14. 9. 2008 | Tomáš Kubánek, Jiří Pruner, Jiří Pruner, Tomáš Kubánek

PLZ-SPA 6:4 - Šlágr kola vyzněl lépe pro Západočechy

3., neděle 14. 9. 2008
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Málek - Benák, Redlihs, Čakajík, S. Hudec, Cartelli, Pácal, Dobrovolný - Fabuš, M. Straka, Vlasák - Důras, Kracík, Matějovský - Dvořák, Šindel, Adamský - Kubalík, Vampola, Laš - Kubica.
Sparta: Pöpperle (41. Duba) - Ptáček, Gulaši, Hanzlík, Černošek, L. Procházka, Cuník, Vojta - Ton, Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Koreis, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Hrdel, Hromas - Látal.
Branky a nahrávky: 1. Hudec (Kracík), 11. Vlasák (M. Straka, Fabuš), 27. Straka (Fabuš), 29. Fabuš (Benák), 32. Pácal (Fabuš), 37. Straka (Vlasák) – 24. Látal (L. Procházka), 28. Kratěna (Netík), 28. Podlešák (Koreis), 41. Ton z tr. střílení. Rozhodčí: Polák – Polonii, Kreuzer. Vyloučení: 11:10, navíc Vojta (Spa) 10 minut. Využití: 3:0. Diváci: 8 416 (vyprodáno).
Ve šlágru kola Sparta nestačila na Plzeň, s kterou po srdnatém výkonu nakonec prohrála 4:6. Pražané většinu zápasu dotahovali vedení domácích. Když už převahu Západočechů 3:1 srovnali na 3:3, brzy šli Plzenští do tříbrankového náskoku, z něhož dokázali sparťané ukrojit pouze jeden díl.

Komentář

Už hodinu před zápasem prostory plzeňské ČEZ arény dávaly jasně najevo, že hala bude praskat ve švech. A publikum během celého zápasu o sobě dávalo hlasitě vědět. Už po šedesáti odehraných vteřinách aréna explodovala poprvé. Jaroslav Kracík s pukem kličkoval za bránou, dokonale zmátl sparťanskou obranu a poslal přesnou přihrávku do mezikruží, kde už čekal Stanislav Hudec a poprvé rozvlnil Pöpperleho síť. Plzeň nabuzená rychlou brankou pokračovala v tlaku. Martin Straka přihrával před bránu, kde se puk nebezpečně odrazil od bránícího sparťana a jen tak tak minul břevno branky. Sparta měla možnost srovnat během přesilovky. Ovšem nevytvořila si prakticky žádnou šanci. Dokonce se Plzeňští utrhli do brejku, ale v přečíslení dvou proti jednomu se Jakub Šindel nedokázal prosadit a puk skončil v lapačce hostujícího gólmana.

Sparta pohrdla i výhodou pěti proti třem. Nejen, že neohrozila Málkovu svatyni, ale sama musela hasit požár před vlastní brankou, kam se vydal Radek Matějovský s Martinem Čakajíkem. Jak se hrají přesilovky ukázala soupeři Plzeň. Straka přihrál Vlasákovi a ten svižnou střelou zápěstím rozjásal diváky podruhé. Zvýšit mohl i Důras, ale jeho střela minula branku. Sparta toho v prvním dějství příliš nepředvedla. Za zmínku stojí Tonova přihrávka před branku z rohu kluziště, která bohužel pro hosty nikoho nenašla. Důrazný Kratěna byl před domácí brankou zastaven plzeňskou obranou. Ani další přesilovka Spartě nevyšla. Ale v ní měli hosté snad nejblíže ke gólu. Hromas s Výborným ve velkém závaru před plzeňskou brankou nedokázali docpat puk za čáru. Po první třetině byl stav zápasu 2:0, nutno podotknout, že zcela zaslouženě.

