MBL - SPA 2:4 - Sparta vybojovala další výhru

49., pátek 24. 2. 2017
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Maxwell – Stříteský, Kučný, Kurka, Hanzlík, Voráček, Holub, Hrdinka – Hyka, Musil, Lenc – Pacovský, Urban, Látal – Žejdl, Klepiš, Orsava – Pabiška, Vampola, Pospíšil. Trenér: František Výborný.
Sparta: Novotný – Gernát, Mikuš, Švrček, Kalina, Eminger, Nedomlel – Řepík, Vrána, Hlinka – Klimek, Smejkal, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 26. Orsava (Klepiš, Žejdl), 53. Vampola (Pospíšil) – 22. Řepík (Hlinka), 24. Buchtele (Pech, Gernát), 47. Buchtele (Smejkal, Kalina), 59. Řepík. Rozhodčí: Hribik, Horák – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 669. Střely na branku: 31:32. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4. Nejlepší hráči utkání: Jakub Orsava - Jan Buchtele.
Mladá Boleslav, to je pro Spartu velmi oblíbený soupeř. Platí to i po 49. kole Tipsport extraligy, kdy sparťané zvítězili nad tímto soupeře už posedmé v řadě. V žádném utkání navíc neztratili jediný bod. Další výhra se ale nerodila snadno. Po bezbrankové první dvacetiminutovce se jako první prosadili sparťané, když se trefil Řepík a o dvě minuty později i Buchtele. Boleslav ale dokázala korigovat rychle na rozdíl jediné branky a zareagovat dokázala i na druhou přesnou trefu Buchteleho. Výhru zpečetil gólem do prázdné branky opět Řepík, sparťané slaví vítězství 4:2 a upevnili si třetí příčku v Tipsport extralize.

První třetina vůbec nenasvědčovala pětimístnému rozestupu obou soupeřů v tabulce naší nejvyšší soutěže. Úvod se hrál ve vysokém tempu a hra se přelévala ze strany na stranu. Brankáři přesto neměli příliš práce. S dorážkou Vrány si Maxwell bez problémů poradil. Na druhé straně musel Novotný tasit zákroky proti Pacovskému a Urbanovi. Žádný z týmů ale souvislý tlak dlouhodobě nevykazoval.

Až do jedenácté minuty byla k vidění pouze střela Pospíšila, který se natlačil mezi obránce. Poté přišla na řadu výhoda jednoho hostujícího muže v poli navíc, díky které kupodivu odstartovali domácí svou hru na plné obrátky. Ještě v oslabení ujeli v přečíslení Pacovský s Musilem, jejichž akci zastavil s vypětím všech sil Novotný. Od té doby měla více ze hry Mladá Boleslav. V přesilové hře pálil do modré Kurka, jehož střelu vyrazil Novotný pouze na tyč. Těsně před koncem prověřil Novotného obránce Stříteský, ale brankář Pražanů si s jeho pokusem a následnými dorážkami poradil. V poslední minutě bylo před Novotným hodně živo, Bruslaři měli k vedení v utkání své příležitosti, ale Novotný zachoval ve všech šancích zelenobílých chladnou hlavu a všechny pokusy kryl.

Úvod druhé části patřil svěřencům Františka Výborného. Tlak do branky Sparty byl znatelný, šance Lence měla dokonce gólové parametry. Vše bylo zapomenuto v přesilové hře Sparty, která po dobré kombinaci a přesné střele Michala Řepíka rozjásala svůj kout příznivců. Místo rázné a brzké odpovědi přišlo další vyloučení hráčů z města automobilů, které potrestal tvrdou střelou z vrcholu kruhu Jan Buchtele - 0:2. Tentokrát netrvalo dlouho, aby domácí hráči vykombinovali svého soupeře a Klepišovu důmyslnou přihrávku zužitkoval Jakub Orsava - 1:2.

Rychlý sled branek vyvolal v obou táborech menší uklidnění a oba strážci svatyní byli ohroženi jen výjimečně. Pražané sice sebevědomě kombinovali s kotoučem, ale viditelné šance přinášeli loňští semifinalisté. Kurka zkusil tvrdost Novotného vesty hned dvakrát. Svého spoluhráče podpořil Orsava, který se prosmýkl mezi obránci, ale bekhendový blafák nedotáhl do konce. Poslední minuty okrášlil Hlinkův únik, který od branky dělil pouze Maxwellův postřeh. Americký brankář měl v úplném závěru hodně práce ještě s několika útočnými výpady Pražanů, ale se všemi si poradil. O poslední akci druhé části se postarali Středočeši a Novotný musel dokazovat své kvality velmi okatě.

Touha po vyrovnání byla z domácích zřejmá. Zkušenost hráčů trenéra Kalouse rozbíjela útočné výpady soupeřů a Boleslavští se do gólových příležitostí dostávali jen ztěžka. Šance Lence a Pacovského zlikvidoval Novotný. Jeho protějšek si zase musel vyšlápnout na malorážku Lukáše Pecha. Dvoubrankový náskok vrátil Pražanům střelou z mezikruží právě Lukáš Pech - 1:3. Hráči z okresního města nic nevzdali, opět se vrhli do útoku, ale Novotného ohrožovali spíše střelami z větší vzdálenosti.

Několik přečíslení musel rodák z Jihlavy vyřešit s chladnou hlavou. Právě jisté zákroky dodaly sparťanům potřebné sebevědomí, které na konci utkání využili. Hykova rána do poloodkryté klece nebyla přesná a snažení o vyrovnání muselo pokračovat. Největší šance se naskytla po dvojnásobném vyloučení Emingera za vysokou hůl. Při rozjezdu útočné akce si ale nerozuměli Vampola s Pabiškou a Michal Řepík stvrdil vítězství Sparty do prázdné branky - 2:4. Vyrovnané utkání tak lépe zvládli Pražané a pojistili si aktuální třetí místo v Tipsport extralize.

Boris Žabka (BK Mladá Boleslav): "Věděli jsme, že Sparta je produktivní v přesilovkách. Chtěli jsme se jich vyvarovat a mít dobrý vstup do utkání. Proti Spartě jsme v sezoně ještě nebodovali, chtěli jsme být konečně úspěšní a udělat pro to maximum. Měli jsme dobrý vstup do utkání, vytvořili jsme si nějaké šance a přesilovky, ale bohužel jsme dneska nebyli produktivní. Sparta naopak ve druhé třetině byla a dostali jsme dva rychlé góly. Myslím, že jsme ve hře pět na pět byli lepší, ale nedokázali jsme proměnit šance."

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Očekávali jsme těžký zápas, což se potvrdilo hlavně v první třetině. Dostali jsme v ní Mladou Boleslav do hry i našimi vyloučeními. Oni nás tam přestříleli hodně, ale bylo to tím, že hráli tři přesilovky. My jsme je ubránili. Ve druhé třetině to bylo hodně otevřené a šance byly na obou stranách. Pro nás bylo dobré, že jsme využili dvě přesilovky, dostali jsme se do vedení a pohlídali jsme si to až do konce zápasu. Na konci při čtyřminutovém trestu jsme se ale strachovali o výsledek."