26., pátek 26. 11. 2021
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Lukeš (29. Kiviaho) – Blain, Nedomlel, Pavlík (A), Šalda, McCormack, Jank – Oksanen, Lev (A), Smoleňák (C) – Jergl, Kevin Klíma, Perret – Kelly Klíma, Lalancette, Pilař – Orsava, Koukal, Lamper.
Sparta: Salák – Moravčík, Matuškin, Polášek (A), Jeřábek, Pavelka, Mikliš – Řepík (C), Horák, Kaše – Chlapík, Sobotka, Buchtele (A) – Dvořáček, Vitouch, Strnad – Konečný, Doležal.
Branky a nahrávky: 16. Lev, 39. Koukal (Blain, Nedomlel), 54. Smoleňák (McCormack) – 5. Chlapík (Řepík), 24. Řepík (Chlapík, Sobotka), 28. Chlapík (Vitouch, Kaše), 29. Řepík (Kaše, Jeřábek), 31. Moravčík, 43. Sobotka (Chlapík), 48. Chlapík (Horák, Matuškin), 57. Matuškin (TS). Rozhodčí: Hejduk, Ondráček - Klouček, Bohuněk. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 972. Střely na branku: 32:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5, 2:5, 2:7, 3:7, 3:8. Nejlepší hráči utkání: Jakub Lev - Filip Chlapík.
Skvělý páteční večer prožili sparťanští hokejisté na ledě druhého Hradce Králové, kde i díky hattricku Filipa Chlapíka nastříleli osm gólů a zvítězili jednoznačně 8:3. O vítězství rozhodl náš tým povedenou pasáží prostřední části, kdy během 151 vteřin nastřílel tři branky a odskočil na rozdíl tří gólů.

Sparťané si v úvodních minutách na ledě Hradce Králové vypracovali územní převahu, ze které se našemu týmu podařilo skórovat! Filip Chlapík využil volného prostoru na levé straně a svižnou střelou po ledě překonal brankáře Lukeše poprvé v utkání. Náš tým byl i nadále velmi aktivní a připravil si v útočném pásmu další velké příležitosti. Buchteleho bekhend zkrotil na své hrudi hradecký brankář, který o pár okamžiků později předvedl pohotový semafor proti Dvořáčkově střele z levého křídla.

Domácí hokejisté začali hru v dalších minutách postupně vyrovnávat a Salák musel vytáhnout další úspěšné zákroky. V první přesilové hře domácího týmu útočník Jergl střílel téměř z nulového úhlu, ale sparťanský gólman se stihl přesunout a odrazil kotouč do bezpečí. Šance domácích začaly přibývat a sparťanská defenziva měla spoustu práce. V další početní výhodě hradeckých hráčů střílel Kevin Klíma do levé tyčky hostující branky, ale ještě v té samé přesilovce se prosadil Jakub Lev. Jeho pokus nešťastně tečoval do vlastní branky vracející se útočník Strnad a skóre bylo vyrovnané 1:1.

Hradečtí hokejisté dohrávali na startu druhé třetiny kratičkou přesilovou hru pět na tři, kterou však nevyužili. V pokračující klasické početní výhodě střílel nebezpečně obránce Pavlík, jehož ránu od modré čáry zneškodnil brankář Salák. Sparťanům se druhá třetina gólově povedla a ve čtyřiadvacáté minutě duelu náš tým odstartoval gólové hody. Michal Řepík v přesilové hře svou střelou z první nedal Lukešovi šanci zasáhnout a posléze Filip Chlapík svou druhou trefou v průběhu večera zařídil svému týmu dvoubrankový náskok.

Náš tým byl v této pasáži hry herně na koni a výsledkem byly další dva vstřelené góly. Kaše svou přihrávkou vybídl do jízdy kapitána Michala Řepíka, který v rychlém úniku přesnou střelou po ledě překonal hradeckého gólmana počtvrté v utkání a zároveň vyhnal Lukeše z jeho pracoviště. Do hradeckého brankoviště nastoupil finský gólman Kiviaho, kterému však čisté konto vydrželo pouze pár okamžiků. Michal Moravčík za pomoci hokejky hradeckého hráče poslal kotouč do soupeřovy branky. Domácí hráči se do konce druhého dějství dočkali snížení zásluhou Petra Koukala.

Domácí hráči vstupovali do třetí třetiny s tříbrankovým mankem a sparťanská obrana musela být ostražitá. Hradečtí se dostali do dobrého tlaku v útočném pásmu a brankář Salák musel zastavit kotouč ve svém brankovišti. V následné hře čtyři na čtyři se sparťanům dařilo lépe a Kiviaho kapituloval znovu. Vladimír Sobotka vystřelil z dobré pozice a střelu sparťanského útočníka tečoval do vlastní sítě obránce Blain. Sparťané vedli o čtyři branky a svou aktuální herní pohodu si přenesli do dalších minut. Hradečtí se snažili kontrovat akcí Lva, jehož svižná rána z nadějné pozice mířila mimo branku.

Sudí poté viděli nedovolený zákrok z domácí strany a sparťané hráli další přesilovou hru. Matuškin vypálil od modré čáry a kotouč se odrazil k hokejce Filipa Chlapíka, jenž svou dorážkou vsítil sedmý gól svého týmu a zároveň zkompletoval hattrick! O osudu utkání bylo rozhodnuto, ale domácí hokejisté se ještě jednou prosadili. Zkušený útočník Radek Smoleňák po překvapivém odrazu od mantinelu se nikterak nerozmýšlel a svou střelou zamířil do odkryté části sparťanské branky.

Pražané si i přes třetí inkasovaný gól v utkání závěr užívali a necelé čtyři minuty před závěrečnou sirénou sudí nařídil trestné střílení pro Spartu! Faulovaný hráč Maxim Matuškin si zopakoval svůj nájezd, který proměnil přesnou střelou mezi betony finského brankáře. Náš tým si své pětigólové vedení v závěrečných minutách bez větších obtíží pohlídal a zvítězil na hradecké půdě vysoko 8:3.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): "Zasloužené vítězství Sparty, výsledek hovoří za vše. Myslím, že si trochu přenesla formu z Ligy mistrů, která se přece jenom hraje v malinko jiném tempu. Od začátku měla lepší pohyb a potvrzovala kvalitu. Hráče jsme upozorňovali, že postavení v tabulce nehraje žádnou roli a přijede hodně kvalitní tým, ale bohužel se nám zápas absolutně nevyvedl. Nedrželi jsme se hry, která nás zdobila v předešlých zápasech, a dostali jsme zaslouženou facku. Doteď jsme takhle špatné utkání neodehráli, musíme se vrátit na zem. Další zápasy ukážou, jak se z toho poučíme."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Vyšla nám hlavně druhá třetina, kdy jsme soupeři odskočili na více gólů, a pak jsme zápas docela dobře zvládli. Jenom v druhých deseti minutách první třetiny jsme udělali fauly a dostali soupeře do tlaku, čímž jsme si to komplikovali, ale jinak nám utkání vyšlo. Vycházely nám věci, které dřív ne, a od začátku do konce si mužstvo šlo za vítězstvím."