14. 11. 2008 | Lukáš Krupička, Pavel Hrdina

SPA - CEB 3:2 - Těsné vítězství nad Jihočechy

22., pátek 14. 11. 2008
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Pöpperle - Černošek, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Jerofejevs, L. Procházka - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Látal, Podlešák, Koreis - Mrňa, Hrdel, Hromas
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Jareš, L. Poživil, Frolo, Vydarený, Sičák, Mucha - M. Hudec, Kůrka, Huml - Bílek, Duda, Veselý - Kuchejda, Gulaš, Kotrla - Mertl, L. Květoň, Hřebejk
Branky a nahrávky: 36. Vykoukal, 40. Netík (Langhammer, Ton), 46. Kratěna (Výborný, Broš) - 18. Huml (Kůrka, M. Hudec), 51. Gřegořek (Toman). Rozhodčí: J. Kubeš - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 6091.
První utkání po reprezentační pauze bylo hodně vyrovnané, Sparta ale jeho průběh zvládla. Klíčový pro vývoj utkání byl závěr druhé třetiny, kdy se po vyrovnání podařilo domácím obrátit vývoj zápasu. Skvělý návrat do sestavy zažil Tomáš Netík, který k vítězství Sparty přispěl důležitým gólem.

Fotogalerie

Komentář

První třetinu začala Sparta náporem a první velkou šanci si vypracoval čtvrtý útok, když Mrňa nabil před branku Hrdelovi, který svojí šancí pohrdl a poslal ji jen do Turka. Budějovice pozorně bránily a tak si vytvořili šanci až na začátku 5. minuty, ale Hudecova střela skončila v síti nad brankou. Další minuty přinesly přelévání hry ze strany na stranu, ale puk se pohyboval hlavně po rozích kluziště. V polovině první třetiny sehrála první přesilovou hru v zápase domácí Sparta. Ta se jim i málem podařila využít, když Langhammer oklamal obránce a našel před brankou navrátilce do sestavy Netíka, jeho střelu Turek chytil. Budějovice zahrozili v plném počtu, když Duda zavezl puk do třetiny domácích a přes několik soubojů se puk dostal až na modrou k Jarešovi a ten střelou trefil lapačku Pöpperleho. Ve 14. minutě se do dobré příležitosti dostal opět Netík, i tentokrát ho vychytal Turek. Následně pálil Langhammer a jeho pokus vytěsnil budějovický brankář na tyč. Sparta hrála velmi aktivně a útok střídal útok. Běžela 37. minuta, když na modré napálil sraženou přihrávku domácí bek Gulaši na Turkovu svatyni a ten s vypětím všech sil vyrazil puk těsně mimo tři tyče. Gól visel ve vzduchu a také přišel. Na začátku 38. minuty zmrazili budějovičtí celou halu, když sparťané otevřeli okýnko v obraně do kterého si najel Ivan Huml a otevřel skóre utkání. O minutu později zaplály negativní emoce, když Kotrla nešetrně fauloval Černoška, ten musel za pomoci lékařů odejít do šatny. Na ledě se zajiskřilo mezi Gulašim a Vydareným, výsledek byl, že Sparta měla možnost sehrát přesilovou hru, kterou do konce třetiny nevyužila.

V prvním minutách druhé části převzali otěže utkání Budějovice a pořádně zatápěli domácí obraně. Do dvou šancí se dostal Kuchejda, Pöpperle svou branku uhájil. Sparta odpověděla šancí Kratěny, který jen těsně minul Turkovu klec. Budějovičtí nadále ostřelovali domácí branku, jmenovitě Huml, poté i Frolo. Oba neúspěšně. Agilní Netík měl další velkou příležitost v polovině utkání, když si hokejkou klepl o led, dostal puk od Podlešáka a trefil dobře postaveného Turka. 33. minuta přinesla šanci budějovického Hřebejka, který se proháčkoval až ke střele, Pöpperle stačil sklapnout své betony včas. V 36. minutě putoval na trestnou lavici českobudějovický Jareš za zbytečné sekání. A to se hostům nevyplatilo, Ton vyhrál buly na Jiřího Vykoukala, který propálil vše včetně Turka. Za další dvě minuty se do šance dral Ton, jenže jeho snahu přerušil podražením Hudec. Sparta v přesilové hře potrestala hosty podruhé. Gólem do šatny se po pěkné kombinaci celého druhého útoku prosadil Tomáš Netík, který tak byl odměněn za svou snahu v předešlém průběhu utkání.

Třetí dvacetiminutovku zahájila Sparta pozornou hrou v obranně s cílem neinkasovat. Budějovičtí se snažili o vyrovnání, ale přes obranný val Sparty se těžko prosazovali. Sparta tak dobře bránila a vyčkávala na svou šanci k úderu. Ta se naskytla v 46. minutě, když Ondřej Kratěna získal po buly puk, narazil si s Výborným a zakončil do prázdné branky. V 50. minutě dostali možnost zahrát si přesilovou hru hosté, za faul Ptáčka. Naložili s ní tak jak se s početní výhodou má, vstřelili branku na 3:2 z pohledu domácího celku. Tím šťastným střelcem byl, od modré pálící, Petr Gřegořek, když jeho střelu Pöpperle neudržel a ta propadla za jeho záda. V 52. minutě sehrál další skvělé střídaní druhý útok domácích, který si vytvořil tři šance. Tona s Laghammerem vychytal Turek a Netík, mířící do poloprázdné branky, trefil nohu obránce. O dvě minuty později měl další obrovskou šanci na uklidnění domácích Kratěna. Po uvolnění od Výborného se pokusil vymíchat Turka, ale dostal se příliš blízko na to, aby se mu podařilo zvednout puk nad ležícího gólmana hostů. Minutu a půl před koncem utkání si hosté vyžádali oddechový čas a odvolali brankáře. V šesti hráčích vytvořili tlak na domácí branku, ale k žádné nebezpečné šanci se nedostali, protože obránci Sparty dokázali puk dostat do středního pásma nebo udržet v rozích obranného pásma. Sparta se tak podařilo uhájit těsné vítězství 3:2 a získala tři extraligové body.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (Sparta): "Byl to souboj dvou týmů, které jsou z psychického pohledu v těžké situaci. Nacházíme se v tabulce na místech, kde by oba týmy nechtěly být. Už to podtrhuje utkání. Bylo nervózní, bylo tam plno potyček, byly tam fáze, kdy jedno či druhé mužstvo převzalo iniciativu. Byly tam fáze, kdy se na to nedalo dívat. Viděli jsme tam velké výkyvy. Nasazení, bojovnost a touha tomu nechyběla. Křečovitost tam ale také byla velice znát."

Ernest Bokroš (České Budějovice): "I když to byl pro nás zápas bez bodového efektu, tak jsem spokojený s výkonem mužstva. Možná kromě první třetiny, kdy jsme paradoxně nehráli dobře a vedli 1:0. Myslím si ale, že druhou a třetí třetinu jsme podali velice dobrý výkon, bohužel jsme ale inkasovali góly, které rozhodly o výhře soupeře. Bohužel jsme bez bodů a nacházíme se stále v těžší a těžší situaci."

×
Dnes v 15:00 | Dor.
Madeta Motor České Budějovice
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jaroslav Hlinka o ambicích, posilách a návratu

Rambodílna #1: Jak začít doma cvičit

Řepík: Dobré dva body, Machy chytal skvěle

Jakub Štáfek: Jak ze sebe vypustit ďábla