30. 10. 2007 | Aleš Strouha

SLA - SPA 5:1 - Druhé pražské derby pro Slavii

17., úterý 30. 10. 2007
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Svoboda - Žižka, Kadlec, Vašíčšk, Drtina, Sloboda, Hlavačka, Kolařík, Němeček - Hruška, Tomica, Beránek - Micka, Rataj, Sup - Bednář, Červenka, Vondrka - Doležal, V. Růžička ml., Duda
Sparta: Duba (43.Štefl) - Vykoukal, Jerofejevs, Ptáček, J. Nedvěd, Jan Hanzlík, Černošek - Ton, P. Nedvěd, Štrba - Melichárek, Vaic, Sivek - Dragoun, Langhammer, Netík - Hromas, Havel, Podlešák - Protivný
Branky a nahrávky: 12. Beránek (Drtina), 28. Červenka (Žižka), 37. Kadlec (Červenka), 42. Sup (Rataj), 43. Červenka (Bednář) - 22. Melichárek (Netík). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:12 navíc Sup 10 OT, Vašíček 5+20, Bednář 5+20 - Štrba 10 OT, Hanzlík 5+20, Jerofejevs 5+20. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 12.489.
Druhá letošní konfrontace pražských celků skončila lépe pro domácí Slavii, která v Sazka Areně zvítězila před letošní rekordní diváckou návštěvou 5:1. Velmi vyhrocené utkání rozhodli domácí ve svůj prospěch v průběhu druhé třetiny, kdy svému soupeři odskočili na dvougólový rozdíl. Jediným úspěšným střelcem Sparty byl Tibor Melichárek.

Fotogalerie

Komentář

Oba týmy se proti sobě postavily podruhé v sezóně před kvalitně zaplněnými ochozy. První větší starosti měl Adam Svoboda, jenž nejprve vyrazil střelu Černoška od modré a ještě musel řešit dorážku Dragouna. V desáté minutě se pokoušel tvrdou střelou překonat domácího gólmana Netík, ale Svoboda srazil nohy včas. Slavii pomohla přesilová hra při vyloučení Hromase za podražení Beránka. Do první vyložené šance se dostal po střele Hlavačky Bednář. Přesilovku nakonec domácí přetavili ve vedoucí gól, když Drtinovu střelu usměrnil za Dubu kapitán Josef Beránek – 1:0! O několik sekund později Spartě dostalo velké šance na vyrovnání, když byl zároveň vyloučen Sup na 2+2 minuty a Hlavačka na 2 minuty, takže měli hosté celé dvě minuty dvojnásobnou přesilovku. Hlavní postavou byl v této fázi Adam Svoboda, který držel slávistické vedení dobrými zákroky. Slavia se tak dlouhé přesilovce Sparty ubránila a ke konci třetiny ještě mohla zvýšit Červenkou.

Hned v úvodu druhé dvacetiminutovky se do velké šance dostal Ton, ale zblízka Svobodu nepřekonal. Následně dostal Michal Sup další dvě minuty a ještě vyfasoval osobní desetiminutový trest. Slavia se začala bránit dobře a dokonce se dostala i do šancí, jenže pak ujel hostující Melichárek a sám před gólmanem protlačil puk za brankovou čáru – 1:1! Slavia se jen chvilku oklepávala a začala se snažit strhnout vedení znovu na svou stranu. Do dobré příležitosti se dostal Duda, ale neprocedil puk mezi Dubovými betony. Vyloženější šanci měl však na druhé straně Netík, jehož skvěle vychytal Svoboda. Do vedení se však dostali opět domácí, když hráli přesilovku. Červenka šel clonit před Dubu a nakonec sám zužitkoval vystřelený puk od Žižky a bekhendem namířil touš do prázdné branky – 2:1! To domácí polilo živou vodou a hned mohl zvýšit náskok Duda, ale v ideální pozici minul. Na druhé straně slibnou pozici promrhal mladý Langhammer. V té době se hrál svižný hokej a šance se střídali na obou stranách. Nebezpečně vypadal únik agilního Dudy s Beránkem, ale ani jednomu puk nesedl. Na straně Sparty došlo v druhé polovině třetiny k několika vyloučení. Když dostal Štrba dvě minuty a za protesty osobní trest, Slavia trestala. Na modré napřáhl Kadlec a propálil vše co mu stálo v cestě – 3:1! Zbytek této části hry si Slavia podržela vedení i díky dalšímu vyloučení na hostující straně.

Do třetí části hry vstoupili lépe domácí. Micka se Supem rozvířili obranu Sparty a druhý jmenovaný zužitkoval své nabrané síly během 16 nasbíraných trestných minut a dojel si k odraženému puku po Ratajově střele a rozvlnil síť za Dubou – 4:1! O necelou minutu později ujelo vražedné duo této sezóny Bednář – Červenka a své přečíslení učebnicově zužitkovali – 5:1! Tato branka již byla příliš pro Tomáše Dubu, který pustil do branky po druhé v ročníku Martina Štefla. Sparťané se snažili ještě dostávat do zakončení, ale obrana Slavie byla na místě. Náskok mohl navýšit ještě zcela volný Hruška, ale Supovu pěknou přihrávku nezvládl zasunout do poloodkryté brány. Diváci si dnes přišli opravdu hokejově na své, jelikož byla k vidění i pořádná bitka. Jaroslav a Petr Nedvědové si začali vyřizovat účty s Radkem Dudou a Jiří Vašíček se mocně pustil do Jerofjejevse. Samozřejmě si všichni po zásluze rozdělili tresty, ale obecenstvo se bavilo a vyvolávalo jména hříšníků. Po přesilovce Slavie se do sebe ještě uprostřed hřiště pustili Hanzlík s Bednářem, takže do konce zápasu spíš šlo o počet vyloučených než o střílení dalších branek. V poslední minutě mohla Sparta alespoň korigovat výsledek při přesilovce 4 na 3, leč i tuto výhodu promarnila.

Ohlasy trenérů

Jiří Kalous (Slavia): "Je to obrovsky cenné vítězství, skoro před plnou halou. Hrál se parádní hokej, měli jsme výborný pohyb a základem byly proměněné přesilové hry, v nichž jsme získali náskok. Soupeř byl nucen to odkrýt, chtěl se zápasem ještě něco udělat, nám se ale podařilo zvýšit a utkání jsme pak plně ovládli. Nabádali jsme hráče k disciplíně, byl to jeden ze základních prvků, který mohl ovlivnit výsledek. Napětí v poslední třetině někteří hráči neunesli, bylo to okořeněné bitkami a fanoušek si přišel na své."

František Výborný (Sparta): "Nebyli jsme Slavii důstojným soupeřem. Na utkání jsme se připravovali, ale propadli jsme v činnostech, na které jsme upozorňovali - v důrazu, v osobních soubojích, v předbrankovém prostoru a v jednoduchosti. Hráči nebyli ochotní jít před bránu, utápěli jsme se ve složitostech. Slavia vyhrála zaslouženě."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty