46., pátek 13. 2. 2015
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Trvaj – Houdek, Skrbek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek – Marosz, Patera, Cibák – Zuzin, Herman, Laš – Rachůnek, Knotek, Buc – Matai, Řípa, Dlouhý. Trenér: Jiří Dopita.
Sparta: Novotný – Pilař (A), Polášek, Ďaloga, Mikuš, Piskáček, Barinka, Hrbas – Forman, Hlinka (A), Klimek – Přibyl, Buchtele, Vondrka – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Volek, Sabolič. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 23. Buc (Škůrek, Ondrušek), 38. Knotek (Buc) – 10. Klimek (Forman, Hlinka), 18. Kumstát (Pech), 20. Pech (Kumstát, Rolinek), 37. Buchtele (Mikuš, Ďaloga), 47. Sabolič (Pech), 49. Hlinka (Forman). Rozhodčí: Hejduk, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9, navíc Matai (OLO) a Volek (SPA) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4112. Střely na branku: 39:42. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:6. Nejlepší hráči utkání: Knotek - Pech.
Druhé utkání po reprezentační přestávce sparťané zvládli. Základ vítězství na ledě Olomouce položili už v první třetině, kterou vyhráli 3:0 a svůj náskok si během zápasu pohlídali. Pro Olomouc se jednalo o desátou porážku v řadě. Třemi body přispěl k vysokému vítězství 6:2 útočník Lukáš Pech.

Olomouc vstoupila do zápasu s nadějí, že přeruší svou devět zápasů trvající sérii proher, hostující Sparta naopak chtěla odčinit domácí porážku s Brnem. V úvodních minutách se fanoušci v olomoucké plecharéně výraznějších brankových příležitostí nedočkali, o zábavu však i přesto měli postaráno. Do pěstního souboje za sparťanskou klecí se totiž pustili Matai s Volkem.

První změnu skóre obstarali hokejisté z hlavního města. Jaroslav Hlinka se po buly prodral až ke střele, jeho pokus sice Trvaj ještě dokázal zlikvidovat, na dorážku nepokrytého Lukáše Klimka už ale nestačil. Krátce po polovině prvního dějství dostali Olomoučtí po faulech Pilaře a Saboliče výhodu přesilovky pět na tři. Brankář Novotný, který tentokrát dostal prostor před posilou ze Slovanu Bratislava, Jaroslavem Janusem, však nemusel řešit složitější situaci.

Sparťanské vedení mohl navýšit Vondrka, v přečíslení dvou proti jednomu mu ale kotouč poskočil. Spartu to ale mrzet nemuselo, o tři minuty později se totiž před Trvajem objevil Petr Kumstát, který nikým nehlídaný, vcelku pohodlně navýšil vedení hostů. A pro Olomoucké nebylo špatným dnům konec. Když už se schylovalo ke konci úvodního dějství, dopravil po pěkné souhře puk do Trvajovy branky potřetí v zápase další ex-karlovarský hráč Lukáš Pech.

Zkraje druhého dějství se nechal vyloučit hostující Forman, čehož svěřenci kouče Fialy dokázali využít. Škůrkova rána od modré čáry našla nastavenou čepel hole Dávida Buce, který se tak mohl radovat ze své sedmé branky v sezóně. Nechybělo mnoho a Novotný mohl tahat kotouč ze své branky podruhé, Patera ale kotouč do sítě doklepnout nedokázal.

Sparta cítila, že Olomouc nabírá vítr do plachet, proto i ona musela zařadit o další rychlostní stupeň nahoru. Velkou šanci měl Vondrka, ten ale u levé tyče Trvajovy klece nedokázal trefit letící kotouč.

O pár minut později si zahrály oba celky zkrácenou přesilovou hru, další gól však padl ve hře, kdy byly oba týmy v plném počtu. Mikušovu dělovku totiž pohotově za Trvajova záda uklidil Jan Buchtele, díky němuž tak Sparta získala znovu tříbrankový náskok. Mora ale stihla brzy odpovědět, nenápadné nahození z Bucovy hole nasměroval do hostující klece Jan Knotek a rozdíl ve skóre byl tedy znovu pouze dvougólový.

Stejně jako ve druhé periodě, tak i v té třetí měli Kohouti brzy možnost zahrávat přesilovku. Domácí hokejisté si vytvořili velký tlak, jenže Novotný i za pomoci svých spoluhráčů potřetí nekapituloval. Naopak to byli znovu svěřenci trenéra Jandače, kteří si mohli zakřičet „gól“. Dalším hráčem, jenž se zapsal na střeleckou listinu byl slovinský forvard Robert Sabolič, jehož tvrdý projektil Trvaj nezastavil.

Sparta byla při chuti a mohla se radovat z šesté branky v zápase. Forman našel zadovkou přesně místo, kde se nacházel Jaroslav Hlinka, jenž už neměl velký problém dopravit puk do sítě. V posledních deseti minutách zápasu už by se Kohouti nejraději viděli v šatně, Sparta si naopak s klidem držela svůj pohodlný náskok.

Jiří Dopita (HC Olomouc): Utkání jsme nezačali špatně, ale pak po dvou velkých chybách jsme soupeře pustili do vedení 3:0. První tři branky byly obránců, ale chyby se stávají. Kluci to nevypustili, bojovali, do stavu 2:4 jsme se snažili, měli jsme tlak, pak nám však Sparta dvakrát ujela a zlomila to. Za stavu 2:6 už to bylo těžké. Potvrdilo to, v jaké situaci se oba týmy nacházejí. Porážek v řadě je moc, snad navážeme na bojovnost z posledních utkání. Věřím, že se k nám pak přikloní i střelecké štěstí a snad už to zlomíme. Psychika hraje velkou roli.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Naše vítězství se nerodilo lehce, byť jsme v první třetině jasně vedli. Ve dvou zbývajících třetinách jsme byli pod velkým tlakem, byli jsme tam ve dvou oslabeních, ale podařilo se nám to ubránit. Ve třetí části jsme z brejku dali pátý gól a pak jsme si to už pohlídali.