PLZ - SPA 3:2 - Sparťanský skalp získala česko-kanadská spolupráce

13., úterý 6. 10. 2009
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Adamský, Vampola, Tvrdík - Scofield, Kracík, Matějovský - M. Heřman, Jan Kovář, Dvořák. Trenéři: Jelínek, Razým a Pejchar.
Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec, J. Mrázek - Ton, Broš, Kafka - D. Výborný, Hlinka, Netík - Látal, Langhammer, Ručinský - Hromas, Koreis, Podlešák. Trenéři: Hynek, F. Výborný a Dušek.
Branky a nahrávky: 16. M. Straka (Bomersback, Benda), 20. Vlasák (Bomersback, M. Straka), 52. Modrý (M. Straka, Bomersback) - 4. J. Hlinka (D. Výborný), 19. Ton (Netík, J. Hlinka). Rozhodčí: Minář, Šír - Poruba, Tošenovjan. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6476.
Těžkou bitvu na západní frontě vyhráli domácí plzenští indiáni. Sparta sice vstřelila úvodní gól, když Výborný s Hlinkou ujeli v oslabení. Vaz hostům ovšem zlomily přesilovky, v nichž obdrželi všechny tři góly. Po třech kanadských bodech si připsali domácí Martin Straka a Mark Bomersback.

Ve čtvrté minutě hrála Plzeň přesilovku, jenže po chybě Modrého ujeli sparťané dva na jednoho a v čase 4:00 překonal Jaroslav Hlinka nového strážce plzeňského branky Salfického – 0:1. Mimo gólu hostí přinesla první polovina třetiny řadu nepřesností na obou stranách, hrálo se spíše v rozích nebo ve středním pásmu. V 16.minutě hráli indiáni již třetí přesilovku v utkání a tentokrát ji využili. V čase 16:00 vystřelil Martin Straka, Chábera zasáhl, ale puk mu přesto proklouzal až za brankovou čáru - 1:1. Vzápětí měl šanci Bomersback, ale neuspěl. Za dvě minuty tedy znovu vedla Sparta. V čase 18:08 po nepochopitelném zaváhaní domácích hráčů dostal puk do branky Petr Ton – 1:2. A nebylo to ještě vše. Domácí zlepšili přesilovky a hned to bylo znát. V čase 19:36 využil početní převahu Tomáš Vlasák po krásné Bomersbackově přihrávce a vyrovnal - 2:2.

Ve 22.minutě měl obrovskou možnost Heřman – dokonce na dvakrát. Ale ani jednou neuspěl. Plzeň z toho ale vytěžila velký tlak, který ještě zvýšil Benák. Sparťanská obrana ho zastavila jen za cenu faulu. V přesilovce pálil Hanzlík, těsně vedle. Ve 30.minutě zkoušel Cháberu překvapit Matějovský, neuspěl ani on. Sparta se poprvé ve druhé třetině dostala na delší dobu do útočného pásma až ve 31.minutě při přesilovce. Netík pálil, Salfický byl pozorný. Poté následovala série vyloučení. Chvíli se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Ve 38.minutě hráli domácí další oslabení. V poslední minutě prostřední části z bezprostřední blízkosti tečoval střelu od obránce Netík, Salfický vyrazil puk ramenem na poslední chvíli.

Hned ve 42.minutě si nechala modrobílá obrana pláchnout Hlinku. Dušan Salfický si s jeho únikem poradil. O minutu později na druhé straně pálil Vlasák, tentokrát dobře zasáhl Chábera. Adamský předvedl, co znamená mít tah na branku. V rozhodující chvíli, osamocený před sparťanským gólmanem, selhal. Stejně tak neuspěl Vampola, který mohl jet podporován Scofieldem sám na Cháberu. Místo akce dva na nikoho však puk i s Vampolou skončil v rohu obranného pásma hostí. V 52.minutě se rozjel Dresler do útoku. Ze své střely gól nevytěžil, přesilovku, díky faulu na svou osobu, ano. A indiáni ji opět využili. Konkrétně Jaroslav Modrý v čase 51:37 střelou od modré, která k překvapení všech přítomných propadla Cháberovi pod lapačkou - 3:2. Vzápětí ale mohlo být vyrováno. Kotouč se podivně odrážel na hranici plzeňského brankoviště, nakonec se otřel o tyčku, u které ho na poslední chvíli zalehl Salfický. V 55.minutě se blýskl znovu, tentokrát vytasil lapačku proti Tonovi. Nápor Sparty v závěru byl ještě zesílený o přesilovku, když na trestné seděl Benák. Ovšem Plzeň se bránila dobře, Chábera nemohl opustit svou branku. Indiáni vedení a výhru tedy uhájili.

Marian Jelínek (Plzeň): "V posledních zápasech bojujeme sami se sebou. Čekal jsem, že soupeř bude na začátku agresivnější, ale spíše si hlídal střední pásmo. Na nás byla znát nervozita a byli jsme trochu pozadu. Jsem rád, že nás nezlomil obdržený gól v oslabení. Dokázali jsme si, že když proměníme přesilovky, tak můžeme i vyhrát. Dokonce i doma, což už dlouho nepamatujeme. Kromě těch přesilovek bylo z naší strany také vidět markantní zlepšení defenzívy. Směrem dozadu podali oproti posledním zápasům lepší výkon všichni od brankáře až po posledního hráče. Bojovali urputně a za to jim patří dík."

Pavel Hynek (Sparta): "Dnes to byl urputný boj. Už před utkáním jsme očekávali víc ten boj než pohledný hokej. Věděli jsme, že bude dominovat nasazení. Ten rozdílový gól Plzně byl ve větší efektivitě přesilovek domácích. Plzeň proměnila tři z osmi. My žádnou ze sedmi. To nám dnes chybělo k lepšímu výsledku. Na druhou stranu si myslím, že jsme mohli být úspěšnější v první třetině, kdy na domácích byl znát deka z posledních výsledků. Tam jsme si to utkání mohli lépe rozehrát, ale bohužel jsme inkasovali laciné góly."