MHK - SPA 3:2 - Škoda nastřelených tyček

12., úterý 18. 10. 2022
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Kiviaho – McCormack, Kalina, Rymsha, Jank, Huttula, Nedomlel, Piegl – Veselý, Lev, Okuliar – Jergl, Cingel, Kevin Klíma – Kelly Klíma, Lalancette, Smoleňák – Pajer, Štohanzl, R. Pavlík.
Sparta: J. Kovář – Krejčík, Krutil, Polášek, Jurčina, Graňák, Jandus, Mikliš – D. Simon, Sobotka, Řepík – E. Thorell, Horák, Tomášek – Forman, G. Thorell, Přibyl – Konečný, D. Vitouch, M. Vitouch.
Branky a nahrávky: 5. Jergl (Kevin Klíma, Cingel), 12. Kevin Klíma (Okuliar), 52. Kelly Klíma (Huttula) – 31. Řepík (Krejčík), 42. Forman (Vitouch, Přibyl). Rozhodčí: Pražák, Šindel – Lhotský, Šimánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 001. Střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Kevin Klíma - Michal Řepík.
Venkovní série zápasů končí druhou porážkou v řadě, jelikož sparťané prohráli na ledě Mountfieldu HK 2:3. Náš tým doplatil na nepovedenou první třetinu, po které doháněl dvougólové manko, a přestože se mu zlepšeným výkonem podařilo vyrovnat, ve třetím dějství vstřelil vítězný gól Kelly Klíma.

K prvnímu zákroku brankáře došlo po sto vteřinách hry, kdy Jakub Kovář pokryl pokus Kevina Klímy. Následný malý tlak domácí nezužitkovali, načež Miklišovu ránu od modré nepříjemné lízl Dominik Simon, ale finský brankář byl pohotový. O patnáct vteřin později však sparťané litovali, jelikož Kevin Klíma zavezl puk po levé straně a našel v brankovišti Aleše Jergla, jenž usměrnil kotouč za sparťanského brankáře.

Do klidu nás mohla vrátit další nebezpečná teč Dominika Simona, ale Řepíkovo nahození nadzvedl jen do brankové konstrukce. Na druhé straně Aleš Jergl našel před brankou Lukáše Cingela a ten v obrovské šanci selhal. V deváté minutě se Jakub Kovář skvěle přesunul proti střele Kellyho Klímy, načež v první přesilovce náš tým málem selhal.

Individuální únik Jakuba Lva však zastavila tyčka Kovářovy branky. Nepovedenou přesilovku jsme mohli odčinit vzápětí, jenže při vyloučení Radka Smoleňáka přišla chyba v rozehrávce, po které Okuliarovu pobídku do jízdy zužitkoval Kevin Klíma. Stav se neměnil i přes střelu Vladimíra Sobotky či nepovedený pokus o překvapení zpoza branky v podání Erika Thorella.

Nepovedenou první část nevylepšil ani závěrečný tlak čtvrté formace, tudíž jsme po přestávce doháněli dvougólové manko. V úvodu prostředního dějství navíc po faulu při vhazování putoval na trestnou Dominik Simon, Jerglovu střelu však Jakub Kovář vyrazil betonem. Zvýšené sparťanské tempo přibrzdilo vyloučení Ondřeje Mikliše, při němž se však domácím nedařilo podle jejich představ.

Na střelu Jakuba Krejčíka od modré čáry domácí brankář dobře viděl, o minutu a půl později skvěle vykopl střelu Romana Horáka. Vzápětí díky Huttulově trestu přišla přesilovka, když se ujala střela švihem v podání kapitána Michala Řepíka. Odpovědět mohl Radek Smoleňák, jehož střelu na přední tyčku náš brankář přečetl.

Kapitán Hradce Králové měl na hokejce třetí gól i v pozdější přesilovce, jeho povedená teč ve vzduchu však letěla těsně vedle. Zlepšený výkon našeho týmu pokračoval, leč střela Dominika Simona skončila pouze na horní tyčce. Jelikož Jakub Kovář pokryl Smoleňákovu teč i Okuliarovu střelu a Vladimír Sobotka nedokázal před odkrytou brankou ideálně zakončit, Východočeši udrželi těsné vedení až do přestávky.

Do třetího dějství jsme vstoupili velmi slušně, což bylo odměněno vyrovnáním. Lalancettova hrubá chyba nabídla sparťanům puk, a přestože Davida Vitoucha skvěle vychytal Kiviahův beton, proti dorážce Miroslava Formana už byl krátký. Na druhé straně si připsal nízkou a viditelnou střelu Richard Nedomlel, načež autor vyrovnávací trefy Miroslav Forman nedokázal z otočky potrestat zmatky domácí defenzivy, jelikož Fin reflexivně zasáhl.

Vyrovnávací trefa domácí rozhodila, jejich chyby přibývaly, přesto výraznější příležitosti nepřicházely. Obrat mohl dokonat až David Tomášek, který po pěkném Jurčinově průniku trefil jen spojnici! V čase 51:24 nás zahozená šance mrzela o to víc, jelikož narůstající tlak umlčela přesná a schovaná střela Kellyho Klímy. Vzápětí mohlo být ještě hůř, na štěstí pro náš tým ale zastavila Cingelův pokus horní tyčka.

Sparta se pokusila v závěru přitvrdit a vybojovat faul, což se jí sice nepodařilo, ale mezi kruhy dostal velkou šanci Michael Krutil - finský brankář byl ovšem úspěšnější. Závěrečný tlak bez brankáře mohl zužitkovat Jakub Krejčík, jehož prudká střela od modré skončila Kiviahově náruči. Gólem neskončil ani Řepíkův volej z kruhu, tudíž jsme z východu Čech odjeli bez bodu.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): "Sparta je velký tým, nás hnali za vítězstvím vynikající fanoušci. První třetinu jsme měli výbornou, ale v jejím závěru jsme začali zápas ztrácet. I kvůli nevyužitým přesilovkám jsme ho přenechali Spartě, která byla lepší. Tlačila nás a zaslouženě vyrovnala, z ojedinělé šance jsme ale šťastným gólem překlopili zápas na naši stranu. Musíme se poučit a neustupovat od naší hry, příště by se nám to mohlo vymstít."

Patrik Martinec (HC Sparta Praha): "První třetinu jsme prospali, soupeř byl jednoznačně lepší a jen díky Kovářovi jsme prohrávali pouze o dva góly. O přestávce jsme si něco řekli a obraz hry se změnil. Vrátili jsme se do zápasu a vyrovnali. Pak jsme byli možná i lepší, ale Hradec vstřelil rozhodující gól a vyhrál. Zaslouženě, protože nás potrestal za první třetinu. Hráli jsme jen čtyřicet minut."