LIT - SPA 5:3 - Útok na třetí místo nevyšel

51., pátek 27. 2. 2015
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Francouz (21. Horák) - Gula, Pavelka, Pavlík, Baránek, Štindl, Sklenička, Kokeš, Chaloupka - Jánský, Lukeš, Hübl (A) - Petružálek, Piroš, Ručinský (A) - Martynek, Písařík, Trávníček (C) - Majdan, Šrámek, Jurčík. Trenér: Radim Rulík.
Sparta: Janus – Piskáček, Polášek, Hrbas, Mikuš, Eminger, Barinka – Réway, Hlinka (A), Buchtele – Kumstát, Pech (A), Rolinek (A) – Forman, Cingel, Sabolič – Novák, Volek, Dvořáček - Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 2. Šrámek (Petružálek, Pavlík), 15. Lukeš (Sklenička), 43. Trávníček, 44. Písařík (Šrámek), 59. Majdan (Pavelka, Ručinský) - 23. Dvořáček (Novák), 25. Mikuš (Kumstát, Pech), 32. Kumstát (Rolinek, Barinka). Rozhodčí: Horák, Úlehla - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 9:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5945. Střely na branku: 31:34. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Šrámek - Dvořáček.
Předposlední zápas základní části sparťanům nevyšel, na ledě Litvínova totiž podruhé v sezoně prohráli. Po první třetině prohrávali 0:2, v té druhé ale dokázali zásluhou premiérové extraligové trefy Davida Dvořáčka a dalších dvou gólů v podání Juraje Mikuše a Petra Kumstáta otočit skóre. Těsné vedení ale ve třetí dvacetiminutovce ztratili a inkasovali ještě třikrát. Zůstávají tak na čtvrtém místě tabulky.

Sparťané na ledě Litvínova, kde minule prohráli 3:6, znovu inkasovali velice brzy. A to už po minutě a třech vteřinách, kdy dorazil kotouč ležící v brankovišti backhandem za Januse Jakub Šrámek. Na druhé straně měl dvě obrovské šance Dvořáček. Zvlášť ta druhá byla z kategorie tutových, jednoruč už totiž zasunoval puk do odkryté klece, když se ale v cestě mihl Francouzův beton a zachránil situaci. V 7. minutě hráli Pražané první přesilovku, ve které Cingel tečoval ránu Barinky, ale bohužel jen vysoko nad břevno.

Početní výhoda nakonec skončila předčasně, ale ne vyrovnáním, nýbrž sparťanským faulem. Brzy navíc přišel další, a tak hráli domácí minutu a 21 vteřin v pěti na tři. Sparta tuhle krizovou situaci zvládla, i když s velkou dávkou štěstí. Petružálek s Hüblem si totiž vytvořili obrovské šance, které ale Janus dokázal pokrýt. Nakonec ale přesto podruhé inkasovala, a to už ve hře pět na pět. Sklenička pálil od modré čáry a František Lukeš z mezikruží dorazil vyražený puk. V závěru třetiny jel ještě sám na Januse Petružálek, ale obrana ho nakonec zvládla zbrzdit.

Do druhé třetiny nastoupil v brance Litvínova místo Francouze náhradník Horák a prvním vzrušením u jeho branky byla střela Saboliče, kterého poté u mantinelu sroloval Sklenička. Pro slovinského útočníka to znamenalo konec zápasu. O několik chvil později už ale bylo sparťanům lépe, protože se jim povedlo snížit. První gól ve sparťanském A-týmu si po střele z velkého úhlu, která prošla mezi tyčkou a tělem gólmana, připsal útočník David Dvořáček. Litvínov inkasovaná branka nijak nerozhodila a naopak se opět vrhl do útoku. Poté ale Baránek mimo hru nesmyslně zkosil Réwaye a pakoval se na trestnou. A svému týmu tím pořádně uškodil, po dorážce Juraje Mikuše už totiž bylo srovnáno.

V další přesilovce opět hodně nebezpečně dorážel Cingel, už ve hře pět na pět trefil Barinka břevno. Po vyhození puku ve vlastním oslabení se Severočeši bránili bez pouhých pěti sekund plné dvě minuty ve třech. Šance Buchteleho ani Poláška gól nepřinesly, pouhou sekundu po návratu druhého vyloučeného už ale Horák potřetí kapituloval. Rolinek poslal zpoza branky kotouč na Petra Kumstáta, který střelou z první vymetl protilehlý růžek a dokonal sparťanský obrat. Do konce druhé dvacetiminutovky hráli sparťané ještě dvě další přesilovky, které zapříčinily střeleckou převahu 17:9 v této třetině, ale čtvrtou trefu nepřidali.

A hned v úvodu třetího dějství toho litovali, Litvínov totiž také hrál v početní výhodě a dokázal ji využít. Nahození kapitána Michala Trávníčka si do vlastní branky smolně srazil bránící bek Piskáček. O 70 vteřin později už domácí znovu vedli. Pavel Písařík, který překonal Januse střelou zápěstím. Příležitost znovu srovnat krok měl opět v přesilové hře Réway, ale v dorážce neuspěl. Záhy po jejím skončení se pro změnu bránili ve čtyřech sparťané, a to hned dvakrát v těsném sledu. Verva měla paradoxně více šancí až po skončení přesilovek, Janus ovšem střelu Trávníčka mezi betony pokryl a poradil si i s dalšími domácími pokusy. Na dvoubrankovém náskoku Litvínova, a tím pádem také na třetí sparťanské porážce s tímto soupeřem v sezoně, už se ale do konce zápasu nic nezměnilo.

Miloslav Hořava (HC Verva Litvínov): Musím říci, že to bylo rychlé utkání. Sparta byla lepší, měla hodně šancí, ale neproměnila je. My jsme zápas otočili a jsme rádi, že jsme vyhráli.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Byl to zápas zvratů a obratů. My jsme si v prvních dvou třetinách vytvořili dost brankových příležitostí, které jsme nedokázali proměnit. Do třetí třetiny jsme vstoupili lehkovážně a po vlastním gólu a další brance jsme už nedokázali odpovědět. Po zásluze jsme prohráli.