili ke krásné kombinaci do odkryté branky. Střelu Pyrochty tečoval Michal Bulíř, kterého sparťané zapomněli hlídat u branky. O dalších 18 sekund později se Liberec radoval znovu. Ladislav Šmíd napřáhl na modré čáře a jeho tvrdou ránu do skrumáže si nešťastně tečoval do vlastní branky Buchtele. Domácí strávili převážnou část druhé třetiny v pásmu Sparty a Aittokallio se hodně zapotil.

Do třetí části nastupovala Sparta s tříbrankovým mankem, což jí nedávalo moc velké naděje. Už na začátku třetiny skončil v utkání Ďaloga, který byl za nesportovní chování vyloučen na pět minut a do konce zápasu. Hosté v dlouhém oslabení inkasovali, když se Marek Kvapil trefil z pravého kruhu do šibenice, a Liberec vedl už 4:0. Krátce po inkasovaném gólu se z branky Pražanů poroučel Aittokallio a nahradil ho Honzík.

Zbytek zápasu se Sparta snažila především přitvrdit hru a vystrašit Liberecké před dalším duelem. Řepík s Klimkem stáli za zrodem menších strkanic, ale v 54. minutě došlo na velkou odvetu v podobě domluvené rvačky mezi Jarůškem a Lakatošem. Domácí rváč však opět prohrál a Jarůšek jej svalil na led. Ani ne o minutu později došlo k další bitce mezi domácím Maierem a hostujícím Uherem, která ale skončila velmi brzy tím, že liberecký hráč spadl. Těsně před koncem se povedlo Spartě snížit, když Lukáš Pech rozhýbal při trestném střílení brankáře Willa a zasunul za něj puk.

Filip Pešán (Liberec): "Byli jsme po drtivou většinu zápasu lepším týmem. Byli jsme aktivní, tlačili jsme se do brány, Spartě jsme toho moc nedovolili a zaslouženě jsme vyhráli. Obránci odvádí dobrou práci, proti silným útočníkům zatím obstáli. Chtěli jsme po dvou zápasech vést 2:0 a to se nám povedlo. Vylepšit se dá vždy hodně věcí, nehráli jsme bez chyb, ale nasazení, chemie v kabině a podpora na střídačce jsou zatím na jedničku."

František Výborný (Sparta): "V první třetině jsme se k ničemu nedostali. Liberec začal velice agresivně, chtěl dát rychlý gól a zlomit zápas, zatímco my jako bychom byli překvapení, že takhle hrají... Dostali jsme zbytečný gól před koncem třetiny, ani stav 0:1 ale nebyl tak hrozný. Škoda následného faulu před druhým gólem, za pár vteřin přišel další a Liberec se uklidnil. Zrovna ve chvíli, kdy jsme se zvedali a byly tam nějaké šance. Ale stejně mi přišlo, že až ve třetí třetině jsme zjistili, že se hraje play off. Ne kvůli bitkám, které k tomu patří, ale že jsme zvýšili důraz a byly tam další věci, které play off provází."