LIB - SPA 5:2 - Zelenkovy góly nestačily

SF1, pondělí 19. 3. 2007
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Hnilička - Moravec, Zíb, Krstev, Čutta, Kočí, Žabka, Rýgl - L. Čermák, Podkonický, Šachl - Klimenta, Plodek, Víšek - Novák, Pabiška, S. Procházka - Vaic, Dušek, Tomajko. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
Sparta: T. Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Sivek, Netík - Dragoun, Langhammer, Hromas - Vrbata, Rob, Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek
Branky a nahrávky: 8. Podkonický (Čermák), 12. Procházka (Pabiška), 35. Víšek (Klimenta), 40. Pabiška (Žabka), 51. Pabiška - 1. Zelenka (Hlinka), 40. Zelenka (Hlinka). Rozhodčí: Homola, Šindler - Šátava, Pešek. Vyloučení: 9:8, navíc Sivek (Sparta) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 1:0.
Sparta své první semifinále nezvládla. Pražané šli sice v první minutě Zelenkou do vedení, ale Liberec ještě v první třetině stav obrátil, když Podkonický a Procházka potrestali chyby sparťanských beků. Na 3:1 zvýšil Víšek v přesilové hře. Dva góly přinesla 40. minuta, když se nejprve z dorážky radoval Zelenka, ovšem dvoubrankový náskok vrátil Tygrům v přesilovce Pabiška. Vítězství domácích potvrdil ve třetí třetině opět Pabiška.

Úvodní slovo zápasu si vzal Jiří Zelenka, když po přímé nahrávce Jaroslava Hlinky našel volné místo za zády Milana Hniličky a vstřelil první gól do liberecké sítě. Běžela první minuta. Lukáš Pabiška si pak vypracoval šanci na vyrovnání, když se probojoval sparťanskou obranou. Puk však nenašel spoluhráče, který by ho do pražského hnízda usadil. Několik dalších příležitostí dostal liberecký útok. Jmenovitě například Václav Novák, když se dostal k vyložené šanci těsně před brankářem Dubou, ovšem jeho pohotová hůl puk vyrazila. Po rozehrávce před sparťanskou brankou vystřelil Čermák na Dubu znovu, puk však mířil příliš vysoko.

Úspěch liberečtí zaznamenali až v osmé minutě, když Andrej Podkonický využil situace a po přesné přihrávce Leoše Čermáka zasadil Spartě první ránu. V situaci čtyři na čtyři po vyloučení Jakuba Čutty a Jiřího Zelenky se liberečtí fanoušci zaradovali podruhé. A to když za přispění Lukáše Pabišky propasíroval puk za záda pražského brankáře Stanislav Procházka. Stalo se tak ve dvanácté minutě utkání. Tygři neslevili nic ze své dravosti a usadili se v obranném pásmu Sparty. Několika pokusy prověřili bystrost brankáře Duby. Obránci Sparty plnili svůj úkol na jedničku. Všechny další šance, které Tygři před jejich brankou dostali, rychlým zákrokem zmařili.

Sparta se pustila do nesmlouvavého boje a otestovala několika dobře mířenými střelami Hniličkovu pozornost. Opět se opakovala situace čtyři na čtyři, když byl s několikavteřinovým odstupem poslán na trestnou lavici Jakub Langhammer následován Leošem Čermákem. Michal Dragoun se dostal do výborné šance před brankou Milana Hniličky, nedokázal však nabízenou možnost zakončit gólem. V osmadvacáté minutě museli Tygři čelit situaci pět na tři po vyloučení Martina Rýgla a Jana Tomajka. Liberci se tyto nelehké dvě minuty podařilo ustát bez újmy, ačkoliv musel čelit velmi urputnému ostřelování ze strany soupeře.

Sudí přerušil pískotem valnou hromadu u mantinelu a poslal Jakuba Langhammera zahřívat trestnou lavičku. V tu chvíli odbíjela pětatřicátá minuta zápasu. Domácí neváhali ani chvíli a okamžitě využili přesilovky. Třetí branku si na své konto připsal Jan Víšek, který s naprostou přesností usadil Klimentou nabízený puk do sparťanské sítě. Následovala ostrá střela od modré vyslaná Angelem Krstevem, minula však těsně tyčku. S úderem čtyřicáté minuty snížila Sparta skóre. Autorem druhého gólu se stal Jiří Zelenka, který využil příležitosti, jež mu nabídl svou přihrávkou Jan Hlaváč. Vteřinu před závěrečným hvizdem zvedl brankový náskok Lukáš Pabiška. Přihrávajícím parťákem mu byl Boris Žabka.

Začátek poslední třetiny se nesl opět ve znamení situace čtyři na čtyři. Na trestnou lavici se současně posadil Petr Šachl a Jiří Vykoukal. Oba týmy ustály oslabení bez následků. Tygři se snažili prosadit před sparťanskou brankou a dali Tomáši Dubovi možnost předvést své brankářské umění. Udeřila však sedmačtyřicátá minuta a Dubovu pozornost zlomil Jan Plodek. Branka však za hlasitého nesouhlasu fanoušků nebyla uznána. Potom Václav Kočí střílel od modré, ale Duba pohotově zareagoval svou lapačkou. Rozeběhla se jedenapadesátá minuta zápasu, když Lukáš Pabiška vyhrál přímý souboj s Tomášem Dubou a navýšil vedení Liberce.

V závěru hry měli domácí příležitost k využití přesilovky po vyloučení Jiřího Zelenky, tuto šanci se jim však nepodařilo proměnit. Dubova lapačka dnes měla opravdu napilno. Liberec prověřoval její pevnost vskutku razantně. V posledních minutách byl znovu vyloučen Petr Šachl, navíc si k němu po chvíli přisedl Boris Žabka. Tygři byli vystaveni dvojnásobnému oslabení, čehož se snažil využít především Jan Hlaváč. Milan Hnilička ovšem vytěsnil jeho ránu holí. Šest vteřin před koncem byl ještě vyloučen Lukáš Zíb a v téže minutě dostal Michal Sivek osobní desetiminutový trest za nesportovní chování. To už ale nic nezměnilo na konečném zaslouženém vítězství Tygrů.

Vladimír Čermák (Liberec): "Přestože jsme do utkání vstoupili nešťastně,¨tak jsme ho v první třetině obrátili a v tom trendu jsme pokračovali. Trošku nás přibrzdilo oslabení tří proti pěti, ale díky tomu, že jsme ho přečkali, tak jsme se dostali opět nahoru. Zápas jsme už kontrolovali až do konce."

František Výborný (Sparta): "Počítali jsme s tím, že to bude velice těžké utkání. Do zápasu jsme vstoupili dobře lehkým gólem po předcházející šanci Liberce, ale potom jsme udělali hodně individuálních chyb. Pomohli jsme Liberci do sedla, působil pak suverénně a my jsme byli nervózní. Nedokázali jsme zužitkovat dvě minuty trvající přesilovku pět na tři, potom jsme po kontaktním gólu na 2:3 dostali vteřinu před přestávku zlomovou branku. To byly klíčově momenty. Nervozita byla zbytečná, hraje se na čtyři vítězná utkání. Věřím, že si to hráči uvědomí a vyvarují se toho."