MHK - SPA 3:4p - Drama s vítězným koncem

56., pátek 10. 12. 2021
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Blain, Gaspar, Pavlík (A), Jank, McCormack, Šalda – Smoleňák (C), Lalancette, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Miškář, Lev (A), Kelly Klíma – Pilař, Koukal, Pajer.
Sparta: Salák – Matuškin, M. Jandus, Polášek (A), Mikliš, Jeřábek, Pavelka – Buchtele, Sobotka (A), Chlapík – Thorell, Horák, Řepík (C) – Forman, Konečný, Doležal – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Přibyl.
Branky a nahrávky: 17. Pavlík, 32. Lev (Pavlík), 59. Pavlík (Blain, Oksanen) – 30. Pavelka, 56. Horák (Sobotka, Chlapík), 57. Konečný (Forman), 63. Chlapík (Polášek, Thorell). Rozhodčí: Pešina, Obadal – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 29:21. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Filip Pavlík - Tomáš Pavelka.
Sparťané se po utkání v Lize mistrů vrátili zpět na extraligová kluziště, když změřili síly s Hradcem Králové. Náš tým v urputné bitvě na východě Čech otočil skóre, ale v závěrečných minutách domácí hokejisté vyrovnali. Rozuzlení utkání přišlo až v prodloužení, ve kterém vystřelil bonusový bod navrch Filip Chlapík. Talentovaný útočník si připsal v Hradci Králové celkem tři kanadské body a náš tým zvítězil 4:3 v prodloužení.

Oba týmy vstoupily do úvodní části velmi opatrně a první velkou šanci si připravili sparťané. Chlapík se prosmýkl kolem posledního obránce domácích a vzápětí bekhendem ohrozil hradeckého brankáře. Naši hokejisté byli v úvodních minutách aktivnější a Řepíkova pohotová dorážka u levé tyčky skončila zablokovaná. Hradečtí hráči postupně vyrovnali hru ve své první přesilové hře. Brankář Salák čelil několika nebezpečným pokusům z domácí strany, ale sparťanský gólman krušné chvíle před svou brankou přečkal.

Domácí hokejisté měli i po skončení přesilové hry územní převahu a ve druhé klasické početní výhodě se už hradecký tým radoval. Obránce Filip Pavlík vyslal svižnou střelu zápěstím z kruhu a rána hradeckého beka zaplula až do sparťanské branky. V závěru první části se na ledové ploše strhla početná šarvátka, ve kterém byl hlavním aktérem sparťanský Řepík. Sparťané prohrávali po úvodních dvaceti minutách o jednu branku.

Po vzplanutí emocí na konci první třetiny rozhodčí rozdali dva tresty, jeden na každé straně. Oba týmy si vyzkoušely hru ve čtyřech hráčích a sparťané si připravili další velké šance. Horákova střela před brankou nebyla úspěšná a domácí brankář i nadále držel čisté konto. Hradečtí hokejisté po následném faulu Thorella hráli přesilovou hru čtyři na tři. Smoleňákovu dorážku zastavil betonem připravený Salák a následný pokus Oksanena po Pavlíkově přihrávce proletěl jen těsně vedle sparťanské klece.

V dalších minutách dostali možnost zahrát si v početní výhodě také sparťané. Největší šanci však diváci v aréně viděli na opačném konci kluziště. Pilař ujel do samostatného úniku a vzápětí svou střelou našel jen betony brankáře Saláka. A když se domácí hokejisté neprosadili, udeřili Pražané. Konečného práci v útočném pásmu dovršil Tomáš Pavelka, který ustál osobní souboj před brankou a poté svou střelou překonal Kiviaha poprvé v utkání. Hradečtí si však vzali své vedení zpět, jelikož Jakub Lev velmi povedenou ranou z dobré pozice umístil svou střelu přesně pod víko.

Hradečtí hokejisté vstoupili do třetí části velmi aktivně a brankář Salák musel být v pozoru. Jerglova nebezpečná rána od mantinelu byla hodně prudká, ale sparťanský gólman nemusel zasahovat, jelikož střela domácího útočníka mířila mimo branku. Na opačné straně kluziště pro změnu střílel Chlapík, jenž obdržel přesnou přihrávku do tandemu, ovšem sparťanský útočník svou ranou přestřelil. Salák musel v dalších minutách čelit nebezpečným střelám z domácí strany, které pokryl. Sparťané vzápětí hráli přesilovou hru pět na tři, kterou i přes velkou snahu nevyužili.

Hradečtí hráči si však svou cestu za vítězstvím zkomplikovali dalšími vyloučeními, čehož už sparťané využili a skóre bylo vyrovnané. Thorell našel před brankou nehlídaného Romana Horáka, který dopravil kotouč do branky. A pro Spartu bylo poté ještě lépe, jelikož vzápětí Jakub Konečný se štěstím procedil puk za záda hradeckého brankáře. Sparťané šli v posledních minutách do oslabení a domácí hráči vyrovnali. Svižná rána Filipa Pavlíka propadla až do hostující klece.

V prodloužení si oba týmy připravily své šance, ale více ze hry měli sparťané. Náš tým se udržel na kotouči v útočném pásmu a Filip Chlapík svou trefou na vzdálenější tyčku překonal hradeckého brankáře počtvrté v utkání a zároveň vystřelil svému týmu cenný bod navrch. Sparťané zvítězili v urputné bitvě na východě Čech 4:3 v prodloužení a připsali si do tabulky velmi cenné dva body.

Ladislav Čihák (Mountfield HK): "Naši kluci přistoupili k zápasu velice dobře, úplně rozdílně oproti předchozím. Udělali jsme chyby, ale jsem rád, že jsme to po gólu na 2:3 nezabalili. To ukazuje, že tým si za tím chtěl jít a vyrovnat, což se nám v power play podařilo. Bohužel v prodloužení jsme to nezvládli a Sparta byla šťastnější. I přesto, že jsme prohráli, nemám z utkání špatný pocit. Bylo v našem podání velice dobré a kluci do něj dali maximum."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Jsou to pro nás cenné body, protože Hradec hrál hodně dobře. V první třetině jsme měli jenom jednu šanci v oslabení a jinak jsme byli u všeho druzí, do druhé jsme výkon zlepšili. Za těsného stavu jsme se ve třetí třetině vrátili díky přesilovce do zápasu a dokonce to vypadalo, že bychom mohli urvat všechny tři body, ale bohužel jsme udělali faul. A ne jeden dneska, všechny tři góly jsme dostali v oslabení. Extra bod je pro nás výborný."