FIN1, středa 4. 4. 2007
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák - Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, M. Čech, M. Šeda - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Čaloun, Pucher, Pivko (21. Cetkovský) - Kolář, Koukal, Ondřej - F. Mrázek, Blažek, Andrašovský.
Sparta: Duba - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Langhammer, Kratěna - Netík, Sivek, Dragoun - Podlešák, Štrba, Rob.
Branky a nahrávky: 10.Sýkora (Píša), 12. Rolínek (Sýkora), 29. Mrázek, 42. Snopek (Čaloun) - 28. Hlaváč, 38. Ton (Kratěna), 38. Sivek (Hlinka), 45. Langhammer (Ton), 66. Kratěna (Hlinka). Rozhodčí: Homola, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 9450 (vyprodáno).
Sparta v prvním finálovém utkání v Pardubicích ani jednou nevedla, přesto se po Kratěnově zásahu v prodloužení dočkala prvního vítězství v sérii. Pražané nezachytili úvod a po první třetině dotahovali dvoubrankové vedení Pardubic. Trpělivostí a efektivitou v koncovce ale nakonec dokázali srovnat na 4:4 a poslat utkání do prodloužení.

První finálový duel začal podle předpokladů oboustranně opatrně, hra se často kouskovala a obě mužstva volila jednoduché vyhazování kotoučů i za cenu zakázaného uvolnění. Jako první se osmělili domácí, kteří aktivním forčekingem znepříjemňovali sparťanům rozehrávku a častěji se usazovali v soupeřově obranném pásmu. Sparta si za prvních 10 minut vypracovala jedinou za to vyloženou šanci, to když Petr Ton vypíchl na obranné modré čáře puk Havířovi a mířil zcela sám na Lašáka, v rozhodujícím momentu ale zbytečně přihrával obsazenému Kratěnovi a Sparta za to pykala. V 10. minutě nechali hosté při hře 4 na 4 rozjet rychlíka Petra Sýkoru , který se nadzvukovou rychlostí prohnal kolem Vykoukala a i díky Hanzlíkově lehké teči poslal bekhendem z úhlu svůj tým do vedení. O dvě minuty později byl přísně vyloučen Štrba a domácí zvýšili svůj náskok, to když Dubu rychlým vyjetím zpoza branky překvapil Tomáš Rolinek. Hra Sparty v tu chvíli nápadně připomínala úvodní duel ze série s Libercem, Pražané špatně bruslili a u všech kotoučů byli jako druzí. V 18. minutě mohli domácí odskočit už na tříbrankový rozdíl, ale Duba tentokrát Koláře ve vyložené šanci vychytal. A když na druhé straně cinkla nenápadná střela Jaroslava Hlinky jen do spojnice Lašákovy branky, šlo se do kabin za stavu 2:0 pro Pardubice.

Do druhé části nastoupili Pražané podle očekávání aktivněji a Ján Lašák se měl hned od začátku co ohánět. Reflexivním zákrokem vyrážečkou zlikvidoval Dragounovu teč zblízka a následně i obávanou dělovku Petra Tona. Na druhé straně mohl v oslabení zvýšit expres Sýkora, který po Černoškově chybě proskočil až před Dubu, sparťanský gólman ale jeho blafák vytáhl špičkou betonu. O minutu později se sparťané konečně dočkali kontaktního gólu. Hlinka našel před Lašákem volného Netíka, ten sice ještě neskóroval, ale dorážející Jan Hlaváč už dokázal procedit puk mezi Lašákovy betony do sítě 2:1. Moment překvapení ale trval jen 2 minuty. Nejprve Čaloun tečoval Pucherovu nabídku jen do tyče, o chvíli později ale chyboval na vlastní modré Štrba a pohotový švih Františka Mrázka překvapil všechny včetně Tomáše Duby – 3:1. Sparta se opět dostala do menšího útlumu a domácí v těchto fázích utkání kontrolovali. Ve 37. minutě mohli i zvýšit skóre z přečíslení 3 na jednoho, ale Andrašovský před odkrytou brankou Sýkorův prudký pas netrefil. Minutu a půl před koncem druhé části se pak Sparta bleskovým dvojúderem vrátila do utkání. Nejprve Kratěnovu akci zakončil pohotovým zásahem ze vzduchu Petr Ton a za 36 sekund už bylo srovnáno. Jaroslav Hlinka vyhrál v útočném pásmu buly přímo na hůl Michala Sivka, jehož lehce tečovaný švih se zastavil až v síti – 3:3.

