CHL5, úterý 23. 9. 2014
Mannheim (GER) - Sparta MAN - SPA
Mannheim (GER): Ziffzer – Reul, Goc, Richmond, Bittner, Wagner, Fischer, Akdag, Raymond – Plachta, Tardif, Hecht (A) – Buchwieser, Hospelt, Rheault – Mauer, Ullmann, Arendt (A) – Joudrey, Kink (C), Hofflin. Trenér: Geoffrey Ward.
Sparta: Staňa – Barinka, Ďaloga, Polášek, Piskáček, Hrbas, Mikuš, Pilař (A) – Pech, Kumstát, Rolinek (C) – Réway, Hlinka (A), Klimek – Cingel, Sabolič, Přibyl – Dvořáček, Bahenský, Forman – Volek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 7. Hospelt (Richmond, Fischer), 43. Mauer (Ullmann, Richmond), 61. Hecht (Ullmann) – 24. Pech, 60. Mikuš (Pech, Pilař). Rozhodčí: Fonselius (FIN), Brüggemann (GER) – Schrader (GER), Berger (GER). Vyloučení: 5:5, navíc Barinka (SPA) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5466. Střely na branku: 38:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Z prvního ze dvou vzájemných zápasů s německým Adlerem Mannheim berou sparťané pouze bod. V pátém utkání v základní skupině Champions Hockey League sice dokázali dvakrát srovnat zásluhou Pecha a Mikuše, který se prosadil v poslední minutě třetí třetiny v power play, ale v hned v úvodu prodloužení inkasovali potřetí.

První třetina na ledě Adleru se sparťanům nevydařila zrovna podle jejich představ. Krátce po jejím začátku po faulu Cingela hráli v oslabení a domácí bek Goc orazítkoval tyčku. I ve hře v pěti měl Mannheim převahu, navíc mohl po střetu Barinky a Plachtou u sparťanské střídačky hrát hned pět minut přesilovou hru. Sparťanský obránce totiž za faul kolenem obdržel trest na pět minut a do konce zápasu a odebral se, stejně jako Plachta, předčasně do kabiny. Útočník Adleru se ovšem na led už v průběhu první třetiny na led vrátil.

Dlouhou výhodu domácí zužitkovali. Richmond našel křižným pasem na vrcholu kruhu volného Kaie Hospelta, který střelou z první překonal přesouvajícího se Staňu. Sparťané se dostávali do útoku jen sporadicky, o čemž svědčil i poměr střel v první třetině, který byl 18:5 ve prospěch domácích. Když už se k ohrožení branky dostali, zasáhla pozorná domácí obrana. Ta zblokovala přihrávku Přibyla na Saboliče v přečíslení dvou na jednoho i střely Poláška a Hrbase v přesilové hře.

Do druhé třetiny už Pražané nastoupili o poznání lépe a po necelých čtyřech minutách hry se dočkali vyrovnání. To přišlo z hokejky nejproduktivnějšího hráče Sparty v Champions Hockey League Lukáše Pecha. K tomu se dostal kotouč zpoza branky od Piskáčka a sparťanský útočník ho na druhý pokus doklepl za Ziffzera. Příležitost dostat se do vedení měli sparťané v přesilové hře, která přišla záhy po Pechově gólu, ale Adler se dokázal v početní nevýhodě ubránit. Ve druhé části měli sparťané navrch, ojedinělou šanci domácích zastavil dobrým obranným zákrokem Polášek.

43
tolik sekund před koncem třetí třetiny srovnal JURAJ MIKUŠ na 2:2

Velká nepříjemnost pro Spartu ale přišla během další přesilovky ve 36. minutě. Po souboji s Rheaultem se totiž nekontrolovaně k ledu poroučel Ďaloga a s pomocí spoluhráčů odkulhal do kabin s poraněným loktem. Po Barinkovi tak sparťané přišli o dalšího beka a k dispozici už měli pouze pět obránců. I závěr prostřední dvacetiminutovky dohrávali Holešovičtí v početní výhodě poté, co hrál Mannheim v šesti, ale ani tahle přesilovka neměla gólové vyústění.

Neproměněné šance mohly sparťany ještě více mrzet v úvodu třetí části. Tutovku, kdy Hechtovi samotnému před prázdnou brankou přeskočil puk čepel, domácí ještě neproměnili, poté už se ale prosadili. Střela Franka Mauera z levého křídla si našla cestu až za Staňu. Do velké šance na srovnání se krátce nato prodral Volek, ale Ziffzer jeho střelu vystihl. Na druhé straně kontrovali ve hře ve čtyřech přihrávající Hospelt a zakončující Reul, jehož prudká střela nadělala Staňovi problémy.

V následné zkrácené přesilovce domácích skvěle zapracoval Pech. Vystihl přihrávkou soupeře, vyvezl puk a ještě ho podržel v útočném pásmu, aby jeho spoluhráči mohli vystřídat. Více než dvě minuty před koncem třetí třetinu se sparťanští koučové rozhodli odvolat gólmana Staňu a hra v šesti bruslařích přinesla 43 vteřin před sirénou kýžený úspěch. Juraj Mikuš se napřáhl na modré čáře a jeho střela našla cestu až za záda Ziffzera. Prodloužení se však hrálo pouze 40 sekund. Tak dlouho totiž trvalo Adleru, než v přesilové hře zásluhou Jochena Hechta získal druhý bod a vítězství.