LIT - SPA 4:0 - Rozhodla zbytečná vyloučení

15., pátek 28. 10. 2022
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Tomek – Zeman, Zile, Jaks, Strejček, Wesley, Demel (A), Šalda – Abdul, Sukeľ (C), Kudrna – Zdráhal (A), Estephan, Š. Stránský – Hlava, Gut, Straka – Havelka, Helt, Zygmunt.
Sparta: J. Kovář – Krejčík, Moravčík, Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Polášek (A) – Sobotka (A), Horák, Řepík (C) – E. Thorell, D. Vitouch, Tomášek – D. Simon, G. Thorell, Hauser – Safin, M. Vitouch, Konečný.
Branky a nahrávky: 30. Gut (Zile, Kudrna), 33. Estephan (Hlava, Š. Stránský), 54. Zdráhal (Estephan), 59. Estephan (Jaks, Zeman). Rozhodčí: Šír, Kubičík – Frodl, Klouček. Vyloučení: 2:6. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 107. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči utkání: Giorgio Estephan - Jakub Kovář.
Sváteční utkání na ledě Litvínova sparťanům nevyšlo, když před plnou domácí arénou prohráli 0:4. Zápas byl ještě ve své polovině bezbrankový zejména díky skvělému Jakubu Kovářovi, ale pak jsme zbytečnými fauly pomohli soupeři odskočit a čtyři zásahy rozhodly o naší zasloužené porážce. Odčinit se ji pokusíme už neděli proti Olomouci.

Nástup do zápasu zkomplikovalo brzké vyloučení Michala Kempného, velkou šanci po tlaku domácích však Jakub Kovář ustál. Náš brankář byl v permanenci i nadále, s pokusy Patrika Zdráhala s Andrejem Kudrnou si ale poradil a úspěšný byl také při druhém oslabení po faulu Ostapa Safina. Za první polovinu jsme tak ustáli dvě přesilovky domácích, leč za velkého přispění Jakuba Kováře.

Za polovinou dějství navíc celému stadionu zatrnulo, když se s řeznou ránou na noze skácel k ledu Michal Kempný. Za potlesku tribun opustil hrací plochu na nosítkách a zamířil do nemocnice. Oslabení sparťané postupně vyrovnali hru, k čemuž jim pomohla i přesilovka, při které Vladimír Sobotka z kruhu orazítkoval tyčku! Když neuspěli ani Michal Řepík s Romanem Horákem, stav zůstal bezgólový.

Už v úvodu druhého dějství si připsal střelu od modré čáry Michal Moravčík, zatímco na druhé straně skončila Zileho rána v Kovářově lapačce. Zkušený brankář pokračoval v jistém výkonu, nebezpečná střela Petra Straky však zamířila jen vedle tyčky. Na druhé straně Matej Tomek vychytal podruhé Michala Moravčíka, zatímco brejk Litvínova přinesl další Safinovo vyloučení.

Legionářská grupa v barvách domácích však neuspěla. Kristaps Zile pálil od modré čáry jen do sparťanského brankáře, zato Andrej Kudrna neuspěl s pokusem na přední tyčku. Vzápětí neuspěl ani podruhé, načež si David Němeček počíhal za brankou na Jindřicha Abdula, za což byl odměněn dvouminutový trestem. O minutu a půl později si našel sraženou střelu Kristapse Zileho od modré čáry Michal Gut, jenž poslal domácí tým do vedení.

Následně mohlo být veseleji, kdyby Nicolas Hlava z pravého kruhu nepálil jen mimo. Domácí však potěšil trest pro Davida Tomáška, který potrestal důrazný Giorgio Estephan dorážkou z velké blízkosti branky. Litvínovští byli při chuti, pokračovali v aktivitě, ale Jakub Kovář držel dvougólový deficit, a přestože ho Kristaps Zile překonal, tentokrát našemu týmu pomohla tyčka.

Začátek třetí třetiny pro změnu poznamenalo vyloučení Matúše Sukeľa, Michal Řepík však z kruhu trefil jen vyrážečku Mateje Tomka. Vzápětí si brankář Vervy připsal zákrok hrudí a domácí oslabení ustáli. Neúspěšné sparťanské ataky k úspěchy nevedly, naopak domácí v klidu pokračovali ve své aktivitě. V polovině dějství mohl po brejku snížit Vladimír Sobotka, ale ztroskotal na Tomkově betonu.

Osm minut před koncem měl na hokejce gól pro změnu David Němeček, který však trefil jen horní tyčku a vzápětí jen Tomkovu hru! O půl minuty později dostalo naše mužstvo další tvrdou ránu, když se po vhazování dostal k puku Patrik Zdráhal a propálil vše, co mu stálo v cestě. Sparta se tlačila za snížením, ale povzbuzená defenziva Vervy s jistým Matejem Tomkem odolávala.

Snaha o závěrečný tlak ovšem vzala za své, když David Tomášek fauloval a dostal další menší trest. Verva v naprostém klidu kontrolovala hru, navíc dostal v levém kruhu nabito Giorgio Estephan, jenž si připravil puk a švihem přidal čtvrtý gól! Sparta už s výsledkem nic nenadělala a po dvou výhrách si ze severu Čech odvezla zaslouženou porážku.

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): "Potřebovali jsme body a dnes jsme si pro ně poctivými výkonem došli. Nemluvili jsme k hráčům jinak, nekoukali jsme dál než k dnešnímu zápasu. Neřešili jsme, jaký byl soupeř, ani to teď nechci hodnotit. Soustředili jsme se hlavně sami na sebe. V prvních deseti minutách nám pomohly přesilové hry. Nakoplo nás to, ale do poloviny zápasu to bylo 0:0 a utkání bylo otevřené. Jsme rádi, že jsme využili tři přesilovky. Byl to z naší strany poctivý výkon a hráči v něm odevzdali maximum."

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "Mohu jen pogratulovat soupeři. Dnes jsme neměli vůbec nic a smrděla nám černá práce. Litvínov byl ve všem lepší. Nemůžeme mít po dvou třetinách pět vyloučených. Samozřejmě jsou pak někteří hráči zatažení, někteří studení, a to se nedá hrát. Michal Kempný je rozdílový hráč, který když nehraje, tak samozřejmě chybí. Doufáme, že se brzy vrátí do sestavy a bude rychle v pořádku."