Rozjeté Vítkovice uštědřily Spartě další porážku

31., pátek 10. 12. 2004
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Pinc - Dresler, Philipp, Černošek, Malík, Mocek (21. Chmelíř), Hudec - J. Štefanka, Turek, Krenželok - Míka, Burger, Krayzel - Irgl, Šimíček, Hubáček - I. Padělek, Hulva, M. Tomášek. Trenéři: Vůjtek a Holaň.
Sparta: Pöpperle - Dobroň, Řezníček, Pilař, Jan Hanzlík, Richter, Majeský, L. Procházka, Schnábel - Ton, D. Výborný, Chabada - Broš, Netík, Kratěna - Marek, P. Nedvěd, Hlaváč - Olesz, Kašpařík, Kotrla. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Branky a nahrávky: 30. J. Štefanka (Malík), 31. Míka (Krayzel), 42. Míka (Burger, Krayzel), 49. Irgl (Šimíček) - 17. Netík (Broš), 18. Marek (Hlaváč), 57. Schnábel (Netík, Olesz). Rozhodčí: Šindler - Rozlílek, Sichrovský. Vyloučení: 5:6, navíc Philipp (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5484.
Pražané měli partii rozehranou výborně, když v závěru první třetiny vedli o dvě branky. Domácí se do zápasu vrátili přesilovkou pět proti třem a obrat dokonali v posledním dějství. Za Vítkovice zářil navrátilec Petr Míka, který vsítil dva góly.

I přesto, že Sparta přijela do Ostravy po dlouhé cestě autobusem, začala utkání aktivněji. Po kombinaci Netíka s Brošem musel zasahovat Pinc. Pöpperle na druhé straně si první zákrok připsal až na konci druhé minuty z nahození obránce Mocka. Jemu sekundoval nadvakrát Hlaváč, ale pozorného Pince neobelstil. Po chybě Schnábela promarnil dobrou příležitost také Padělek. Po nepřesnostech ve sparťanské obraně pálil z otočky Hulva. Poté hráli Ostravané v šesti a Sparta si zahrála první přesilovou hru. V ní hosté svého soupeře tlačili kolotočem přihrávek, o jedinou střelu se postaral z kruhů Řezníček. Po skončení přesilovky nejprve vystrašil Pöpperleho Černošek, poté Pilař obloučkem poslal do úniku Tona. Ten tváří v tvář Pincovi trefil pouze jeho hruď. Řezníčkova jedovka štípla Pince v rukavici. Nadvakrát se před Pöpperlem snažil dorážet agilní Hulva, třetí dorážku prováhal Padělek. Při vyloučení Pilaře obstřelovaly Vítkovice od modré klec Pražanů, větší šanci Černoška pohotově lapil znovu Pöpperle. Po dělovce Philippa se v brankovišti strhla strkanice mezi Schnábelem a Hudcem za kterou si šli oba kohouti na dvě minuty oddychnout. V 17. minutě Broš z pravého křídla nastřelil puk do Pince, ten jej pouze vyrazil před sebe, kde číhal důrazný Netík. Ten vsítil první branku utkání. Přesně o 31 vteřin později vyhrál Nedvěd vhazování a Marek zpoza branky vstřelil o soupeřovu brusli druhý gól Sparty.

Úvod druhé části zaspal Malík, který prováhal ideální okamžik pro střelu. Obrovskou šanci "zazdili" Šimíček s Hudcem, které natřikrát perfektně vychytal Pöpperle. Sparta zamkla na dlouhé vteřiny domácí nejdříve útokem Kašpaříka a poté Výborného. Gólové příležistosti neproměnili Olesz s Kašpaříkem, Tonova rána se zastavila na tyči. Tlak Sparty stoupal až si Tomášek pomohl nedovoleným zákrokem. Ovšem šance Kratěny, Výborného ani švih Nedvěda v síťi neskončily. Během necelé minuty putovali za katr také Broš a Kotrla. Druhý jmenovaný nejprve propadl při forčekování a poté svým faulem poslal Spartu na více jak minutu do tří. Proti opakované střele Chmelíře vytasil Pöpperle levý beton. Další tři šance z hole Malíka, Padělka a Štefanky ještě mladý gólman Sparty kryl. Jenže ve 30. minutě již nestačil na dělovku Malíka, která se od břevna odrazila přesně na hokejku Štefanky, který neotálel a snížil. V oslabení za půl druhé minuty ujela trojice hráčů Sparty do přečíslení, ovšem v rozhodující chvíli byl zablokovaný Chabada. Z následného protiútoku domácích srovnal stav utkání dorážkou Krayzelovy střely novic Míka. Trenér Lener na nečekanou gólovou nadílku reagoval oddechovým časem. Ostravanům narostla křídla a hostující brankář se v kleci musel činit. Na druhé straně odpovídal Marek, jenž nabil dobře postavenému Hlaváčovi, ale Pinc čaroval. Vzápětí Majeský zapoměl na číhajícího Irgla, kterého v úniku na poslední chvíli odzbrojil Hanzlík. Střelu Burgera si pohlídal Pöpperle, přečíslení Hubáčka s Irglem zmařil za cenu faulu Chabada. V přesilové hře zkoušel štěstí znovu Hubáček, Padělek a Štefanka, ale všichni si vylámali zuby na brankáři Holešovických.

Sparta vlétla do třetí třetiny s šancí Chabady, na druhé straně neotálel Krenželok. Ve 42. minutě našel Burger zpoza branky nabrusleného Míku, kterého neuhlídal Hlaváč a Vítkovice poprvé v zápase strhly vedení na svojí stranu. Nedorozumění Philippa s Dreslerem nabídlo gólovou šanci Nedvědovi. Sparta svého soupeře chvíli točila v pásmu, z čehož pramenily šance Kratěny a Broše. Ovšem hřmělo opět na druhé straně. Ve 49. minutě si našlápl Irgl, obhodil si obránce Richtera a nájezd zakončil ukázkovou kličkou do forhendu. Hosté se snažili ještě výsledek změnit, ale naráželi na dobře rozestavený obranný val Vítkovic. Lehké střely Výborného nebo Richtera nebyly pro Pince z řad obtížných. Jednu z posledních možností zkorigovat výsledek měla Sparta při vyloučení Krenželoka. Nabídnutou výhodu ale Pražané sehráli "tropicky". V jejím závěru se do sebe pustili Hanzlík s Phileppem a oba si pro následující minuty odnesli patřičné tresty. V 57. minutě zdramatizoval utkání Schnábel, jehož střela od modré za pomoci teče Malíka doplachtila za záda gólmana Pince. V závěrečné power play se už nic neměnilo. Sparta podlehla potřetí v řadě.

Miloš Holaň (Vítkovice): "V sestavě jsme opět museli improvizovat, protože náš kádr zasáhla zranění a nemoci. Možná i proto jsme v začátku hráli s velkým respektem, ale dostali jsme trochu smolné góly. I přesto byla v šatně o přestávce bojovná nálada a utkání jsme dokázali obrátit."

Slavomír Lener (Sparta): "Jsme hodně zklamaní. První třetina byla z naší strany docela dobrá, i když musím přiznat, že jsme vedli dost šťastně. Domácí dostala do zápasu využitá přesilovka pěti proti třem, hráli mnohem bojovněji a s větším nasazením. Prokázali větší srdce, i proto jsme utkání ztratili."