LIT - SPA 5:1 - Duel s Litvínovem nevyšel

11., neděle 9. 10. 2016
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Janus – Gula, Kubát, T. Pavelka, Sörvik, Kokeš, Z. Sklenička – Stříbrný, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý – M. Hořava, Reichel, Trávníček (C) – Jurčík, Válek, Gerhát. Trenér: Radim Rulík.
Sparta: Pöpperle (21. F. Novotný) – Nedomlel, Čajkovský, Kalina, Hrbas, Gernát, Piskáček, Barinka, Eminger – Ružička, P. Vrána, Ihnačák – Černoch, J. Hlinka (C), Forman – Kumstát, Pech, Safin – Uher, Cingel, Kudrna. Trenér: Jiří Kalous.

Branky a nahrávky: 3. Stříbrný (Lukeš), 17. Stříbrný (TS), 19. V. Hübl (Lukeš, Kubát), 19. M. Hanzl (R. Hanzl, J. Černý), 31. Lukeš (V. Hübl, Kubát) – 15. Kumstát (Gernát, Pech). Rozhodčí: Pešina, Wehrli – Pešek, Suchánek. Vyloučení: 11:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 840. Střely na branku: 28:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1. Nejlepší hráči utkání: Josef Stříbrný - Lukáš Pech.

Po vysokém domácím vítězství vyjeli hokejisté Sparty k zápasu 11. kola Tipsport extraligy do Litvínova. Svěřenci Jiřího Kalouse sice dokázali po prvním inkasovaném gólu skóre ještě srovnat díky trefě Kumstáta, v první třetině však dostali ještě tři branky během dvou minut a na to již zareagovat nedokázali. Ve druhé třetině inkasovali ještě jednou a z Litvínova se vracejí s porážkou 1:5.

Vstup do utkání se hráčům pražské Sparty nevydařil. Ve třetí minutě chybnou rozehrávku v obranném pásmu potrestal Josef Stříbrný a otevřel skóre přesnou střelou nad Pöpperleho betony. Sparťané se nenechali rychlým gólem rozhodit. Blízko vyrovnání se objevil Hlinka, který ale nedokázal přesně zakončit. Hosté nadále tlačili litvínovské hráče, střelu zkoušeli Hrbas, Vrána i kapitán Hlinka, Janus ale nadále držel čisté konto. Sparta působila i přes inkasovaný gól lepším dojmem a po zásluze slavila v patnácté minutě vyrovnání. Pech vyhrál vhazování v útočném pásmu, Gernát vypálil a Petr Kumstát dokázal jeho střelu šikovnou tečí usměrnit za Janusova záda.

Sparťanská radost ale nevydržela ani tři minuty, když po faulu Nedomlela rozhodčí nařídil trestné střílení a Josef Stříbrný zasunutím mezi betony Pöpperleho vrátil domácím vedení. A to nebylo všechno. Nejdříve v devatenácté minutě potrestal Viktor Hübl vyloučení Piskáčka a o pouhých sedmnáct sekund později se dokázal prosadit Martin Hanzl. Sparťané ještě měli šanci při přesilovce, skórovat ale nedokázali a do kabin odcházeli s tříbrankovou ztrátou.

Do druhé části vstoupila pražská Sparta s Novotným v brance. Ten musel čelit střele Martina Hanzla, kterou ale dokázal vytěsnit mimo tři tyče. Snížit mohli hosté po chybné rozehrávce, kdy jeden ze sparťanských hráčů dostal přihrávku přímo před Januse, ten ale zasáhl lapačkou. V polovině utkání byl vyloučen Pech a Litvínov dokázal i druhou přesilovku v zápase využít. František Lukeš si najel do dobré pozice a přesnou střelou překonal Novotného.

Sparťané však dostali možnost vrátit se do zápasu, když po vyloučení Trávníčka a Hübla měli přesilovku pěti proti třem. Hosté uzavřeli litvínovské hráče v obranném pásmu, vytvořili si několik nadějných šancí, ani jedna však neskončila v brance. V posledních třech minutách byli vyloučeni hned čtyři domácí hráči, sparťané tedy dostali dlouhou přesilovku čtyř, následně pěti proti třem. Minutu před koncem se Pražané už radovali, ale rozhodčí gól po poradě s kolegou u videa neuznali. Malou útěchou bylo vyloučení litvínovského Trávníčka za posunutí branky. Skórovat sparťané nedokázali a ještě více než minutovou dvojnásobnou přesilovku si přenesli do třetí třetiny.

Ani ve zbytku přesilovky však nedokázali skórovat, i když soupeře uzamkli v jejich obranném pásmu a několik střeleckých pokusů vypadalo nadějně. Hosté pak nevyužili ani následnou přesilovku pět na čtyři. Hráči pražské Sparty byli ve třetí třetině sice více na puku, ale do žádné výraznější šance se nedostali. Devět minut před koncem šly oba týmy do čtyř, když byli současně vyloučeni Cingel a Hořava. Výraznější šanci si připsal Barinka, jehož střelu ale Janus viděl a bez problému zastavil.

Konec zápasu se nesl hlavně v režii vyloučení. Celkově bylo vyloučeno šest hráčů v šesti minutách, na každé straně tři. Oba týmy si díky tomu zahrály přesilovku pět na tři. Ani jeden celek však tuto příležitost využít nedokázal, i když na litvínovské straně k tomu neměl daleko Robin Hanzl, jehož střelu zastavil Novotný. Také Sparta si vypracovala šance, ale skóre se už nezměnilo a Pražané si z Litvínova odvezli prohru 1:5.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): "Byla výborná kulisa a diváci pro nás byli šestým hráčem. Jsem rád, že jsme dali góly. Za stavu 1:1 jsme dokázali dát během pár minut tři branky. Poté jsme hráli sérii oslabení a ukázali jsme obrovskou bojovnost. Sparta má vynikající hráče, ale ti naši se jim dnes vyrovnali. Za bojovný výkon jsme si vyhrát zasloužili."

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Domácí hráli výborně, dobře bruslili a výborně kombinovali. Dokázali nás trestat při hře pět na pět i v přesilových hrách. Nedokázali jsme kontrovat ani v dlouhých přesilových hrách, které jsme měli ve druhé a třetí třetině. Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, kteří nás podporovali až do konce."