PLZ - SPA 1:2 - Další výhra na ledě Plzně

40., pátek 23. 1. 2015
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Machovský – Jeřábek (A), Kadlec (A), Pulpán, Mozík, Moravčík, Kubka – Johnson, Simon, J. Sýkora – Pletka, Bližňák, Kratěna (C) – Schleiss, Lev, Kubalík – Hollweg, T. Sýkora, Balej. Trenér: Michal Straka.
Sparta: Novotný – Polášek, Eminger, Mikuš, Ďaloga, Barinka (A), Piskáček, Švrček – Réway, Hlinka (A), Klimek – Kumstát, Dragoun, Rolinek (C) – Forman, Buchtele, Sabolič – Procházka, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 50. Lev (Moravčík, Kratěna) – 36. Hlinka (Buchtele), 59. Mikuš (Réway). Rozhodčí: Hradil, Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6018. Střely na branku: 22:20. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Kratěna - Hlinka.
Sparťané načali poslední čtvrtinu základní části těsným vítězstvím na ledě Plzně. Tu porazili potřetí v sezoně a i podruhé v tom ročníku si z jejího ledu odvezli plný počet bodů. Do vedení Spartu ve druhé třetině poslal Jaroslav Hlinka, který tak díky 584. bodu v rudém dresu vyrovnal klubový rekord v produktivitě. Ten doposud držel Petr Ton. Západočeši sice srovnali, ale v 59. minutě vystřelil výhru Pražanů obránce Juraj Mikuš.

V úvodu utkání byla aktivnější Plzeň a pomohla jí i nečistá hra ze strany Sparty. Novotný ovšem ustál rány Mozíka, Jeřábka i Kratěny pár kroků za modrou. Paradoxně největší šanci si však vypracovali hosté. V oslabení se totiž trhl domácím bekům Klimek, ale z nařízeného trestného střílení vůbec netrefil zařízení. Sparťané tak řádně prověřili Machovského až při vlastní početní výhodě, kdy si od modré sjel do ideální pozice Hlinka, domácí gólman ale jeho střelu lapil.

Domácí přestáli bez vážnějších komplikací i téměř půlminutovou hru ve třech a naopak sami mohli následně udeřit. Pletkův pokus z první z mezikruží ovšem srazili obránci, ve stejné pozici se zjevil po chvilce i Kubalík, ten zase dostal přihrávku na paty. Když pak v závěru povedou střelou z levého kruhu Sabolič pouze vyprášil ramenní chránič Machovského, svítilo o přestávce na světelné kostce skóre shodné s tím ze začátku utkání.

I úvod prostřední části byl hodně opatrný a šance se na obou stranách daly počítat na prstech jedné ruky – dohromady. Přesto měl více práce Novotný. Ten musel zasáhnout proti Moravčíkovi od modré, Kratěnovi z pravé strany i Schleissovi z levého kruhu. Machovský se zase činil proti Ďalogovi, který napřáhl ve druhé vlně. Více práce nadělal domácímu gólmanovi Sabolič, jenž trefil ze vzduchu zblokovanou střelu.

V dobré pozici se tváří v tvář brankáři vyskytl Dragoun, ovšem vůbec při střele netrefil puk. V závěru prostřední části ale přišla pro domácí těžká rána. Po špatném vyhození totiž museli přesně na 100 vteřin do tří a Sparta trestala. Machovský ještě stihl vyrazit tvrdou ránu Buchteleho z mezikruží, na dorážku Jaroslava Hlinky byl ale již krátký. Vyrovnat mohl brzy Lev, jenž se prokličkoval až mezi kruhy, proti byla lapačka Novotného.

V úvodu poslední dvacetiminutovky se oběma týmům dostalo početní výhody. Shodně však úspěšně zvládly defenzivní povinnosti, a gólmani tak zapeklité situace řešit nemuseli. Naopak po chvilce se na brankovišti zjevil osamocený Schleiss, ovšem byl příliš blízko Novotnému. Na druhé straně naopak mohl přidat pojistku svému týmu Hlinka, který pálil po křižné přihrávce osamocený na pravému kruhu, ale z první zcela minul branku. Tu minul i Moravčík od modré, ovšem Jakub Lev si našel u mantinelu kotouč a jal se rychle zakončovat a i s přispěním hostujícího obránce překonal zmateného gólmana hostí.

Naopak jistým dojmem zapůsobil Machovský, když se zaskvěl lapačkou proti Klimkově teči na brankovišti. Novotný zase předvedl bleskurychlý rozštěp při pěkném pokusu Schleisse z levého kruhu a proti dělovce Johnsona ze stejného místa zase vytasil lapačku. 95 vteřin před třetí sirénou zmrazil domácí publikum v situaci tři na dva Juraj Mikuš, jenž z mezikruží zamířil přesně k tyči. Západočeši to ještě zkoušeli v šesti, ale v největší šanci zamířil Kratěna mimo, a hosté tak nejtěsnější možný výsledek nakonec v ČEZ Aréně ubránili.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Odehráli jsme dobré utkání. Měli jsme dnes slušný pohyb a byli jsme agresivní. Nevytvořili jsme si ale moc gólových šancí, protože Sparta výborně bránila a hodně střel nám zblokovala. Bohužel jsme dnes sehráli špatně přesilovky. Soupeř šel do vedení při přesilové hře pět na tři. Ve třetí třetině jsme přežili šance Sparty z další přesilovky a šťastně jsme vyrovnali. Když už jsme sahali po bodu, tak jsme minutu a půl před koncem špatně rozebrali hráče u nás ve třetině a kvůli tomu jsme nebodovali.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Přes minimum gólů jsme dnes viděli výborné utkání, které mělo vyrovnaný průběh. Nechyběly v něm střety, gólové šance, nasazení a bojovnost. Ve druhé třetině jsme se dostali do vedení po brance při přesilovce pět na tři. V třetí třetině jsme ale po našem nešťastném zásahu inkasovali gól na 1:1. Jsme rádi, že jsme přesto dokázali v závěru překlopit vítězství na naši stranu.