LIB - SPA 4:2 - Druhé utkání ovládl Liberec

FIN2, pátek 15. 4. 2016
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Vitásek, Výtisk (C) – Radivojevič, Vampola, Bakoš – Birner, Bulíř, Řepík – Krenželok, Jelínek, Valský – Stránský, Lakatoš, Špaček – Ordoš. Trenér: Filip Pešán.

Sparta: Pöpperle – Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, Mikuš, Čajkovský, Kalina – Forman, Hlinka (C), Buchtele – Netík, Pech, Kumstát - Sabolič, Klimek, Hamilton – Kudrna, Dragoun. Trenér: Josef Jandač.

Branky a nahrávky: 8. Valský (Vitásek), 32. Řepík (Mojžíš), 40. Radivojevič (Řepík), 59. Vampola – 10. Hamilton (Hrbas), 11. Forman (Eminger, Polášek). Rozhodčí: Šindler, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:5, navíc Klimek (SPA) trest ve hře. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7500. Střely na branku: 41:23. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2. Nejlepší hráči zápasu: Řepík - Eminger.
Druhý finálový zářez už si sparťané nepřipsali. Na ledě Bílých Tygrů stejně jako v prvním utkání prohrávali, ale ještě do konce první třetiny dokázali otočit po rychlých trefách Curtise Hamiltona a Miroslava Formana. Oproti prvnímu duelu to byli tentokrát Liberečtí, kdo dokázal ve druhé třetině urvat utkání ve svůj prospěch a těsné vedení 3:2 už si ve zbytku utkání pohlídali. V závěru ještě upravil skóre přesnou trefou do prázdné klece Petr Vampola. Série se tak přesune do Prahy, kde se v pondělí a v úterý odehrají další dva zápasy série.

Úvod zápasu patřil Bílým Tygrům, kterým sparťané usnadnili situaci po sobě jdoucími tresty Pöpperleho a Švrčka. Brankář Sparty ovšem svůj prohřešek odčinil několika jistými zákroky a společně se svými parťáky úvodní tlak Severočechů ustál s čistým štítem. V sedmé minutě se karty obrátily, když si vybojoval faul aktivní Pech. Sparta však přesilovku nezahrála vůbec dobře a Liberec ji za to potrestal. Na pravé straně útočného pásma se kolem dvou obránců otočil Vitásek, našel na modré čáře Jakuba Valského a liberecký střelec trefil levý růžek.

Následující okamžiky však patřily Spartě. V desáté minutě udeřil z první vážné šance Curtis Hamilton, když vyvezl kotouč do pásma a nahodil ho za branku. Pro odražený puk si sjel Hrbas, přihrával před branku na najíždějícího Hamiltona, jehož teč skončila za zády Lašáka. Vzápětí mohla Sparta přidat druhou trefu, ale její další šanci zastavilo břevno. Co se nepovedlo z této akce, podařilo se minutu a jednu vteřinu po vyrovnávací trefě.

Po vhazování předvedl parádní individuální akci, na jejímž konci nahodil Eminger puk na branku, do které ho usměrnil Miroslav Forman. Ve druhé polovině už byli sparťané aktivnější, přesto vážných šancí ubylo. Výjimkou byla snad jen Barinkova střela z levé strany, kterou Lašák zlikvidoval parádním zákrokem lapačkou. Sparta si tak odnesla do kabin těsný náskok.

Místo jejího navýšení však spíše bojovala o kotouč, jenž byl v moci Severočechů. Těm se však nedařilo najít recept na důslednou obranu Sparty s jistým Tomášem Pöpperlem v čele. Když se domácím nedařilo prosadit hokejově, přidali na agresivitě, na vyrovnané sparťany si ovšem nepřišli. Opět zaplněná Home Credit Arena sledovala vyrovnaný duel, kterému chyběly větší šance.

Ty neproměňovali domácí ani sparťané. Vše změnil až únik Michala Řepíka z dvaatřicáté minuty, kdy útočník Tygrů pálil z pravé strany a našel skulinku mezi lapačkou a levým betonem brankáře Pöpperleho. Nejvýraznější momenty prostřední části nabídly až poslední minuty druhé třetiny. Necelých šest minut před koncem šel na trestnou Ševc, ale to nebylo ze strany rozhodčích všechno.