Druhá třetina měla hodně divoký průběh. Sparta začala velkým tlakem, který se jí vyplatil. Ptáčkova střela od modré ještě v síti neskončila, ale v čase 23:13 se již hosté radovali. Procházkovu přihrávku zpracoval Látal a snížil na 1:2 z pohledu Sparty. Utkání začalo být ostré. Odnesl to Mario Cartelli, který byl tvrdě naražen na hrazení, ale zákrok potrestán nebyl, což diváci nesli dost nelibě. Pak už to přišlo. Kapitán Plzně Straka zvýšil na 3:1 po parádní akci a souhře s Tomášem Vlasákem. Ale ani Sparta nezahálela. Už o minutu později, v minutě osmadvacáté, hosté snížili. Benák omylem přihrál protihráči a ten neváhal. Netík nasměroval puk před bránu, tam už úřadoval Kratěna, který puk uklidil do sítě. Neuběhla ani půl minuta a přišla hodně studená sprcha pro domácí. Podlešák nahodil puk na bránu, Málek vůbec nic neviděl a gumový nesmysl mu proletěl kolem pravého ramene a ubytoval se v síti - 3:3!

O minutu později však už Fabuš strhnull vedení opět na stranu Lasselsbergeru. Poté měli hosté přesilovku. Enormním tlakem si vytvořili šance, které ale Málek pochytal. Po jedné takové šanci se strhla před bránou Plzně obrovská bitka, do které se snad zapojili všichni hráči na ledě, vyjma brankářů. Na ledě se vytvořila jedna velká mydlící se hrouda. V těchto chvílích se hrálo velmi vyhroceně a emotivně. Rozhodčí Polák neměl zrovna zápas ve svých rukou…. Ve 32. minutě propálil Pácal všechno, co mu stálo v cestě a Plzeň znovu vedla o dva góly! A plzeňský přesilovkový kolotoč pokračoval. Povedená souhra Straky s Vlasákem a přihrávka na Benáka sice gól neznamenala, ale ve 37. minutě to už 6:3 bylo. Straka přízemní střelou poslal západ Čech do euforie. Nepřihrával nikdo jiný než Vlasák… Ve druhé třetině padlo sedm gólů. Zápas se zkrátka musel líbit.

Ve třetí části se v brance Pražanů objevil Tomáš Duba. Ale ještě než si sáhl na puk, dělo se spoustu věcí na straně druhé. Po 53 vteřinách rozhodčí Polák nařídil trestné střílení proti domácím. Exekuce se ujal Petr Ton, který kličkou do bekhendu nezaváhal a dal Spartě do další fáze minimálně naději. Sparta přidala a o sobě vědět dávali i oba tábory fanoušků. U rozhodčího se často scházeli i oba kapitáni, emoce se nějak nedařilo krotit. A s přibývajícím časem to bylo jenom horší. V 48. minutě střílel z otočky Dvořák, ale minul Dubovu klec. Sparta si kazila možnost k vytvoření tlaku častým vyloučením. A Strakovo komando pěkně zatápělo. Ale explzeňského brankáře, nyní ve službách Sparty to nevykolejilo. Vampola z bezprostřední blízkosti nepřehodil puk přes ležícího Dubu. A když i Šindel zavrhnul svojí šanci, zbývalo Spartě ještě deset minut na korigování výsledku.

Pražané si vytvářeli silný tlak hlavně v přesilových hrách, ale gólově se prosadit nedokázali. A tak Plzeňští vybojovali cennou výhru nad velkým rivalem, kterého porazili ve velmi dramatickém, vyhroceném a nervozním zápase. K vidění byl opravdu krásný a napínavý hokej před báječnou kulisou. Plzeň vítězí 6:4 a jako jediný tým má zatím všechny body, které extraliga nabídla. Sparta odjíždí z horkého plzeňského ledu poražena, v letošní sezóně úplně poprvé.

×
Dnes v 14:00 | Dor.
HC Oceláři Třinec
HC Sparta Praha
×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Oceláři Třinec
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Do Třince jedeme vrátit sérii do Prahy

DOR: TRI - SPA 4:0 - První semifinále pro Třinec

Tomášek: Sil máme ještě dost!

Kempný: Dál musíme jít s čistou hlavou