PLZ - SPA 4:2 - Junioři podlehli indiánům

37., středa 1. 2. 2017
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Krasanovský – Staněk, Kvasnička, Kaňák, Čechura, Novák, Krystl – Kantner, Stráský, Hanzlík, Kodýtek, Pour, Chalupa, Roubal, Vracovský, Eret, Rubner.
Sparta: Nahodil – M. Jandus, Janda, Eliáš, Jeřábek, Duben, Hanuš – Kern, T. Jandus, Seniov, Svoboda, Maršoun (C), Safin, Kulda (A), Pejchal, Chlouba, Krátký, Dubský, Wojnar.
Branky a nahrávky: 30. Kodýtek (Chalupa, Vracovský), 33. Vracovský (Kodýtek, Kvasnička), 35. Chalupa (Kodýtek, Kaňák), 57. Kantner (Chalupa) – 19. Svoboda (Kern), 58. Safin. Rozhodčí: Velčovský – Svoboda, Horažďovský. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 90. Střely na branku: 45:30.
Poslední zápas před více než dvoutýdenní pauzou nevyšel juniorům pražské Sparty podle představ. V první třetině šli sice po brance Svobody do vedení, druhé dějství ale patřilo domácím hráčům, kteří se prosadili hned třikrát. Poslední dvacetiminutovka přinesla jeden gól na každé straně, proto si sparťané z Plzně neodvezli po porážce 2:4 žádný bod.

Úvodní dějství utkání mezi Plzní a Spartou nabídlo rychlý hokej, hra byla navíc velice vyrovnaná. Na začátku museli dvakrát za sebou usednout na trestnou lavici hostující hráči, ale indiáni ani jednu nabídnutou přesilovku nedokázali zužitkovat. Největší šanci měl při druhé početní výhodě útočník Petr Eret, který byl velice blízko u gólmana Dominika Nahodila, nakonec trefil pouze jeho lapačku. Na druhé straně nepříjemně tečoval puk před Filipem Krasanovským Martin Dubský, po něm se snažil touš procpat do plzeňské branky ještě Jaroslav Chlouba, ale domácí brankáře všechny dorážky ustál a uhájil čisté konto.

Po krásné akci, kdy indiáni do puntíku rozebrali obranu Sparty, mohl otevřít skóre opět Petr Eret. Toho našel úplně volného Lukáš Kaňák, jenže domácí forvard už byl v přetěžké situaci ve velikánském úhlu, takže poloprázdnou klec nakonec minul. Plzeň pak hrála taktéž v oslabení. Paradoxně však ona měla více ze hry, když se pěknou individuální akcí blýskl Matěj Chalupa, jehož první pokus šel mimo, dorážku si zkušeně pohlídal gólman Nahodil. A indiáni pak nešťastně vyhodili puk mimo hrací plochu, museli tedy jít do tří. Martin Svoboda první ranou Krasanovského vyrážečku nepřelstil, ale druhý pokus švihem, který se odrazil i od břevna, už zapadl do domácí branky. Po prvních dvaceti minutách tedy Sparta vedla 1:0.

Druhá třetina patřila jednoznačně Plzni, která dokázala nepříznivé skóre otočit. Ale pěkně popořadě. Prvních deset minut prostřední části se hrál stále stejný hokej, na který byli diváci zvyklí z první třetiny. Poté jel Jaroslav Chlouba z levé strany sám na branku Plzně, ale Krasanovského svatyni přestřelil. Indiáni záhy sami ujeli do brejku a v obdobné situaci se zjevil i domácí Petr Kodýtek. Šikovný forvard zamířil přesně ke vzdálenější tyči a srovnal stav zápasu na 1:1. O chvilku později se tentýž hráč probojoval do přečíslení, nabídl puk jako na zlatém talíři pro Tomáše Vracovského, jenž situací nepohrdl a poslal indiány do vedení 2:1.

Následně předvedl hostující gólman Dominik Nahodil několik skvělých zákroků, například se činil proti dorážce Marka Rubnera. Jenže o pár sekund později nasadili modrobílí k ohromnému napadání, Sparta se prostě nemohla dostat z obranného pásma. Kotouče se opět zmocnil nezastavitelný forvard Petr Kodýtek, přihrál ho na Matěje Chalupa, který si puk stáhl a bekhendovým blafákem potřetí překonal hostující gólmana. Na úplném konci třetiny mohl snížit stav utkání Ostap Safin, ale útočník Sparty svou krásnou střelou orazítkoval jen spojnici domácí branky.

Ve třetí části se ještě oba týmy jednou prosadily, upravily tak konečný stav utkání na 4:2 pro Západočechy. Již na rozdíl tří tref upravoval v přesilové hře aktivní Matyáš Kantner, který si během celého zápasu pro vstřelenou branku šel. Nakonec se mu i zadařilo. Zdálo se, že to znamená pro Plzeňské klidný konec, ale nebylo to úplně tak. O pár sekund později se totiž kotouč odrazil mezi kruhy, kde číhal připravený Ostap Safin, který ještě snížil 2:4. To však bylo od Sparty všechno, Pražané sice závěr duelu odehráli aktivně, ale ani s odvolaným brankářem se třetího gólu nedočkali.

David Bruk (HC Plzeň 1929): "Nebyl to jednoduchý zápas, měli jsme problémy, když jsme faulovali. Sparta se při přesilovce dostala do vedení, zápas jsme si zkomplikovali. Ale při hře pět na pět jsme dnes měli navrch."

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): "Plzeň byla lepší, především jejich první lajna s námi občas hrála bago, bohužel jsme na ně nestačili. Pár kluků se rvalo o vítězství, ale jinak je to pro mě velké zklamání, jsme na hraně play-off, ale takto se o místa na slunci nebojuje."