LIT-SPA 1:6 - Sparta deklasovala Severočechy

38., pátek 13. 1. 2012
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Franěk - Brejčák, Gula, Jareš, Kousalík, Kubát, Pojkar, Skuhrovec, Stříteský - Černý, Frolík, Gerhát, Hanzl, Hujsa, Jenáček, Jurčík, Kubinčák, Majdan, Maxa, Ručinský, Trávníček. Trenéři: Kučera, Lukeš a Šlégr.
Sparta: Pöpperle - Husák, Kočí, Košťálek, Krstev, Kučný, Milam, Philipp, Sersen - Antončík, Bližňák, Forman, Foster, Lapšanský, Luňák, Pacovský, I. Rachůnek, T. Rachůnek, Tenkrát, Ton, Y. Treille. Trenér Jandač, Martinec a Žemlička.
Branky a nahrávky: 50. Pojkar (Černý) - 6. Tenkrát (Ton), 9. Forman (Luňák), 30. Bližňák (Tenkrát, Sersen), 42. Bližňák (Tenkrát, Milam), 42. Rachůnek (Foster, Treille Y.), 54. Lapšanský (I. Rachůnek) Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 9:4, navíc Brejčák a Krstev pět minut + do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 24:29. Diváci: 4285. Průběh utkání: 0:5,1:5,1:6.
Povedený výlet do Podkrušnohoří mají za sebou hokejisté Sparty. Domácímu Litvínovu nasázeli šest branek a přesvědčivě si vybojovali další tři body do tabulky Tipsport extraligy. Hned dvěma góly pomohl k výhře skvěle hrající Mário Bližňák, svůj debut v nejvyšší domácí soutěži si odbyl šestnáctiletý zadák Jan Košťálek.

Od úvodních minut získala Sparta nad domácím mužstvem převahu, Litvínovští přicházeli vinou špatné rozehrávky o kotouče a sami pomáhali Pražanům stupňovat tlak. Běžela 2. minuta, když Jareš svou chybou nabídl vyloženou šanci ke skórování Tonovi, jenže sparťanský kanonýr tváří v tvář Fraňkovi neuspěl. Při druhém střídání Bližňákovy formace ovšem už branka padla, litvínovský gólman šel zbytečně brzo na led a Petr Tenkrát měl snadný úkol, vymetl pravý horní roh branky - 0:1.

Litvínov se snažil rychle odpovědět, obrana hostí ale nedala černožlutým útočníkům příliš prostoru. Ojedinělým ohrožením pro branku Sparty byla nenápadná střela Jenáčka. V 15. minutě přišel druhý sparťanský úder, v obranném pásmu Severočechů zůstal osamocený bek Skuhrovec proti třem soupeřům. Rychlé přečíslení čtvrtá formace skvěle sehrála a Miroslav Forman zvýšil po krásném pasu Luňáka na 0:2. Ještě před koncem první třetiny se pokusil o korekci skóre Ručinský. Jeho střelu srazil mimo tři tyče bránící Milam.

Prostřední dějství odstartovalo velkým náporem Sparty. Domácí udržel ve hře o body Franěk, pravým betonem kryl dvě nebezpečné střely Ivana Rachůnka. Litvínov se osmělil při početní převaze, Gulu vychytal lapačkou pozorný Pöpperle. Jednička hostí si ve 3. minutě poradila i s ránou Černého. O chvíli později se pustili do pěstního souboje Brejčák s Krstevem, lépe si vedl litvínovský zadák. Další minuty se nesly ve znamení sparťanského tlaku, ve velké příležitosti přestřelil Fraňkovu klec Pacovský.

O pořádný průvan v obranné třetině domácích se postarala třetí holešovická řada. Fraňka ale nepřekonal ani Yorick Treille, ani Tomáš Rachůnek. Třetí zásah extraligového lídra tak přidal až krátce před půlí zápasu Mário Bližňák - 0:3. Palebnou pozici slovenskému centrovi nachystal chytrou příhrou Tenkrát, který pronikl do útočného pásma podél Hanzla a stáhl na sebe pozornost beků Litvínova. Následovala série nepřesností na obou stranách, ke střelbě se dostávali spíše domácí. V poslední minutě opět selhal Ručinský, z těžkého úhlu minul odkrytou branku.

Ze třetí třetiny ještě neuběhly ani dvě minuty a Sparta definitivně zmařila litvínovské naděje na jakýkoliv bodový zisk. Nejprve skóroval Mário Bližňák, když z otočky překvapil Fraňka - 0:4. O osmnáct sekund později využil Fraňkovo zaváhání Tomáš Rachůnek a popáté poslal kotouč do domácí klece - 0:5. Černožlutí zbraně nesložili, z pravého křídla tvrdě pálil Hujsa. Krátce poté se Verva dočkala gólu, na 5:1 snížil po Černého přihrávce nepokrytý David Pojkar. Pöpperle neměl proti prudké střele nárok.

Sparťanskou odpověď chystal Milam, ale Franěk se zaskvěl skvělým zákrokem. Co se nepovedlo americkému obránci, zvládl slovenský forvard. Na konečných 1:6 upravil skóre zápasu Adam Lapšanský, skvěle se zorientoval před litvínovskou klecí a dopravil za brankovou čáru šikovné nahození Ivana Rachůnka. Utkání se dohrávalo v poklidném tempu, Sparta kontrolovala hru i díky nedisciplinovanosti Severočechů, kteří si odpykali devět dvouminutových trestů.

Jiří Kučera (Litvínov): "Největší rozdíl byl v nasazení, které jsme měli oproti minulým domácím zápasům špatné. Říkali jsme si, že budeme hrát tři hráči dozadu, ale jel nám sám na bránu Petr Ton, pak jeli sparťané v přečíslení tří na jednoho. Další věc byla, že jsme měli příliš vyloučených hráčů. Odehráli jsme špatné utkání."

Richard Žemlička (Sparta): "Věděli jsme, že nás čeká velice těžké utkání. Připravovali jsme se na to, hlavně na první třetinu, počítali jsme, že Litvínov bude mít od prvních minut tlak. Ten sice byl, ale nebyl tak silný jako jindy. Bylo důležité, že jsme dali v první třetině na 2:0, poté jsme hru již kontrolovali. Litvínov nehrál tak dobře jako minulá utkání. Chyběli mu dva klíčoví hráči, což samozřejmě jejich hru poznamenalo."