SLA - SPA 2:3p - Sparta slaví výhru v derby

přátelské utkání (hraje se na ZS Eden), čtvrtek 23. 8. 2018
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Polívka – Hrdinka, Novák (C), Drtina (A), Saňa, Barák, Antoš, Hejda, Valík – Doležal, Veselý, Šmerha – Panna, Šagát, Kubica – Ondráček, Kohút, Krejčík – Šteiner, Furch, Matějka – Jaša.
Sparta: Honzík (31. Neužil) – Blain, Kalina (A), Dvořák, Gregorc, Piskáček, Delisle, Voráček, M. Jandus – Pšenička, Vrána, Jarůšek – Rousek, Klimek, Kudrna – Kumstát, Pech, Hanták (A) – T. Jandus, Sill (C), Černoch.
Branky a nahrávky: 28. Šmerha (Veselý), 51. Šagát (Barák, Kubica) – 39. Kumstát (Pech), 46. Kumstát (Pšenička, Pech), 64. Kudrna. Rozhodčí: Battěk, Bejček - Marek, Klouček. Vyloučení: 8:10, navíc Blain (SPA) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 148. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
K již tradičnímu prázdninovému derby se sešly v pražském Edenu týmy Slavie a Sparty. Hra nabídla napínavou bitvu, kdy nejprve vedli domácí, poté hosté, nakonec ostrý souboj musel dospět až do nastavení. V tom po roce opět vyhrála Sparta, která drží stále šňůru výher nad svým sokem, vítězným gólem na 3:2 se blýskl Andrej Kudrna a dvěma trefami se ve hře představil Petr Kumstát.

Od prvních sekund byla skvělá atmosféra jak na tribunách, tak na hrací ploše, hráči si nedarovali zhola nic. Do zápasu však vlétla o něco lépe Sparta, která hned v první minutě vybojovala faul. Brankář Polívka si ale poradil s početní převahou hostí, jeho spoluhráči se dokonce ke konci oslabení dostali do útoku, vedení z toho nebylo. Síly na ledě se otočily, když šli do čtyř sparťané a Slavia začala být důraznější. V dobré příležitosti se ocitl domácí Ondráček, jenže při číhání u poloodkryté klece mu přihrávka zlomila hůl.

Narůstající tlak slávistů vyústil v další faul hostů a Honzík se musel opět v bráně ohánět, nicméně si poradil i s nepříjemnou zadovkou Veselého. Sparta se postupně oklepávala z tlaku a začala více napadat. Ke konci úvodní dvacetiminutovky v přesilové hře nadělal několik vrásek Polívkovi Klimek, který urputně posílal každý kotouč na slávistickou svatyni, stav ale zůstal beze změn. V závěrečné minutě rozhodčí museli na ledu krotit vášně, kdy Pšenička fauloval a Doležal hned vyřizoval účty, rozhodčí tak raději oba poslali na trestnou lavici.

Úvodem druhé třetiny zahrozil střelou zblízka Pech při hře čtyři na čtyři, jenže Polívka nenechal u tyčky ani mezírku. Vzápětí na svého spoluhráče navázal Rousek, nicméně ani jeho nepohlídaná střela z mezikruží nezměnila skóre. Nátlak hostí vyústil ve faul domácích, přesilovku mohl využít nejprve Pšenička z předbrankového prostoru a následně ještě Vrána, jenže i na jeho dorážku si Polívka vyšlápl. Vášně na ledě neutichly, s vyloučením Pecha se strhla šarvátka mezi Kumstátem a Furchem, celá situace byla nepříznivá pro Spartu. Krátce po startu přesilovky čistým průstřelem z levého kruhu poslal Slavii do vedení 1:0 Tomáš Šmerha.

Nicméně Pražané se nevzdali a byli mnohdy aktivnější než domácí. Vyrovnat mohl v úniku Klimek, Polívka však padl do střely. Po výměně sparťanských brankářů v polovině zápasu se ve vlastním oslabení se ocitl v brejku Pšenička, tentokrát domácího gólmana zachránila tyč. Neužila pak v oslabení ohrozilo nahození Baráka před bránu a následné nepříjemné dorážky, sparťanští hráči však svému maskovanému muži pomohli uhasit situaci. V závěru druhé třetiny měla přesilovku ještě Sparta a nezůstala nevyužita. Na Pechovu přihrávku číhal před bránou Petr Kumstát a precizně zasunul puk za Polívkova záda.

Sparta odstartovala třetí dějství ve zbývající početní výhodě, jenže záhy se síly vyrovnaly, když byl vykázán na trestnou lavici Sill. Již v přesilové hře Slavie Šmerha mohl zakončit do prázdné klece, ale Neužil vyjel proti němu, zabrzdil puk a rychle ho zakryl. Následně začala silně tlačit Sparta, která si lámala zuby na gólmanu Polívkovi, který odolal veškerým dorážkám a střelám oslabení. Krátce po konc i slávistického trestu ale kapituloval podruhé v zápase. Po zákroku zůstal roztažený na zemi a do odkryté klece skóroval Petr Kumstát a poslal svůj tým do vedení 2:1.

Následně mohl zvýšit na 3:1 Hanták v úniku, snažil se bekhendem prohodit puk pod betony, ale kotouč šel mimo. Naopak se z gólu radovali domácí. Martin Šagát proklouzl obraně a překvapil Neužila střelou z vrcholu mezikruží, vyrovnal tak na 2:2. Rozvíření gólových vod probudilo oba fanouškovské tábory i sestavu Slavie, která převzala dominanci. Neužil však podržel svůj tým a sparťané se z tlaku oklepali. Pohlednou akci předvedl v oslabení Pšenička, jenž obkroužil bránu a chtěl zasunout puk k tyči, Polívka ale opět pohlídal veškerý prostor. Po úspěšném oslabení se kormidla ujali znovu hosté, kteří byli do konce třetiny o něco aktivnější, nicméně rozhodující gól nepadl.

V dobré příležitosti se ocitl sparťan Blain, jeho střela z kruhu ale Polívkovi příliš vrásek neudělala. Více ze hry měli i nadále hosté, nicméně ani Jarůškova či Sillova střela neuspěla. Slavie při hře tři na tři nedokázala příliš ohrozit Neužila, což se jí vymstilo. V 64. minutě rozhodl Andrej Kudrna, který zpečetil neporazitelnost sparťanů nad Slavií v letních derby.