SLA-SPA 2:1 - V prvním derby Sparta neuspěla

4., úterý 16. 9. 2008
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Svoboda – Vašíček, Kadlec, Žižka, Novák, Kolařík, Drtina, Martinka – Vondrka, Beránek, Hruška – Červenka, Sklenář, Bednář – Růžička, Micka, Tomica – Čermák, Doležal, Jelínek.
Sparta: Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Hanzlík, Černošek, L. Procházka, Cuník, Vojta - Ton, Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Koreis, Langhammer, Podlešák - Látal, Hrdel, Hromas - Dragoun.
Branky a nahrávky: 31. Hruška, 32. Doležal - 23. Výborný (Černošek). Rozhodčí: Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:1. Diváci: 10128.
Jak málo stačí! Ve dvaadvaceti sekundách se úvodní pražské derby této sezony lámalo nejen ze své první poloviny do druhé, ale také výsledkově. Vedení Sparty, které zajistil Výborný, přebily dvě slepené branky domácích. Holešovičtí i přes velkou závěrečnou snahu vyrovnat nedokázali a odjíždějí z ledu svého velkého rivala bez bodu.

Už v první minutě se na dostřel Svobodovy brány dostal Ondřej Kratěna, na rychlou Netíkovu nahrávku však nedosáhl. Sparťané začali aktivně a po zbytečném faulu Žižky si zahráli první přesilovou hru utkání. Ta ovšem trvala jen 51 vteřin, protože hosté špatně střídali a sudí Minář je na ledě nachytal v šesti na ledové ploše. Hru 4 na 4 nevyužil ani jeden z celků, ale hned po návratu se do velkých šancí dostali slávistický kapitán Josef Beránek a střelec Sparty Petr Ton. Při obou situacích však kralovali pozorní brankáři.

Klíčový moment první dvacetiminutovky nastal v rozmezí sedmé a osmé minuty, kdy se na trestnou lavici krátce po sobě poroučeli Jan Novák a Jiří Vašíček. Sparta při dvojnásobné početní výhodě Slavii pořádně zatlačila, ovšem fantastický Svoboda čaroval. Zlikvidoval ostrou ránu Ručinského i nepříjemný pokus Netíka, po nepřehledném závaru ho před bekhendem Výborného zachránila až tyč.

Slávisté se v horkých chvilkách ubránili a psychicky jim to dost pomohlo, naopak hosté působili nervózním dojmem. Zmrazit je mohl Jaroslav Bednář, který si ve dvanácté minutě pohrál s clonícím Janem Hanzlíkem a z úhlu zkoušel překonat Pöpperleho, ten se ale ošálit nenechal. Následovala klidnější pasáž hry, kterou narušila snad až chytrá střela Doležala z levého kruhu – s níž si se štěstím gólman Sparty poradil.

Druhou třetinu začali lépe sparťané. V čase 22:48 u trestoměřičů odpočíval Novák, čehož hosté dokázali dokonale využít. Marek Černošek vypálil od modré tvrdý projektil, který těsně před Svobodou tečoval clonící David Výborný – 0:1. Odpovědět mohl záhy Roman Červenka, jehož střílenou nahrávkou oslovil parťák Jaroslav Bednář. Slávistická desítka se pokusila na poslední chvíli přizvednout kotouč, Pöpperleho betony však sklaply včas.

Slávisté byli v této fázi hry lepším týmem a do hostů se “zakousli“. Závar a následný pokus Marka Tomici ke gólu sice nevedl, akce aktivního Davida Hrušky už ale ano. Červenobílý střelec obkroužil sparťanskou bránu a bekhendem mířil do levého dolního rohu. Pöpperle vyrazil puk betonem, ale na forhendovou dorážku už nedosáhl.

Hosté se nestačili ani rozkoukat a rázem dokonce prohrávali! Puku se za modrou ujal Jiří Doležal, zařadil vyšší rychlostní stupeň a těsně před brankovištěm hledal najíždějícího Jiřího Vašíčka. Vracející se bek Sparty sice puk sice odrazil bruslí, jenže jen zpátky k Jiřímu Doležalovi, který v pohodě zasunul do odkryté klece.

Sparťané byli viditelně otřesení a do konce druhé třetiny si vytvořili jen jednu větší šanci, když z mezikruží v přesilovce ostře pálil Broš. Branku ovšem netrefil a do šaten se tak šlo za stavu 2:1 pro domácí.

Navýšit slávistické vedení mohl hned zkraje třetí části Josef Beránek, jenž se proháčkoval až před sparťanského brankáře, ten však jeho střelu pohotově vyrazil. Slávistický kapitán sváděl v poslední části hry s Pöpperlem takový malý osobní minisouboj. Ve 45. a 47. minutě ho zkoušel prostřelit z těsné blízkosti, ale ani v jednom případě ho nepřekonal. Domácí to však mrzet příliš nemuselo, sparťané totiž byli v útoku bezzubí. A když už se do sólového postupu na Svobodu dostával Výborný, obranným zákrokem “na hraně“ mu puk sebral Jiří Vašíček.

Čtyři minuty před koncem ale hokejisté Sparty zamkli slávisty v obranném pásmu a ostřelovali Svobodu ze všech možných pozic. Obrovskou šanci měl Michal Broš, který se natahoval na poskakující puk v brankovišti, nakonec do něj ovšem “neplácl“. A netrefil se ani David Výborný, jehož pokus do horní části brány zlikvidoval skvělý Svoboda.

V závěrečných sekundách se sice sparťané odhodlali ještě ke hře bez brankáře, nebylo jim to ale nic platné, domácí už svůj náskok udrželi.

Jiří Kalous (Slavia): "Vítězství si velmi ceníme. Herně to nebylo ještě úplně podle našich představ, ale pro nás bylo podstatné, že jsme přežili dlouhé oslabení pět na tři na začátku a Sparta se nedostala do vyššího vedení. Za stavu 0:1 jsme zvýšili agresivitu, napadání a přineslo to dvě branky. Podržel nás i výborný Adam Svoboda."

František Výborný (Sparta): "Mrzí nás, že jsme si neodvezli nějaký bod, protože si myslíme, že jsme byli rovnocenným soupeřem. V první třetině jsme byli lepším týmem. Druhou třetinu byla Slavia aktivnější, zatlačila nás a dala dva góly. Ve třetí byla naše snaha o vyrovnání velká, měli jsme šance, ale bohužel to tam nepadlo."