SLA - SPA 0:6 - První derby patřilo Spartě!

11., pátek 11. 10. 2013
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Furch (34. Svoboda) - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton, Knoth - Bednář, Jelínek, Poletín - Micka, Růžička, Sklenář - Stránský, Klhůfek, Krenželok - Tomek, Doležal, Šenkeřík. Trenér: Vladimír Růžička.
Sparta: Pöpperle - Gřegořek, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 11. I. Rachůnek (Přibyl, Klimek), 21. Buchtele, 24. Hlinka (T. Rachůnek), 29. Hlinka (Ton), 34. Ton (Hlinka, T. Rachůnek), 59. Pech (Kumstát). Rozhodčí: Fraňo, Bauer – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 11716. Střely na branku: 14:35. Průběh utkání: 0:6. Nejlepší hráči utkání: Svoboda - Hlinka.
Po pěti prohrách se sešívaným rivalem si sparťané tentokrát na půdě O2 arény spravili chuť a se slávisty si doslova pohráli. V první třetině otevřel skóre Ivan Rachůnek, ve druhé ho následovali Buchtele, Ton a hned dvakrát ve velké formě hrající Hlinka. Ve třetím dějství přidal rezignované Slavii šestý zásah ještě Pech. Praha patří minimálně do dalšího derby pražských S sparťanům!

Týmy očividně nestály o zběsilý začátek utkání. Slavia však šla už ve třetí minutě po navazujících vyloučeních Valacha a Bednáře do dvojnásobného oslabení. Sparta svého pražského soka na dlouho přitlačila, později šla sice po Hlinkově vyloučení do čtyř, ale v tlaku pokračovala. Gólu i tak nedosáhla. Domácí se po přečkaném oslabení na krátkou dobu vzchopili, zakrátko se ale museli znovu přizpůsobovat tempu soupeře.

V polovině třetiny ujel do brejku sparťanský rychlík Pech, své zakončení však nasměroval přímo do brankáře Furcha. Chvíli nato se už Holešovičtí radovali. Útočník Přibyl objel branku domácích a nahrál na brankoviště Ivanu Rachůnkovi. Sparta si poté s krotkou Slavií dělala, co chtěla. Navýšit vedení hostů mohl Rolinek, zamířil ale jen do tyče.

5
po tolika pokusech dokázali sparťané v derby zvítězit, a to ve velkém stylu

I vstup do druhé periody vyšel sparťanům perfektně. Už v první minutě skóroval z předbrankového prostoru sparťan Jan Buchtele. Puk se k němu dostal po zvláštním odrazu od zadního mantinelu, hostující forvard pak po zdařilé kličce skóroval. Sparta nastartovala zničující tempo. O chvíli později projel slávistickou obranou Jaroslav Hlinka a zakončil pod horní tyčku, za pět minut přidal Jaroslav Hlinka další gól. Po Tonově přihrávce přes šířku třetiny Furcha propálil střelou k bližší tyči.

Sebejistá kombinační hra hostů pokračovala. Skóre zaokrouhlil Petr Ton, který se nacpal před bránu Slavie a úspěšně zakončil bekhendem. To už Furch nevydržel a odjel na střídačku. Druhý brankář sešívaných Adam Svoboda se tak poprvé v sezóně postavil do brány. Do konce třetiny neinkasoval, ale rozhodně se nenudil.

V závěrečné části se Slavia uvedla na poměry pátečního zápasu netradičně. Sklenář se totiž dostal do slušné šance přímo před Pöpperlem, brankář Sparty ale proti jeho ráně nastavil betony. Hra se poté uklidnila. Domácí už ale na vyrovnání rezignovali. Sparta hru bez problémů kontrolovala. Gólovou tečku dal zápasu Lukáš Pech, který zakončoval do prázdné branky. Sparta před páteční výhrou se svým úhlavním rivalem pětkrát prohrála, tentokrát si ale v O2 aréně spravila chuť.

Vladimír Růžička (Slavia Praha): Sparta hrála od začátku velice dobře, byla rychlejší a více na puku. My jsme se k ničemu nedostali. Hosté zápas jednoznačně a poměrně v klidu vyhráli.

Zdeněk Moták (Sparta Praha): Na dnešní derby jsme se celý týden pečlivě připravovali a určitě jsme podali velice koncentrovaný týmový výkon. Vyhráli jsme zaslouženě.