SPA - CEB 4:3 - Junioři po obratu zvítězili!

32., sobota 14. 1. 2017
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Wolf – Janda, Eliáš, Mrkvička, Jeřábek, Duben, Vandas – Kern, M. Svoboda, Seniov, Maršoun, Safin, Kulda, Pejchal, Chlouba, Krátký, Dubský, Wojnar. Trenér: Pavel Geffert.
České Budějovice: Patera – D. Svoboda, Farka, Kubeš, Michal, Benda, Radoš – Rolínek, L. Matys, Doktor, Káník, Tejko, Bárta, Kadilák, Kašper. Trenér: Milan Krupka.
Branky a nahrávky: 6. M. Svoboda (Kern, Eliáš), 31. Wojnar (Chlouba, Duben), 53. Wojnar (Maršoun, Eliáš), 54. M. Svoboda (Janda, Duben) - 9. Doktor (Radoš, Káník), 17. L. Matys (Tejko, D. Svoboda), 23. Doktor (Káník, Tejko). Rozhodčí: Lacina - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 8:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 43. Střely na branku: 42:44. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3.
V rámci 34. kola hostila pražská Sparta své vrstevníky z Českých Budějovic. Nejprve šla do vedení zásluhou Martina Svobody, ale hosté dokázali třemi góly otočit vývoj celého duelu. Až Jakub Wojnar svými trefami vyrovnal na 3:3 a v přesilové hře ve třetí dvacetiminutovce rozesmutnil hostující střídačku Martin Svoboda. Sparťané tak zvítězili, celek z jihu Čech musel skousnout porážku.

V rámci 34. kola DHL Extraligy juniorů sparťané hostili tým HC Motor České Budějovice. Nutno podotknout, že úvodní minuty patřily jednoznačně hokejistům z hlavního města. První velkou šanci měl na svědomí domácí Seniov, který vybruslil zpoza hostující svatyně a následně prověřil gólmana Pateru. Českobudějovický brankář si s jeho střeleckým pokusem poradil. Následně střílel z pravého kruhu Safin, kterého Patera rovněž vychytal. Jihočeši se poté dopustili dvou faulů a šli do tří. Sparťané se usadili v útočném pásmu a Martin Svoboda pokořil hostujícího muže s maskou střelou z pravého kruhu.

Po úvodní trefě tohoto zápasu se role obrátily, když šli do tří pro změnu Pražané. Ovšem na rozdíl od nich Českobudějovičtí nedokázali vsítit vyrovnávací branku. Nicméně v pokračující hře pět na čtyři se už rozsvítilo červené světýlko nad Wolfovou svatyní, když sparťanského brankáře dokázal prostřelit z prostoru před brankou Jakub Doktor. O pár minutek později byly k vidění další gólové šance! Nejprve Eliáš dostal nabito na modré čáře, jeho svižný projektil byl ještě tečovaný, ale nakonec skončil jen na zadním mantinelu. Na opačné straně dvakrát zahrozil Bárta. V prvním případě se prosmýkl podél pravé strany kolem hrazení, až se dostal před Wolfa. Mladý brankář ve službách Sparty se nenechal rozhodit a českobudějovického forwarda vychytal.

Druhou šanci měl Bárta, když ujel domácím zadákům a v tváří v tvář Wolfovi ho zastavil nedovoleným způsobem Chlouba. Rozhodčí ani na vteřinu nezaváhal a nařídil trestné střílení. Bárta se rozjel pomalu, najel si zprava, ale jeho střelu zastavil beton gólmana Wolfa. Sparťanský strážce svatyně sklízel ovace nejen ze své střídačky, ale také z publika. Jihočeši následně hráli v oslabení, sparťané ale nedokázali tento prohřešek potrestat, a tak trestali hokejisté Motoru. Po nepřehledné situaci před domácím gólmanem se nejlépe zorientoval Lukáš Matys a pohotovou dorážkou vstřelil prozatím rozdílový gól tohoto klání. V poslední minutě první třetiny měl ještě šanci Maršoun, který bohužel pro domácí nezužitkoval přihrávku od Dubského.

Prostřední dějství načal faul plus desetiminutový osobní trest navrch pro Kuldu. Českobudějovičtí hokejisté sice tuto početní převahu nedokázali využít, jejich důsledné počínání ale mělo svoje pokračování. Jakub Doktor vyslal na Wolfa jemné nahození, sparťanský brankář nade smůly tento puk neudržel, a tak černá guma skončila až v síti Sparty. Necelé dvě minuty před půlkou utkání měl dobrou možnost Matys, kterému ale v rozhodující chvíli utekl kotouč z čepele. Následně přišel faul tohoto forwarda a domácí nekompromisně trestali. Chlouba objel hostující svatyni, následně poslal přihrávku z rohu kluziště na stojícího před brankou Jakuba Wojnara, který snížil na rozdíl jednoho gólu.

Domácí borci byli jednoznačně na koni, druhá branka jim vlila novou krev do žil, když orazítkovali tyčku! Necelých šest minut před koncem druhého dějství přišel nedovolený zákrok Kerna, který si šel odsedět dvě minuty za hákování. V početní výhodě však nejvíce zahrozili Pražané. Wojnar ujel se spoluhráči do brejku tři na jednoho, poslal skvostnou přihrávku na najíždějícího Krátkého. Druhý jmenovaný pohotově vystřelil, jeho pokus ale zastavil famózním zákrokem gólman Patera. V 39. minutě měl velkou příležitost na pohnutí skóre Rolínek, tomu ale sjel kotouč z hole, a tak z této akce sešlo.

Ve třetí třetině inkasoval Kulda pětiminutový trest a byl odeslán do šaten. Dlouhou přesilovku hostů ale pokazil faul Tejka, který putoval na lavici hanby za podražení. Hra čtyři na čtyři lépe sedla sparťanům, když nejprve selhal v gólové tutovce Martin Svoboda, o chvíli později neuspěl ani jeho spoluhráč v obraně Janda. Deset minut před závěrečnou sirénou byl k vidění pořádný závar v hostujícím brankovišti. Chloubova formace zatlačila a po několika dorážkách puk skončil v rohu kluziště.

Následně se do dění vložila hra čtyři na čtyři, při které domácí vyrovnali zásluhou Jakuba Wojnara. Pro sparťanského útočníka to byl poněkud šťastný gól, neboť gólman Patera neměl úplně čisté svědomí. Poté hrála družina kolem kapitána Dubena přesilovou hru, při které obdržel přihrávku na levý kruh Martin Svoboda a svižnou ranou prostřelil Pateru mezi tělem a levou rukou. Hosté mohli ihned odpovědět, když hráli v početní převaze, ale jejich počínání nebylo úspěšné. V závěru celého utkání ještě trenéři českobudějovického Motoru zkusili hru bez brankáře, ale sparťané si už výsledek pohlídali, a tak tři body zůstávají v Praze.

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): "Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. Vytvořili jsme si hodně šancí, akorát jejich brankář chytá výborně. Poté jsme ale dali takový ušmudlaný gól, který rozhodl. Myslím si, že jsme měli převahu. Kluci už poněkolikáté ukázali, že mají charakter, jelikož jsme už otočili asi osmé utkání v této sezoně za takto nepříznivého stavu. Ve třetí třetině si myslím, že se z toho dokázali dostat a soupeře přetlačit. Já jim můžu jen poděkovat za to, jak se dokážou v těchto krizových situací vyhrabat. Samozřejmě, je to jen hokej, takže je to určitě náročné na hlavu takhle zápasy otáčet."