Už během probíhajícího trestu obdržel trest ve hře Klimek za podkopnutí Dernera před brankou Liberce a dílo dokonal o pár vteřin později Hrbas vyhozeným pukem mezi diváky. Sparta se tak 63 vteřin bránila ve třech a odolávala tygřímu sevření. To se jí podařilo, ačkoliv při šanci Bakoše musel výborným přesunem zasáhnout Pöpperle. Minutu a patnáct vteřin před vypršením Klimkova pětiminutového trestu se však opřel do puku Branko Radivojevič a přesnou trefou vrátil svému týmu vedení 3:2.

Bílí Tygři vstoupili do poslední části v krátké početní převaze, trvající pětadvacet vteřin. I díky ní se opět dostali do tempa a několikrát prověřili pozornost sparťanského brankáře. Následně však převzali iniciativu sparťané, kteří si dokonce vybojovali přesilovou hru. Brankáře Lašáka v ní ovšem příliš neprověřili, naopak se museli bránit aktivnímu soupeři, kterého držel na uzdě Pöpperle.

Další minuty připomínaly spíše boj. Pražané se snažili probojovat do útočné třetiny, ale většina jejich útoku se rozbila o tvrdý obranný val Severočechů. Diváci se nedočkali ani žádné výrazné šance, která by měla gólové parametry. Rozruch způsobil až závar před brankou Liberec, kde se sparťané snažili dotlačit volně ležící kotouč do branky, ale i kdyby se jim to podařilo, branka by neplatila kvůli signalizovanému trestu Hamiltona. Při této přesilovce měli domácí navrch, ale hosté si i díky jistému Pöpperlemu udrželi šanci na vyrovnání.

Závěrečný tlak Sparty ovšem nepřišel ani po přežitém oslabení a sparťanům navíc zatrnulo, když se mezi obránci prosmýkl po pravé straně Šimek a jeho pokus musel na dvakrát odvracet Pöpperle. Trenérský štáb Sparta si ještě vyžádal oddechový čas a závěrečné dvě minuty zkusil bez svého brankáře. Početní převahu už využít nedokázala a po trefě Petra Vampoly minutu před koncem inkasovala čtvrtý gól. Série se tak přesouvá do Prahy za stavu 1:1 na zápasy.

Filip Pešán (Liberec): "Z mého pohledu se ten zápas odvíjel podobně jako včera. Měli jsme ze začátku vyložené šance, které jsme neproměnili. Dali jsme sice v oslabení gól, ale Sparta dala asi z pěti střel dva góly a tyčku. Ta její efektivita byla vysoká. Rozhodlo dlouhé vyloučení (Klimka) společně s tím, kdy Sparta musela do tří. I když jsme to nesehráli ideálně, tak to bylo sehrané gólově. V závěru při nás stálo štěstí, ale za to, jak jsme oba zápasy odbojovali, jsme si jedno vítězství zasloužili."

Josef Jandač (Sparta): "Neměli jsme úplně ideální vstup do utkání. Byli jsme tam dvakrát vyloučení a v okamžiku, kdy jsme to ustáli a hráli jsme první přesilovku my, tak jsme z toho hned inkasovali. Potom jsme to utkání dvěma góly otočili, byli jsme v první třetině hodně efektivní, ale v té druhé si myslím, že ty dvě po sobě jdoucí přesilovky jsme měli sehrát líp. Sehrát je tak, abychom odskočili soupeři na dva góly, a už by to možná vypadalo jinak. Ale nestalo se a vlastní hloupostí a nedisciplínou jsme posadili soupeře na koně, když jsme mu umožnili dlouhou přesilovku pětiminutovým vyloučením a souběžně pak ještě dvouminutovým. I ten druhý gól byl poměrně laciný, ale tohle podle mého rozhodlo. I když zápas nebyl z naší strany ideální, byl hratelný. Ale Liberec byl o chloupek lepší."