LIB - SPA 5:4sn - Opět nájezdy, uspěli Tygři

7., středa 30. 9. 2015
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Lašák – Šimek, Ševc, Vitásek, Derner, Plutnar, Výtisk (C), Ulrych – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Stránský, Jelínek, Krenželok – Jonák, Lakatoš, Špaček. Trenér: Filip Pešán.
Sparta: Pöpperle – Barinka, Čajkovský, Mikuš, Polášek, Piskáček, Glenn, Eminger – Kumstát, Pech, Sabolič – Klimek, Hlinka (C), Réway – Forman, Přibyl, Netík – Kudrna, Cingel, Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 12. Bakoš (Ševc), 25. Bulíř (Bakoš, Šimek), 50. Bakoš (Radivojevič), 51. Vampola (Stránský), rozhodující sam. nájezd Radivojevič - 14. Forman (Netík, Přibyl), 20. Kumstát (Čajkovský), 23. Kudrna (Cingel), 42. Réway (Klimek). Rozhodčí: Fraňo, Svoboda – Komárek, Lhotský. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4166. Střely na branku: 38:38. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 5:4. Nejlepší hráči zápasu: Bakoš - Réway.
Sparťané sice na ledě Liberce inkasovali jako první, ale poté góly Miroslava Formana a Petra Kumstáta otočili vývoj utkání a díky trefě Andreje Kudrny dokonce odskočili o dvě branky. Bílí Tygři ale snížili a poté odpověděli i na čtvrtou trefu Martina Réwaye. A to hned dvěma góly, kterými srovnali krok a poslali zápas do prodloužení a následných samostatných nájezdů. V těch vystřelil Liberci druhý bod Branko Radivojevič.

Do souboje mezi druhým a třetím celkem tabulky vstoupili o trochu aktivněji sparťané. Brzy si vynutili faul a první přesilovou hru, kterou ale neproměnili. A nakonec to byl Bílí Tygři, kdo šel jako první do vedení. Po zaváhání v rozehrávce získal puk obránce Ševc a vyslal do šance Martina Bakoše, který zakončil svůj samostatný únik střelou mezi Pöpperleho betony.

Krátce nato mohlo být srovnáno, spolupráce Hlinky s Réwayem však gólovou tečku neměla. Z další šance už Sparta srovnala. Akci třetí útočné formace zakončoval Miroslav Forman a jeho nenápadná střela se nakonec dokutálela až za brankovou čáru. V závěru první třetiny měla Sparta podruhé početní výhodu a dokázala se v ní dostat do vedení, když ránu Čajkovského od modré čáry tečoval Petr Kumstát.

V úvodu druhé dvacetiminutovky byl při chuti třetí útok, ale prosadila se až čtvrtá formace. Cingel tak dlouho obtěžoval Ševce při rozehrávce, až ho donutil chybovat. Poté postrčil kotouč na Andreje Kudrnu a ten ho backhandem poslal pod břevno liberecké branky. O chvíli později byl ale vyloučen Réway a Tygři dokázali jeho faul potrestat. Michal Bulíř se na pravém kruhu neukvapil, počkal si se střelou a poté vymetl pavučinky ve vinglu Pöpperleho branky.

Další šanci měl Vampola, který objel branku a snažil se puk zasunout u Pöpperleho tyčky. Sparťanský brankář se ale stihl přesunout. Na opačné straně v početní výhodě spálil tutovku Klimek, který se ocitl úplně sám před Lašákem. O chvíli později se zase zaskvěl Pöpperle při úniku Řepíka. Festival šancí vyvrcholil v poslední minutě druhého dějství, kdy byl v úniku v přesilovce Barinkou zahákován Bulíř. Jeho trestné střílení ale s přehledem pokryl Pöpperle.

Hned zkraje třetí části sparťané podruhé v zápase odskočili svému soupeři na rozdíl dvou gólů. Martin Réway si vyměnil v přečíslení puk s Klimkem a poté úspěšně zakončil mezi Lašákovy betony. Domácí ale neskládali zbraně a Pöpperle měl napilno. A v přesilové hře už nestačil na střelu Martina Bakoše, který trefil mezírku mezi betony sparťanského brankáře.

Samostatné nájezdy:

• Réway (SPA) nedal - Bakoš (LIB) dal
  • Netík (SPA) dal - Řepík (LIB) nedal
  • Kudrna (SPA) nedal - Radivojevič (LIB) dal

O 43 sekund později už bylo srovnáno. Glenn špatně rozehrál za brankou, ke kotouči se dostal Stránský a nakonec ho ve strkanici před Pöpperlem procpal za brankovou čáru Petr Vampola. Nabuzený Liberec od vyrovnávacího gólu Spartu přehrával a necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny navíc hrál v početní výhodě. Horké chvilky u vlastní branky ale bránící čtveřice zvládla.

Potřetí v řadě tak došlo v zápase Sparty na prodloužení. V tom měli nejprve tlak domácí, ale do úniku jim dokázal ujet Réway. V pádu však už nedokázal svoji odraženou střelu doklepnout do odkryté branky. Ani tentokrát se tedy v nastavené pětiminutovce o vítězi nerozhodlo. Po výhře nad Hradcem a prohře v Litvínově tentokrát sparťané v dovednostní disciplíně podruhé v řadě neuspěli. Jako jediný se ze Sparty se prosadil Netík, zatímco z Libereckých skórovali Bakoš i Branko Radivojevič. Sparťané tak po nadějném průběhu zápasu z Liberce odjeli s bodem.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Odehráli jsme velmi dobře první deset minut, pak jsme vlivem dvou oslabení nechali převzít iniciativu Spartě. V této pasáži zápasu byla velmi nepříjemná a vstřelila dvě branky. My jsme měli co dělat, abychom zápas dotáhli aspoň do prodloužení. Jsem rád, že jsme v závěru vydrželi v nasazení, bojovnosti a víře, že nás ta předváděná hra může dovést aspoň k jednomu bodu a jsem rád, že máme dva.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Bylo to velice kvalitní utkání, které gradovalo ve třetí třetině. My jsme v ní přišli o dvoubrankové vedení a ještě jsme tam měli problémy v obranné fázi, kdy na nás domácí zatlačili. Nicméně i na konci třetí třetiny i v prodloužení jsme nějaké šance měli a mohli jsme ještě zápas zvrátit na naší stranu. Domácí byli velmi dobří a gratuluji jim.