PCE - SPA 2:3sn - Vítězná bitva gólmanů!

6., pátek 30. 9. 2022
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Frodl – D. Musil, Čerešňák (A), T. Dvořák, Košťálek, Vála, Hrádek, Bučko – R. Kousal (A), Zohorna (C), Radil – Říčka, A. Musil, Cienciala – Koffer, Rákos, Paulovič – Urban, Matýs, Herčík.
Sparta: Kovář – Graňák, Krejčík, Polášek (A), Mikliš, Němeček, Jandus, Jurčina – Sobotka (A), Horák, Řepík (C) – Safin, Tomášek, Kaše – Simon, E. Thorell, G. Thorell – Forman, Vitouch, Přibyl.
Branky a nahrávky: 28. Říčka (Cienciala, T. Dvořák), 48. R. Kousal (Radil) – 5. Tomášek (Jandus, Řepík), 32. Forman, roz. nájezd Horák. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Šimánek, Synek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 963. Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Dominik Frodl - Jakub Kovář.
V pátečním šlágru na ledě Pardubic dokázali domácí dvakrát stáhnout naše vedení, což i díky skvělému výkonu obou brankářů posunulo utkání do nastavení. Atraktivní prodloužení gól nenabídlo, a když v nájezdech skóroval jen Roman Horák, radovali jsme se z vítězství 3:2 po samostatných nájezdech. Slavit mohl také útočník Miroslav Forman, jenž si připsal svůj stý gól ve sparťanském dresu.

Oťukávací začátek z obou stran výraznější šanci nenabídl. Pardubické publikum rozrušila až šance Lukáše Radila ze třetí minuty, kterou nadvakrát vychytal Jakub Kovář. Vzápětí sudí vylučovali na obou stranách za potyčku, po které se hrálo ve čtyřech. Nižší počet hráčů více sedl našemu mužstvu, respektive Davidu Tomáškovi, jenž si vzal puk ve vlastní třetině a parádní akcí ho dovezl až do sítě!

Narůstající tlak domácích umocnilo naše vyloučení, ale jistý Jakub Kovář držel domácí střelce na uzdě. Když už měl Robert Kousal odkrytou branku, poslal kotouč jen mimo. Oba týmy v dalších minutách čekaly na chyby, leč Tomáškův únik tentokrát Dominik Frodl zastavil, zatímco Tomáše Zohornu vychytal sparťanský gólman.

Tresty na obou stranách už v závěru třetiny góly nepřinesly, do druhé třetiny jsme si tak odnesli těsný náskok. Ač se v první polovině druhého dějství hrálo na obě strany, dlouho střelci pálili mimo branky. V osmé minutě se však prosmýkl před branku Robert Říčka a drážkou vyrovnal stav.

O čtyři minuty později jsme však domácí dostali díky skvělé práci čtvrté lajny pod tlak, který zužitkovala dorážka Miroslava Formana z nulového úhlu. Domácí brankář si srazil kotouč do sítě a náš útočník se mohl radovat ze stého gólu ve Spartě.

Vzápětí mohl nastartovat druhou stovku, jenže Dominik Frodl vychytal v oslabení jeho pokus i ránu Jakuba Krejčíka od modré čáry. V závěru druhé části musel Jakub Kovář pokrýt Dvořákův i Matýsův pokus, což se mu podařilo a udržel těsné vedení.

Na začátku třetí třetiny neuspěl ani Robert Kousal, na druhé straně se Dominik Frodl vytáhl zákrokem betonem. Oba brankáři však mohli být spokojeni s poctivou defenzivou svých parťáků. Šance Davida Vitoucha ani Roberta Říčky totiž oba dobře viděli. Defenziva Sparty si přesto v úvodu osmé minuty nepohlídala dorážejícího Roberta Kousala, jenž dotáhl pokus Lukáše Radila.

Po dvou minutách jsme však sahali po třetím vedení, když Erik Thorell po objetí branky nabil zcela volnému Adamu Poláškovi, ale skvělý Dominik Frodl byl proti. Téměř devět tisíc diváků sledovalo rozkouskovanou hru s častým přerušováním, gólem však neskončilo ani objetí branky v podání Miroslava Formana, který na pohotového brankáře Dynama nevyzrál.

I přes mírnou optickou převahu jsme si další šance nevytvořili, naopak Pardubice v závěru provětrali naše pásmo. Tomáš Zohorna však pálil z mezikruží mimo branku a v podstatě rozhodl o prvním sparťanském prodloužení v nové sezoně.

Atraktivní prodloužení nastartovala střela našeho kapitána, proti němuž Dominik Frodl uspěl. Na druhé straně Lukáš Radil pálil dvakrát za sebou, ale nejprve minul a podruhé byl Jakub Kovář na místě. Vzápětí domácí využili sparťanského zaváhání, jenže brejk Dynama zakončený střelou z kruhu vychytal sparťanský brankář vyrážečkou.

Na druhé straně nedokázal trefit David Tomášek skákající přihrávku, po čemž přidržel soupeře a daroval domácím přesilovku. Sparťané však zvládli oslabení skvěle, a když už měl Robert Říčka dvě střely z kruhu, Jakub Kovář skvěle zasáhl!

Taktický oddechový čas sparťanské střídačky na odpočinek přišel vhod, a přestože domácí udrželi najeté tempo, sahali jsme po vítězství. Do samostatného úniku se totiž v závěru dostal Michal Řepík, jehož kličku bekhendu dokázal Dominik Frodl skvěle pokrýt a poslat utkání do nájezdů.

Nájezdy odšpuntovala neúspěšná střela Erika Thorella mezi Frodlovy betony, střelou nad pravý beton neuspěl ani Tomáš Zohorna. David Tomášek vzápětí hezky vykličkoval Dominika Frodla, ale ten skvěle špičkou levé brusle udržel puk před čárou.

Gólem neskončily ani Paulovičův pokus a bekhendové zakončení Miroslava Formana. Neúspěch přinesla i Ciencialova střela nad pravé rameno, stejně jako Sobotkova rána tahem. Mladý Filip Koffer ve čtvrté sérii pálil jen vedle levé tyčky.

Pátou sérii načal Roman Horák, jenž si rychlým zamícháním puku roztáhl Dominika Frodla, kterému poslal puk mezi betony. Když Jakub Kovář skvěle vychytal Roberta Kousala, rozhodl o zisku druhého bodu na sparťanské konto!

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): "V první třetině byla Sparta o fous lepší, pak se to srovnalo, ve třetí třetině jsme možná o kousek byli lepší my. Nějaký gól mohl padnout na obou stranách, oba brankáři podali velice kvalitní výkony. Celkově se hrálo dobře do defenzívy, moc přečíslení nebylo. V závěru jsme neproměnili přesilovku čtyři na tři, v nájezdech byla šikovnější Sparta. Bylo to vyrovnané utkání, lidem se líbilo."

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "Do utkání jsme vstoupili dobře, dali jsme první gól a měli další šance. Pak se hra srovnala, každý z týmů byl chvíli na koni. Remíza po šedesáti minutách je spravedlivá, v penaltách rozhodlo štěstí a samozřejmě umění hráčů. Byl to náš nejlepší venkovní výkon, protože první dva zápasy od nás nebyly dobré. Chtěli bychom být od začátku sezony vyladění co nejlépe, ale vše si bude snad co nejrychleji sedat."