LIT - SPA 3:2 - Rozhodly nevyužité přesilovky

22., čtvrtek 4. 11. 2021
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Godla – Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, Zeman, Demel, Baláž – Zdráhal, Estephan, Jarůšek – Lukeš (A), Hübl (C), Straka (A) – Chalupa, Latta, Kudrna – Svoboda, Gerhát, Zygmunt.
Sparta: Neužil – Moravčík, Mikliš, Polášek (A), Pavelka, Jurčina, Dvořák, Jeřábek – Řepík (C), Horák, Thorell – Doležal, Kaše, Konečný – Forman (A), Chlapík, Prymula – T. Jandus, Hašek, Šmerha.
Branky a nahrávky: 11. Latta (Svoboda), 16. Kudrna (Irving, Estephan), 37. Jarůšek (Hübl, Lukeš) – 30. Horák (Chlapík, Thorell), 58. Řepík (Polášek, Kaše). Rozhodčí: Hodek, Svoboda – Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 630. Střely na branku: 27:26. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Andrej Kudrna - Roman Horák.
Sparťané zavítali ve čtvrteční předehrávce do Litvínova, kde chtěli ukončit sérii porážek. Náš tým však už v první třetině prohrával o dvě branky a v dalším průběhu jen doháněl ztrátu. Partě kolem kapitána Michala Řepíka nepomohla ani série přesilovek s krátkou hrou proti třem, proto i přes závěrečnou snahu prohráli těsně 2:3.

Sparťanští trenéři poslali do branky v utkání na ledě Litvínova Jakuba Neužila a v útoku naskočil po zranění Miroslav Forman. V úvodních minutách první třetiny se hra přelévala ze strany na stranu a první velkou šanci si vypracoval Řepík. Sparťanský kapitán obalamutil jednoho z litvínovských obránců, načež přihrál Horákovi a druhý jmenovaný narazil jen na připravené betony brankáře Godly. Kapitán Řepík v dalších minutách ujel po levé straně a jeho ránu zkrotil svou lapačkou domácí brankář.

Sparťané své příležitosti nevyužili, zato Litvínov byl ve své koncovce efektivnější. První úspěšnou akci svého týmu zakončila čerstvá litvínovská posila Michael Latta. Domácí útočník si našel odražený kotouč po Kudrnově střele na brankovišti a bez obtíží dorazil touš do sítě. A pro Spartu bylo v následujících minutách ještě hůře. Verva první dvě své přesilové hry v utkání nevyužila, ve třetí se už radovala. Kotouč putoval z hokejky Estephana na obránce Irvinga, jenž střílenou přihrávkou vybídl Andreje Kudrnu. Litvínovský forvard nastavil čepel hokejky a nasměroval puk do sítě.

Pražané hráli ve druhé třetině celkem pět přesilových her, ze kterých se podařilo našemu týmu využít pouze jednu. Po nevyužité dvojnásobné přesilové hře se do hry dostala znovu elitní formace Pražanů a tentokrát brankář Godla kapituloval. Vyraženou střelu si našel Roman Horák, jenž v dobré pozici trefil přesně odkrytou část litvínovské branky a zároveň otevřel gólový účet Sparty v tomto utkání.

V dalších přesilovkách si náš tým vypracoval šance, největší příležitost měl kapitán Řepík. Zkušený útočník si vyměnil kotouč s obráncem Pavelkou a následně sparťanský útočník Řepík svou prudkou střelou orazítkoval pouze tyčku domácí branky. Litvínovští hokejisté srovnali hru na konci úvodní třetiny, kdy šel pykat na trestnou lavici obránce Jurčina. Domácí hráči sice přesilovou hru nevyužili, ale krátce po jejím skončení zaúřadoval útočník Richard Jarůšek. Rychlonohý forvard čerstvý ze střídačky se zapojil rovnou do hry v útočném pásmu a svou střelou zamířil přesně do branky.

Litvínovští hokejisté na startu třetí třetiny mohli zvýšit vedení, když se do útočného pásma prosmýkl Zdráhal. Domácí útočník vystřelil z kruhu a jeho štiplavou ránu Neužil zkrotil svou výstrojí. V dalších minutách třetí části šli sparťané dvakrát pykat na trestnou lavici a domácí hráli dvě přesilovky. V té první měl ojedinělou šanci Estephan, který dorážel kotouč u tyčky, ale Neužil se fantasticky stačil včas přemístit. V další početní výhodě se Kudrna obtočil kolem branky, ale sparťanský brankář zasáhl svými betony.

Sparťané se po skočení oslabení tlačili do útočného pásma za dalšími šancemi, ale brankář Godla v čele se svou obranou všechny případné pokusy ze sparťanské strany vychytal. Sparťanští trenéři necelé čtyři minuty před závěrečnou sirénou ještě odvolali Neužila z jeho pracoviště a Michal Řepík svou bombou od modré čáry snížil na rozdíl jednoho gólu. V závěru už ovšem náš tým nevyrovnal a prohrál poosmé v řadě, tentokrát 2:3 v Litvínově.

Vladimír Országh (HC VERVA Litvínov): "Myslím, že prvních deset minut hrála Sparta velmi dobře, dobře bruslila a chodila nám tam do přečíslení, měli jsme problémy. Nám pak samozřejmě pomohly ty dva rychlé góly, uklidnili jsme se. Důležitá pro nás byla druhá třetina, z níž jsme v podstatě polovinu odehráli v oslabení. Byly to klíčové momenty pro celý zápas, a to včetně toho, kdy jsme po gólu Sparty zase rychle odskočili na 3:1. Ve třetí třetině jsme se obětavostí a zarputilostí snažili ten výsledek ubránit. Důležité bylo, že kluci do toho šli po hlavách, hráli jeden za druhého a blokovali střely, šli jsme úspěchu naproti."

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): "Začátek zápasu jsme neměli úplně špatný, ale potom jsme dostali dva rychlé góly, které nás srazily. Pak to bylo v takové křeči, kterou jsme předváděli obzvlášť v přesilovkách ve druhé třetině, kdy jsme byli úplně bezzubí, a v křeči jsme v podstatě dohráli i celý zápas. Lehce jsme se nadechli za stavu 1:2, ale pak jsme hned inkasovali. Zápas jsme bohužel nezvládli a opět tak prohráli. Nedáváme góly, na dva se těžko vyhrává."