turnaj, pátek 22. 8. 2008
Sankt-Petěrburg - Sparta PTS - SPA
Sankt-Petěrburg: Esche - Gusev, Pokrovský, Zjuzin, Peretjagin, Safronov, Rjazantsev, Korolev J., Krjukov – Rychagov, Brylin, Švidky – Gorovikov, Šiškanov, Miško – Sušinsky, Simakov, Korolev A. – Nemirovsky, Ekman, Jemelejev
Sparta: Pöpperle – Černošek, Cunik, Gulaši, Jerofejevs, Ptáček, Procházka, Vojta – Dragoun, Mrňa, Koreis, Ton, Kratěna, Ručinský, Podlešák, Broš, Látal, Hrdel, Výborný, Langhammer.
Branky a nahrávky: 22. Langhammer (Koreis), 60. Výborný. Rozhodčí: Trilar, Dremelj - Falkner, Hofer. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1895.
Hokejisté Sparty dokázali zvítězit i ve svém druhém zápase na turnaji v Salcburku a v neděli si tak zahrají finále! Páteční duel proti ruskému Petrohradu byl dlouhé minuty velmi vyrovnaný a o výsledku nakonec rozhodla branka Jakuba Langhammera z 22. minuty hry. Rusové sice ve třetí třetině zvýšili své úsilí, gól ale vstřelit nedokázali a naopak na konečných 2:0 upravil dvě vteřiny před koncem do prázdné brány David Výborný.

Zatímco v prvním utkání na turnaji odehrála Sparta s rakouským Salcburkem velmi otevřený útočný zápas, druhý zápas proti ruskému Petrohradu byl z obou stran velmi opatrný a žádný z celků nechtěl udělat zbytečně chybu. Hned od úvodních vteřin se hrál rychlý hokej s velkým nasazením, větší šance si oba celky tvořily ale jen těžko. Hned ve třetí minutě tečoval Podlešákovo nahození před Eschem Koreis, americký gólman byl ve střehu. Na druhé straně se pak v oslabení dostával do šance Sušinsky, ani on si ale na brankáře Pöpperleho nepřišel. V závěru první části hry se do zakončení dostal unikající Koreis, Esche předvedl další bravurní zákrok lapačkou. V 19. minutě Jemelejev ideálně zpoza brány nahrál Korolevovi a gólman Pöpperle se musel zaskvět prvním těžkým zákrokem v utkání.

Druhou část hry začala Sparta nejlépe jak mohla. Již ve 22. minutě vyhrál Jakub Langhammer buly v útočném pásmu, dvakrát si vyměnil puk s Jakubem Korejsem a následně od mantinelu vypálil nad beton gólmana Esche, který puk nedokázal ve výstroji udržet. Za necelé dvě minuty se ve dvou velkých šancích ocitl ještě Petr Ton, na nekvalitním ledu musel ale především ve druhé příležitosti volit místo kličky střelu, která ale mířila těsně nad. V polovině zápasu mohl vstřelit druhý gól v zápase Langhammer, i on ale doplatil na louži mezi kruhy, která při jeho samostatném úniku zastavila nešťastně kotouč. Sparta byla ve druhé části hry výrazně lepší, což v 39. minutě dokumentoval v dalším oslabení Michal Broš. Zkušený útočník všem ujel a rázem se řítil sám na amerického gólmana, jenž si s jeho následnou střelou bravurně poradil.

Úvod třetí části zahajovali v dvojnásobné početní výhodě hokejisté ruského celku, v zakončení ale vždy narazili na bezchybného Pöpperleho. Když už v 46. minutě Maxim Sušinsky gólmana Sparty překonal, pomohla Pražanům branková konstrukce. Z následného protiútoku se do dobré šance řítil Mrňa, gólman Esche si s jeho ranou ale poradil. S blížícím se koncem zápasu se začali hokejisté Sparty soustředit především na bránění modré čáry, což jim přinášelo ovoce. Hráči Petrohradu měli sice mírně navrch, jejich tlak byl ale hodně platonický a šance dlouhé minuty nepřicházely. Necelé čtyři minuty před koncem mohl vyrovnat opět Sušinsky, proti byl ale gólman Pöpperle, který předvedl parádní vypíchnutí kotouče hokejkou. V samém závěru Rusové odvolali brankáře a zkoušeli to v šesti. S prázdnou bránou pak hrál tým Petrohradu i po vyloučení Guseva a o konečném výsledku utkání pak rozhodl dvě vteřiny před koncem střelou do odkryté klece kapitán David Výborný. Sparta na turnaji vyhrála i druhý zápas, čímž si zajistila postup do nedělního finále, které je na programu v 19:30.