17. 4. 2006 | František Suchan, František Suchan, Václav Rybáček

První finálový mečbol neproměněn

F5, pondělí 17. 4. 2006
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Franěk - Kadlec, Graňák, J. Novák, Žižka, Kolařík, Žabka, Pojkar - Bednář, Beránek, Tomica - Duda, Vlasák, Sup - D. Hruška, Prorok, Dlouhý - Vondrka, Divíšek, Kopecký. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.
Sparta: Bříza (60. Schwarz) - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Sivek - Netík, Marek, Kašpařík - Ton, J. Straka, Langhammer - M. Růžička, Dragoun, Špaňhel. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Branky a nahrávky: 10. Novák (Divíšek, Kadlec), 24. Novák (Beránek, Vondrka), 46. Divíšek (Žižka) - 11. Hlinka (Kratěna), 34. Hlinka (Straka, Vykoukal). Rozhodčí: Minář, Turčan - Barvíř, Blümel . Vyloučení: 7:7, navíc Bříza (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 16 182.
Rekordní návštěva 16 182 diváků viděla v Sazka Aréně jak jinak než napínavou bitvu. Sparťané první mečbol neproměnili, série se po výhře Slavie 3:2 vrátí naposledy do T-Mobile Arény za sparťanského vedení v sérii 3:2 na zápasy. Nervózní závěr pátého utkání odnesl trestem 5+TDK gólman Petr Bříza, pro zraněná třísla nedohrál duel elitní forvard Slavie Tomáš Vlasák.

Komentář

Páté finálové klání, které už mohlo rozhodnout o celkovém extraligovém vítězi, nebylo zase tak bohaté na úžasné momenty, jako tomu bylo v předchozích duelech. Před zraky více jak šestnácti tisíc párů očí, mezi kterými nechyběl ani prezident republiky Václav Klaus, se do sebe hráči obou pražských ‚S‘ pustili s vervou, ovšem bez větších šancí. O to více povyku vzbudilo, když hned první přesilovka skončila dříve, než vypršely dvě trestné minuty sparťanského hříšníka. Před Břízovým brankovištěm se utábořili tři pořádní chlapi – Hruška, Prorok a metrákový Divíšek – a to aby si chudák Richard Stehlík zavolal na odstranění takového objemu odtahovku. Hostující bek nejen že neuspěl s žádostmi o uvolnění výhledu pro svého gólmana, on se navíc ještě připletl do skvělé rány Jana Nováka, které nechybělo k dokonalosti téměř nic. V konečném důsledku ani přídavné jméno ‘gólová‘.

Slávistický jásot však za několik málo sekund utnul první hostující útok. Díky Sivkově aktivitě při napadání Dudy získal kontrolu nad pukem Ondřej Kratěna a přesně tak, jak to dělají špičkoví hokejisté, se natlačil do bekhendového zakončení. Duchapřítomný Fraňkův zásah a následně tyčka ještě nepustily jeho střelu do sítě, na odraz číhajícímu Hlinkovi ale stačilo jen rychle zamířit - což také zkušený forvard učinil. Oba brankáři si posléze museli poradit s několika málo relativně nebezpečnými situacemi, na které ale historie brzy zapomene, protože o nic převratného nešlo – snad až na Strakovu teč ze dvanácté minuty. I tu si ale Franěk se štěstím pohlídal.

Začátek prostřední části přinesl opět živější nástup, který se dvě minuty po přestávce snažil pro domácí barvy využít Vlasák. Jeho odvážné prosmýknutí kolem Hanzlíka skončilo dost špatně. Bříza puk za svá záda nepustil, ale co víc, Tomáš Vlasák opustil kluziště za velké výpomoci spoluhráčů a brzy se odporoučel do šaten s poraněným tříslem. Za okamžik si určité nesrovnalosti v důrazu slávistů před Břízou vyříkávali Prorok a Hanzlík, takže je od sebe rozhodčí raději na dvě minuty oddělili pomocí boxu trestoměřičů. Nucený pobyt na lavici hanby byl příjemnější pro Ivo Proroka, který mohl sledovat, jak jeho spoluhráč Michal Vondrka letí do útočného pásma, kde nachází hůl Beránka. Slávistický kapitán se ihned otáčí a předkládá do volného prostoru Novákovi

Se střelou, kterou červenobílý bek tentokrát vyplodil, by asi na žádné výstavě neuspěl, svůj účel ale splnila. Nezamýšlené plácnutí do puku zaskočilo Petra Břízu natolik, že mu nijak výrazněji nebránil ve volném letu až do horní části své klece.