Třetí dvacetiminutovku začali Pardubičtí přesilovou hrou a po zmatcích v defenzivě Sparty zůstala hned trojice domácích hráčů sama před Dubou. Andrašovského sice ještě gólman Sparty vychytal, na Snopkovu dorážku už ale nestačil a Pardubice znovu vedly. Navíc dveře do sparťanské obrany zůstaly i nadále otevřené, čehož mohl vzápětí využít Koukal, Duba ho však vychytal a Sparta trestala. Po chybě Čecha se dostal do palebné pozice Petr Ton, jeho ránu sice Lašák vyrazil, ale pouze na hůl Jakuba Langhammera, pro něhož už nebyl problém poslat puk do odkryté branky a ve 45. minutě tak bylo opět srovnáno. Zhruba do 50. minuty se pak střídaly šance na obou stranách, sparťany zlobil především 3. pardubický útok Kolář, Koukal, Ondřej, na druhé straně se hezky proháčkoval Kratěna a nabídl dobrou pozici Ptáčkovi, ten ale bombou z kruhu přestřelil. Poslední desetiminutovka už přinesla spíš opatrný hokej, s blížícím se prodloužením se oba týmy snažily především neudělat chybu. 5 minut před koncem Sivek zbytečně najel do Lašáka a nabídl domácím možnost rozhodnout, klíčové oslabení ale Sparta zvládla, a tak se šlo do prodloužení.

Nastavený čas mohli domácí utnout již v první minutě. V přečíslení 2 na jednoho nabídl Pucher ideálně puk Havířovi, ten ale zcela prázdnou branku trestuhodně minul. Oba celky pak vsadily na opatrnost a přestože se hrálo 4 na 4, mnoho šancí k vidění nebylo. Rozuzlení nakonec přinesl faul domácího kapitána Miroslava Hlinky v 6. minutě prodloužení, po němž následovala přesilovka Sparty 4 na 3. Nejprve mohl sice v oslabení rozhodnout pardubický bek Čáslava, Duba si ale na jeho střelu dobře povyjel a následoval rychlý brejk Sparty. Vykoukal našel na útočné modré najetého Hlinku, ten v přečíslení 2 na jednoho naservíroval puk na levé křídlo Kratěnovi, který k bližší tyči prostřelil Lašáka a získal tak pro Spartu cenné první vítězství v sérii.

Miloš Říha (Pardubice): "Hráli jsme od desáté minuty první třetiny výborně. Trošku nešťastně jsme vstoupili do druhé třetiny, kdy jsme nebyli aktivní. Dělali jsme pak velké chyby, chyběl nám důraz v předbrankovém prostoru. Ve třetí třetině jsme se znovu zvedli, měli jsme několik šancí. V prodloužení jsme měli první šanci my a rozhodl gól, před kterým mělo být asi odpískáno, ale toto nelze komentovat. Bylo škoda, že odstoupili ze hry Aleš Píša a Libor Pivko, což jsou naši přesilovkoví hráči, a bylo to při našich přesilovkách vidět."

Marian Jelínek (Sparta): "Z hokejového hlediska to nebyl žádný super zápas. Bylo to typické první finále, protože soupeři se dost oťukávali. Přišlo mi to jako boxeři v ringu, kdy první dvě kola čeká jeden na druhého. Třikrát jsme dotáhli nepříznivý stav, toho si na našich hráčích velice ceníme."