SLZ - SPA 5:4p - Dorost čeká souboj o bronz

SF, sobota 31. 3. 2018
Red Bull Salzburg - Sparta SLZ - SPA
Red Bull Salzburg: Kolarz – Obu, Hadamczik (A), Zündel (C), Alanov, Wimmer – Steward, Rebernig, Lindner, Barinka, Varejcka, Čermák, Hede (A), Vogt, Huber, Peterka, Dube, Peeters.
Sparta: Mičán – Bureš, Bláha, Tůma (A), Havlín, Prchal, Vorobjev, Pika, Gajdoš – Najman, Prymula, Pšenička, Kasanda, Dani, Obadal, Rubeš, Flídr, Arnošt (C), Kropáček, Čech (A), Vitouch.
Branky a nahrávky: 3. Barinka (Hadamczik, Stewart), 39. Peterka (Peeters, Hadamczik), 45. Hede (Varejcka), 57. Peterka (Dube, Hede), 63. Čermák (Barinka, Hadamczik) – 9. Čech (Kropáček, Dani), 31. Dani (Kropáček, Čech), 47. Dani (Prymula, Arnošt), 55. Arnošt (TS). Rozhodčí: Fiala, Šindel – Gančarčík, Rožánek. Vyloučení: 2:3, navíc Barinka (SLZ) 10 minut a Peeters (SLZ) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 350. Střely na branku: 42:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4, 5:4.
Starší dorost Sparty na vysněný titul nedosáhne. Svěřenci Richarda Žemličky v semifinále turnaje v Ostravě padli s favorizovaným Salcburkem 4:5 v prodloužení a v neděli je od 15 hodin čeká boj o bronz. Pražané se ale rozhodně nemusí stydět, protože byli Salcburku více než rovnocenným soupeřem, a přestože je Red Bull výrazně přestřílel, dramatické utkání plné zvratů nabídlo vyrovnané drama až do konce. O postupu vítěze základní části do nedělního boje o titul rozhodlo trio bývalých hráčů Sparty, prosadil se útočník Čermák po přihrávkách Barinky a Hadamczika.

Sparta na favorita vlétla s velkou chutí, ale už po 29 vteřinách ji zabrzdilo vyloučení Arnošta. Ačkoliv se Pražané bránili po většinu oslabení výborně, pět vteřin před Arnoštovým návratem se Salzburg natlačil do brankoviště, kde nadvakrát neuspěl Hadamczik a následně posunul puk na hůl Marcela Barinky, který z bezprostřední blízkosti doklepl puk do sítě. Oba celky se následně střídaly v držení kotouče, ale v dalších minutách šance nepřicházely ani na jedné straně.

Od modré čáry se zkoušel dvakrát prosadit Alinov, ale nejprve minul a podruhé ho vychytal Mičán. Kdo čekal, že se Sparta nejlepšího týmu základní části zalekne, spletl se. Pražané se tlačili za vyrovnáním a v deváté minutě byli odměněni. Kropáček krásnou individuální akcí vlétl do třetiny, obkroužil branku a jeho střelu z kruhu tečoval do branky Štěpán Čech, který tak potrestal signalizované vyloučení Red Bullu.

V dalších minutách museli zasahovat oba brankáři. Zajímavou střelu vyprodukoval Pšenička, který trefil lapačku Kolarze, zatímco na Mičána si nepřišel Huber. Ve čtrnácté minutě však mohlo být všechno jinak, ale Peterkova dělovka orazítkovala pouze tyčku. Na druhé straně zastavila Bláhův pokus vyrážečka Kolarze a tuhý boj pokračoval. Oba pokračovaly v aktivitě, když v závěru ujel obraně Sparty útočník Peterka, ale střelou mezi betony na Mičána nevyzrál. Do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

V úvodu prostřední části se činil brankář Kolarz a po třech minutách si mohl oddechnout, protože na trestnou lavici zamířil Kropáček. Defenziva Sparty ovšem s pozorným Mičánem v zádech nakonec ustála všechny pokusy soupeře včetně závěrečného pokusu Barinky a dorážky Reberniga. Dvě minuty po návratu z trestné lavice mohl udeřit potrestaný Kropáček, ale osamocen před soupeřovou brankou trefil jen beton ležícího Kolarze.

Když brankář Salcburku lapil i dva pokusy Gajdoše, přišel další výrazný moment. Barinka si totiž v souboji počínal nedovoleně a dostal dvě plus deset minut, čímž nabídl Spartě přesilovou hru. Tu začal Red Bull slušně, ale nakonec kapituloval a opět v tom měl prsty Kropáček. Tentokrát za asistence svého spoluhráče vlétl do pásma a našel Miroslava Daniho, který gólem na 2:1 otočil stav zápasu ve prospěch svého mužstva.

Krátce po buly neuspěl Vorobjev a po něm ani Arnošt, zatímco následně si zachytal i Mičán, jenž si s náporem Salcburku dokázal poradit. Tlak Rakušanů trval i v dalších minutách a brankář Sparty měl plnou výstroj práce. V čase 38:03 už ale kapituloval, když rychlou akci Red Bullu zakončoval přesnou střelou John Jason Peterka. Vyrovnaný stav ovšem nemusel vydržet dlouho, protože do úniku se dostalo duo Kropáček – Čech, jehož nadějnou akci zarazil rychlým přesunem Kolarz.

Tu hlavní show ale nabídlo až třetí dějství. Sparta začala aktivně, ale v páté minutě špatně vyhodila kotouč z obranného pásma a nepřesnou střelu Varejcka dorazil do sítě Elis Nikolaj Hede. Následně však přišel další zlomový okamžik. Peeters si u střídaček počkal na Kropáčka a likvidačním faulem kolenem ho poslal k ledu, za což dostal trest na pět minut plus do konce utkání. Na trestnou zároveň zamířil také Barinka s dvouminutovým trestem a Pražané hráli proti třem. Čekání na gól trvalo pouze několik desítek vteřin, když zakončil sparťanskou kombinaci Miroslav Dani a vyrovnal na 3:3!

Přesilovka Sparty navíc pokračovala a Pšeničkův pokus zastavila pravá tyčka. Krátce poté ale mohl udeřit Barinka, jenž ve slibné šanci pouze přestřelil. V polovině zápasu se vyhecované utkání uklidnilo, šance byly k vidění na obou stranách, ale gól nepadl. Role se pak prohodily, když pět minut před koncem fauloval kolenem Čech a Sparta šla do čtyř, jenže stav se překvapivě měnil v její prospěch.

Do úniku totiž ujel Dominik Arnošt a po faulu na něj bylo nařízeno trestné střílení, které sparťanský útočník proměnil. Salcburk však pokračoval v početní převaze, kterou nakonec potrestal. Útočník John Jason Peterka nejprve střelou do tyčky neuspěl a následně dotlačil puk za Mičánova záda, ale jeho trefu musela posvětit ještě porada rozhodčích. O minutu později neuspěli Obadal i Prymula a dramatické utkání dospělo do prodloužení.

Vyhrocené drama nakonec rozhodli ti, kteří ještě v předešlé sezoně nastupovali na druhé straně barikády. Ve zmatcích před Mičánem ve třetí minutě pálil nepřesně Hadamczik, který posunul puk na Barinku, a ten našel Erika Čermáka, jenž střelou do odkryté branky rozhodl o vítězství Salcburku 5:4 v prodloužení a poslal ho do nedělního finále. Spartu čeká souboj o bronz.