SBA - SPA 2:3sn - Vítězství zařídili obránci

ET2, úterý 13. 8. 2013
Slovan Bratislava - Sparta SBA - SPA
Slovan Bratislava: Janus – Sersen, Škoula, Brejčák, Mojžíš, Sigalet, Štajnoch, Šťastný, Mihalik – Bartovič, Bližňák, Netík – Daňo, Ölvecký, Hudáček – Vondrka, Kukumberg, Miklík – Kolena, T. Mikúš, R. Mráz. Trenér: Rostislav Čada.
Sparta: Pöpperle – Piskáček, Pilář, Kubát, Sičák, Švrček, Philipp, Hrbas – Rolinek, Pech, Kumstát – Buchtele, Přibyl, Ton – Klimek, Hlinka, Pacovský – Rachůnek, Simon, Forman – Procházka. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 44. Bartovič (Netík), 45. Vondrka (Kukumberg) – 38. Sičák (Forman, Kubát), 60. Pilař, rozhodující nájezd Pilář. Rozhodčí: Baluška, Stano - Kacej, Tvrdoň. Vyloučení: 1:6. Bez využití. Diváci: 10 055 (vyprodáno). Střely na branku: 32:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
B r a t i s l a v a - I po třetím přípravném zápase zůstávají sparťané neporažení! Na ledě Slovanu Bratislava se v druhém utkání European Trophy trefovali výhradně obránci. Skóre otevřel Vladimír Sičák, na jeho trefu ale domácí odpověděli dvěma slepenými góly. V power-play však dokázal srovnat Karel Pilař, zkušený obránce byl také v sedmé sérii nájezdů jediným úspěšným střelcem.

Do souboje na půdě Slovanu nastoupil ve sparťanské brance Tomáš Pöpperle, ale moc práce v úvodu utkání neměl. Také jeho slovenský protějšek Jaroslav Janus zůstával v prvních minutách v klidu. Po opatrnějším úvodu se jako první probrala Sparta. V premiérové šanci se ocitl Simon, netrefil ale domácí branku, na Miklíka na druhé straně si zase počíhal pozorný Pöpperle.

V první dvacetiminutovce měli sparťané jasně navrch. Janus musel zasahovat proti Formanově střele z levého kruhu, následně ho ihned po buly prověřil také obránce Kubát. Slovenský brankář ale odolal a svůj tým zachránil také při šanci Buchteleho, který se dostal k dorážce své vlastní střely. Těsně před první přestávkou měli po faulu Philippa hráči Slovanu přesilovou hru, kterou však sehráli mizerně a naopak málem inkasovali, když jim ujeli Forman s Rachůnkem. Situaci opět zachránil Janus.

Vstup do druhého dějství už se domácím hráčům vyvedl o poznání více, Pöpperleho ohrozil sparťanský odchovanec v dresu Slovanu Netík, ale jeho pokus se mezi tři tyče nevešel. Zvýšená aktivita domácích navíc vyústila ve sparťanské fauly. Ani další početní výhody ale nedokázali využit, i když Netík byl při vyloučení Buchteleho již hodně blízko. Následně hodně nebezpečně hrozili také Bartovič s Bližňákem, Pöpperle však opět odolal.

Na druhé straně se Janusovi připomněl Ton, jeho krásnou střelu vyrazil brankář Slovanu mimo. Stejně dopadl pokus Kukumberga na sparťanskou branku. V signalizované výhodě v závěru druhé třetiny se zaplněná Slovnaft aréna konečně dočkala úvodní branky, inkasovali však domácí. Forman střílel, Janus vyrazil puk jen k Vladimíru Sičákovi, který uklidil kotouč do branky - 0:1.

Blízko zvýšení vedení byl zkraje třetí části Hlinka, ale výtečně chytající Janus jeho pokus vystihl. A přišel trest na druhé straně. Netík nabil v přečíslení Milanu Bartovičovi, který přesně vymetl růžek Pöpperleho branky - 1:1. O 55 sekund později už Slovan dokonce vedl, obrat dokonal krátce po vyhraném buly Michal Vondrka ranou z první - 2:1. Skóre mohl o pět minut později srovnat Petr Ton, ale Janus jeho pokus opět vyrazil do bezpečí.

13.
Až třináctý nájezd v rozstřelu znamenal gól. Utkání rozhodl obránce Pilař!

Skvělý zákrok ale předvedl na druhé straně také Pöpperle. Milan Kolena po individuálním průniku zkoušel zasunout kotouč mezi jeho betony, ale sparťanský gólman je stihl včas sklapnout. Minutu a čtyřicet vteřin před koncem třetí části si sparťanský kouč Jandač vybral oddechový čas a na led poslal šest hráčů do pole. A sázka na power play mu vyšla! Ve skrumáži před Janusem se nejlépe zorientoval Karel Pilař a poslal puk z mezikruží do horního kouta branky Slovanu - 2:2.

Hned v úvodu prodloužení zažívala Sparta horké chvilky. Po vyloučení Sičáka v závěru třetí třetiny a dalším faulu Piskáčka hrála dvacet vteřin ve třech. Ty dokázala přežít a ubránila i následnou klasickou početní výhodu domácích. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V prvních šesti sériích se nedokázal prosadit nikdo z exekutorů, až v sedmé se to povedlo střelou do vinglu opět Karlu Pilařovi. Hudáček si následně sice Pöpperleho položil, ale poté ho nedokázal přehodit, a Sparta tak dokázala dobýt bratislavský led - 2:3!

Roman Stantien (Slovan Bratislava): Sparta hrála velmi dobře, nám se opět potvrdilo, že když všichni hráči v týmu nehrají na sto procent, tak nemůžeme být úspěšní. I za nepříznivého stavu však tým ukázal, že umí bojovat a nedá svou kůži lacino, a zápas otočil. Škoda závěru, který jsme nezvládli. Samostatné nájezdy už jsou hop nebo trop.

Josef Jandač (Sparta Praha): Jsme rádi za takový zápas, byl pro nás výbornou přípravou na ligu. Soupeř hrál rychlý nepříjemný hokej, myslím si však, že jsme měli víc gólových příležitostí. Dostali jsme se do několika přečíslení dvou na jednoho a do dvou úniků, brankář Slovanu však chytal výborně. Potom jsme ale udělali chybu, kterou soupeř potrestal, a vzápětí jsme inkasovali po střele z buly. Naštěstí jsme v power play dokázali vyrovnat a v penaltách naklonili vítězství na naši stranu.