LIT – SPA 6:5sn – Nevídaná přestřelka pro Litvínov až po nájezdech

10., úterý 29. 9. 2009
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Hübl (Franěk) - Punčochář, Stříteský, Švarný, Gureň, Kubát, Kroupa, Skuhrovec, Poživil - Trávníček, Vopat, Lukeš, Gerhát, Černý, Reichel (C), V. Hübl, Kubinčák, Heinisch, Majdan, Bojer, Jánský
Sparta: Přikryl (Chábera) - Hudec, Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Vojta, Macholda - Kratěna, Broš, Ton - Výborný (C), Koreis, Ručinský - Netík, Hlinka, Podlešák - Kafka, Hromas, Látal
Branky a nahrávky: 1. Jánský (Reichel), 18. Švarný (Hübl V.), 22. Vopat (Punčochář, Černý), 57. Hübl V., 57. Švarný (Heinisch), rozhodujcí nájezd Lukeš - 8. Výborný (Hanzlík, Ton), 11. Netík (Výborný), 45. Netík (Hlinka), 45. Vykoukal (Ručinský, Gulaši), 60. Netík. Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Jelínek, Pešek . Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 3621.
Sparta si po nepovedeném zápase s Třincem chtěla spravit chuť v Litvínově. Úvod se jí nepovedl, hned v první minutě inkasovala. Pak zápas nabral neskutečné tempo a přišla i kupa branek. Ani jedno mužstvo si ale nevypracovalo dvoubrankový náskok a to rozhodlo, že utkání dospělo až k samostatným nájezdům v těch byli šťastnější domácí.

Do branky na sparťanské straně se podle očekávání postavil Petr Přikryl, jehož kolegovi Cháberovi se v posledních zápasech nedařilo. Holešovická dvojka hned v úvodu zlikvidovala Lukešův pokus, aby vzápětí, po necelé odehrané minutě, inkasoval z hole Petera Jánského. Jeho přítomnost před brankovištěm pozdě zaregistroval obránce Gulaši a jen sledoval, jak třiadvacetiletý forvard zakončuje k levé tyči. Hosté prověřili Hübla až v páté minutě, když od modré napřáhl Vykoukal.

Litvínov dobře forčekoval, Vlastimil Kroupa to ale 8. minutě s důrazem v útočném pásmu trochu přehnal a jeho vyloučení využil už po pěti vteřinách David Výborný. Ten první branky v sezoně docílil tečí Hanzlíkovy dalekonosné střely. Poté se pokoušel svého kapitána následovat Tomáš Netík, který zkoušel v brankovišti hokejkou trefit další Hanzlíkův pokus. Přestože neuspěl, mohl se radovat. V následné akci dva na dva totiž obdržel stojíc u levé tyči vynikající rychlý pas od Davida Výborného a Sparta šla do vedení.

Hosté ovšem vedli jen do doby, kdy Macholda chyboval při hře 4 na 4 a musel faulovat. Z následující první litvínovské přesilovky vznikl druhý gól domácích. Broš nešťastně před Přikrylem tečoval ránu Ivana Švarného a bylo vyrovnáno.

Stejně jako do první, i do druhé třetiny vstoupila Sparta špatně. Prostřední dějství, jak se nakonec ukázalo, vyznělo pouze jen jako intermezzo mezi první a třetí periodou. V čase 21:36 poslal kopnutou Roman Vopat Chemiky opět do vedení, když v brankovišti zasouval do prázdné klece nabídku Punčocháře. V tu dobu už zneškodněný Přikyl nemohl vleže nic dělat. Šanci vyrovnat měl v 27. minutě volný Výborný, jednu z přesilovek však ve vyložené šanci nedokázal. Ani několik početních výhod na obou stranách nedokázalo zatraktivnit zbytek prostředního dějství, až čtyři minuty před koncem mohli změnit skóre Kubinčák a na druhé straně Netík s Výborným.

Katastrofální začátky třetin byly v té třetí ze strany Holešovických zapomenuty. Ve 45. minutě využil samostatný únik Tomáš Netík. Sparťanský rychlík si objel Hübla a blafákem mu nedal naději. Tu naopak získal Netíkův tým, když za necelých 40 vteřin po vyrovnání vedl zásluhou Jiřího Vykoukala, který se pálil do zmatku před Hüblovou brankou. Tlak Litvínova stoupal pomalu, po šanci Jánského, kterému gól ukradl Hudec vyhmátnutím puku za překonaného Přikryla, domácí ne a ne si vytvořit opravdovou šanci. Štěstí měl až Viktor Hübl v 58. minutě. Puk přes sparťanské obránce proplachtil až do šibenice svatyně Pražanů.

Sparta už neměla co ztratit, na závěr odvolala brankáře. A protože Chemici výhody prázdné branky nedokázali využít, ztrestal je dovršením hattricku Tomáš Netík ranou pod Hüblovu vyrážečku. Došlo i na prodloužení a na dvouminutovou přesilovku 4 na 3 pro domácí, provinil se Gulaši. I ta zůstala nevyužitá, přesto odcházeli z ledu šťastnější Severočeši. V samostatných nájezdech se totiž prosadil František Lukeš a rozhodl o bodu navíc pro HC Benzina Litvínov.

Jiří Šlégr (Litvínov): "Naše strategie byla vrátit se k litvínovskému hokeji a hrát doma agresivně. Povedlo se nám to i rychlým gólem, což je někdy i štěstí, ale bylo tam vidět především nasazení hráčů. Druhá třetina nám nevyšla tak, jak jsme si představovali. Šli jsme přesto do závěrečné třetiny s jednogólovým náskokem, což v hokeji ale nic neznamená. Myslel jsme, že budeme pokračovat v té agresivitě, ale najednou jsme se cukli a znovu jsme prohrávali. Je pro nás ale důležité, že si mužstvo začíná opět věřit, nevzdalo se a povedlo se otočit výsledek. Mrzí nás, že Sparta ještě vyrovnala, ale je důležité, že jsme doma konečně vyhráli a doufáme, že v tom budeme pokračovat."

František Výborný (Sparta): "Nechtěli jsme Litvínov pustit do počátečního náporu, ale ve 34. vteřině jsme hned prohrávali 0:1. Pak jsme hru srovnali a první třetina byla vyrovnaná. V druhé jsme byli lepší a výborně zachytal brankář Hübl. Myslím si, že po vývoji třetí třetiny jsme ztratili tři body, ale Litvínov nás v závěru zatlačil a mohli jsme odjíždět i bez bodu. Nájezdy už jsou vabank."