Další důležité zastavení časomíry pak přišlo až v čase 33:13. To se spolu po odpískání začali kočkovat Duda s Hanzlíkem. Divíšek a Netík jen bránili každý toho svého kamaráda, takže na trestnou lavici putovali Radek Duda na čtyři a Jan Hanzlík jen na dvě minuty. To znamenalo početní výhodu Holešovických, která nezůstala nevyužita. Vlastně se ani pořádně nerozběhla, protože už po šestnácti vteřinách se Petr Franěk otáčel, aby si vytáhl druhý kousek zpoza svých zad. Vykoukalův pas zachytil pozičně Novák a s opačně směřujícím Strakou začali šermovat o nadvládu nad pukem. Plácanou nakonec vyhrál sparťanský útočník a doslova tak procpal přihrávku na rozjetého Hlinku. Tomu už neměl kdo stát v cestě a šïkovně umístěný švih mistra světa z roku 2001 si to namířil skulinou kolem betonu gólmana domácích.

Protože se nic podstatného ve zbývajícím čase druhé třetiny neudálo, nastupovalo se po čtyřiceti minutách na led za vyrovnaného stavu – vůbec poprvé v sérii. A jak se hned dozvíme, padlo i další ‘poprvé‘. Ještě se totiž v letošním finále nestalo, aby Slavia vyhrála poslední dějství, ba co více, aby v něm Sparta nedala gól…

Ve 44. minutě ale putoval na dvouminutový odpočinek Dragoun a povedená slávistická přesilovka vyústila v nahození Žižky, které Bříza nedokázal umravnit. Rázem se před ním zjevil Tomáš Divíšek a kolem jednačtyřicetiletého brankáře zasunul puk za brankovou čáru.

Namísto očekávaného nástupu hostujícího týmu – jako tomu bylo ve všech předchozích zápasech – tentokrát přišla důkladná hra Růžičkových svěřenců, kteří se navíc vyvarovali jakýchkoliv chyb. Sparta působila bezmocně a skóre zůstalo nezměněno i proto, že Kopecký ve skvělém postavení po pohledné sérii přihrávek v podání celého jeho útoku pouze zamířil nad Břízovu branku. V poslední minutě ještě prošel skrze Ptáčka jako otevřenými dveřmi Jaroslav Bednář, avšak k první brance ve finále mu následně chyběly centimetry. Když zbývalo do třetí sirény patnáct vteřin, přetáhl ještě z branky spěchající Bříza přes ruce Hrušku a obdržel za to trest na pět minut a do konce utkání. První, byť jen chvilkový start ve vyřazovacích bojích si tak připsal Marek Schwarz. Ale ani on už Fraňkovi gól nedal (ne, že by k tomu snad měl příležitost…) a Slavia tak urvala vítězství, které může ještě hodně změnit průběh skvělé bitvy o Prahu. V ní opět vyhrál tým, který byl o pouhý jeden gól lepší…

Ohlasy trenérů

Jiří Kalous (Slavia Praha): Musím smeknout před týmem. Měli jsme nůž na krku a celý tým utkání zvládl na výbornou. Řekli jsme si v kabině, že Spartě nedáme centimetr ledu zadarmo a hlavně jsme se soustředili na třetí třetinu. Zvládli jsme ji výborně, navíc Tomáš Divíšek protrhl smůlu. Jsme zpátky ve hře. Vlasákovi při jednom souboji před brankou přitáhli nohu a ruplo mu v tříslech, proto odstoupil. Doufáme, že bude v pátek v pořádku.

František Výborný (Sparta Praha): Bylo to podobné utkání jako ta předchozí. Jen jsme se snažili držet se Slavií krok, co se skóre týče, a do třetí třetiny jsme šli za stavu 2:2, což jsme kvitovali. Bohužel jsme v přesilové hře dostali gól na 2:3 a už jsme to nedokázali zvrátit. Jinak hráči podali velmi dobrý výkon. Finále má vynikající úroveň a bude gradovat. V pátek se těšíme v Holešovicích.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty